Trzy Korony - Wiktor Baron Fotografia
Trzy Korony widok o poranku

Widok z Trzech Koron

Najbardziej znanym szczytem w Pieninach są bez wątpienia Trzy Korony. Każdy z nas kojarzy widok ze Sromowców Niżnych na strzeliste turnie „Wysokiej Kaśki”, „Grubej Baśki” i „Kudłatej Maryśki”. Szczyt należy do najładniejszych w Polsce, a panorama rozlegająca się z jego wierzchołka zapiera dech w piersiach. Turystyka na tę piękną górę zawitała dość wcześnie, bo pierwszy szlak wyznaczono już w 1906r. Możemy dotrzeć tutaj kilkoma szlakami które prowadzą z Krościenka, Czorsztyna i Szczawnicy (niebieski szlak – najpierw dobrze jest upewnić się czy czynna jest przeprawa flisacka na Dunajcu).

Zarys Historyczny 

Pierwotnie Trzy Korony nazywały się po prostu Pieniny. W 1834 r. (za panowania Austro-Węgier) w dokumentach pojawiło się niemieckie nazwisko Kronenberg (przetłumaczone na język polski jako Korona). Obecna nazwa przyjęła się około 1860 r. W masywie Trzech Koron występuje co najmniej 7 gatunków rzadkich roślin, niespotykanych nigdzie indziej w Pieninach, w tym endemiczny gatunek i Złocienia Zawadzkiego. Oprócz nich występują tu liczne i rzadkie, wapiennolubne gatunki roślin naskalnych, w tym Rozchodnik wielki – żywiciel gąsienicy rzadkiego motyla pienińskiego Apollo.

Trzy Korony od bardzo dawna stanowią atrakcję turystyczną. Pierwsze odnotowane wejście na szczyt miało miejsce w 1767r. Pierwsi regularni turyści weszli na szczyt około 1830r. W 1906r. pierwszy oficjalny szlak na szczyt z Krościenka został oznakowany niebieskimi znakami. W 1929 roku po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Trzy Korony zostały odkupione przez rząd od prywatnych właścicieli i przekształcone w utworzony w 1932 roku Pieniński Park Narodowy.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Na temat Trzech Koron krąży wiele lokalnych legend. Jedno z podań głosi, że okoliczna ludność ukrywała się na szczycie góry podczas najazdów tatarskich na Polskę w XIII wieku. Według innej opowieści swą siedzibę na Trzech Koronach miał również Aleksander Kostka Napierski – przywódca powstania chłopskiego na Podhalu w XVII wieku. Krążą także legendy, iż ze szczytu Trzech Koron miał startować na zbudowanej przez siebie maszynie latającej niejaki brat Cyprian – żyjący w XVIII wieku zakonnik z klasztoru kamedułów w Czerwonym Klasztorze.

Na szczycie bywałem wielokrotnie, ale tylko z pierwszej wycieczki mam dość ciekawe zdjęcia. Mam nadzieję, że zła passa minie jak najszybciej. A teraz zapraszam do obejrzenia zdjęć….

Galeria Zdjęć

Widok na Trzy Korony z Wysokiego Wierchu
Widok na Trzy Korony ze Sromowców Niżnych
Zimowy widok z Wysokiego Wierchu na Trzy Korony
Trzy Korony widok z Czerwonego Klasztoru
Widok w Dół z Trzech Koron
Poranek na Trzech Koronach
Poranne Mgły
Wschód Słońca na Trzech Koronach
Widok na zachód z Trzech Koron

Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin

Szczyt oddzielony jest od okolicznych szczytów (tzw. Grupy Łysiny) Przełęczą Wyżni Łazek, schodzącą w głębokie doliny z potokami otoczonymi zalesionymi zboczami. Trzy Korony składają się z pięciu ostrych szczytów, wykonanych z odpornego wapienia. Najwyższy ze szczytów nazywa się Okrąglica. Znajduje się na wysokości 982 metrów nad poziomem morza. Na szczycie Okrąglicy znajduje się platforma widokowa z metalowymi barierkami zbudowanymi dla turystów, z której roztacza się widok na Przełom Dunajca, może pomieścić jednocześnie do 15 osób.

Drugim najwyższym szczytem (na południowy wschód od Okrąglicy) jest Płaska Skała, wznosząca się na wysokość 950 m n.p.m. Kolejny szczyt znany jako Nad Ogródki, położony na południowy zachód od Okrąglicy, jest trzecim co do wysokości, wznoszącym się na wysokość 940 m n.p.m. Na jej szczycie znajdowała się kiedyś stacja pogodowa zbudowana w 1933 roku i obsługiwana ręcznie przez pustelnika.

Czwarty szczyt, zwany Pańską lub Bryłową Skała, wznoszący się na wysokość 920 m n.p.m., to strefa lęgowa rzadkiego ptaka pomurnika o niezwykłych szkarłatnych skrzydłach. Najmniejszy szczyt Trzech Koron to Niżnia Okrąglica vel. Ganek, Siodło. Stoi 80 m niżej niż najwyższy szczyt; na południe. W Niżni Okrąglicy znajdował się pierwotnie taras widokowy, zanim na najwyższym zbudowano metalową platformę z barierkami, powiększając w ten sposób panoramę Pienin

Szczyt Trzy Korony to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Pieninach. Platforma widokowa wisi nad 500-metrową przepaścią, z której rozciąga się niemal idealny widok na Przełom Dunajca i rozległy obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Tatry, Beskid Sądecki , Gorce i Beskid Żywiecki . Przy dobrej pogodzie widać aż oddaloną o 63 km Babią Górę.

Ile się idzie na Trzy Korony? – Szlaki i Mapa

Najkrótszy szlak wiedzie ze Sromowców Niżnych i czas wędrówki na wierzchołek zajmie na ok 2 godziny. Jest to jednak wymagająca droga ze względu na dużą wysokość jaką musimy zdobyć, suma podejść wynosi 551 metrów na dystansie niespełna trzech i pół kilometra.

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Druga opcja dojścia polecana przeze mnie, wiedzie z Przełęczy Osiek w miejscowości Hałuszowa. Niebieski Szlak przez większość czasu wiedzie grzbietem bez większych podejść, dodatkowo startujemy z wysokości około 700 metrów n.p.m. Jedyne „ostre” podejście rozpoczyna się od Przełęczy Szopka i wiedzie prawie na sam szczyt Trzech Koron.

Trzecia opcja zdobycia Trzech Koron rozpoczyna się w Krościenku nad Dunajcem i w mojej ocenie jest najcięższa. Idąc żółtym szlakiem mamy największą różnicę wysokości i bardzo strome podejścia.

Schronisko Trzy Korony

Jeden z najpiękniejszych obiektów w naszych górach. Idealne miejsce wypadowe na Trzy Korony, Sokolicę oraz Przełom Dunajca. Schronisko wybudowane zostało w latach 1929-1930 według projektu inż. arch. Jana Biasiona, dyrektora pierwszej polskiej szkoły budowlanej w Katowicach. Nosiło nazwę „Schronisko Śląskie” lub „Śląski Dom”, ponieważ jego właścicielem była Komisja Turystyki autonomicznego Województwa Śląskiego. Do 1939 służyło jako schronisko oraz dom kolonijny dla młodzieży śląskiej. Miało w nim swoje pokoje również Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali je jako strażnicę graniczną, taką też funkcję pełniło bezpośrednio po wojnie. Od 1962 służyło jako dom wypoczynkowy dla żołnierzy WOP. W 1965 zostało przekazane Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *