« of 4 »

Warsztaty Fotografii Krajobrazu

Fotografia architektury to podgatunek fotografii, w którym główny nacisk kładzie się na fotografowanie budynków oraz konstrukcji architektonicznych.  Zdjęcia architektury najczęściej są wykorzystywane do celów komercyjnych przez agentów nieruchomości, deweloperów, architektów, projektantów wnętrz oraz w branży turystycznej. 

Fotografia Architektury – Historia

Najstarsze zachowane zdjęcie na świecie, widok z okna na Le Gras autorstwa Nicéphore’a Niépce’a, jest równocześnie fotografią architektury.  Podobnie zdjęcia zrobione przez wczesnego fotografa Williama Henry’ego Foxa Talbota dotyczyły architektury, w tym jego zdjęcie okna z kratą w opactwie Lacock wykonane w 1835 roku.

W całej historii fotografii obiekty architektoniczne, w tym budynki, były wysoko cenionymi tematami zdjęć, odzwierciedlając uznanie społeczeństwa dla architektury i jej kulturowego znaczenia. W latach sześćdziesiątych XIX wieku fotografia architektury zaczęła być uznanym medium wizualnym.

Tak jak projekty budynków zmieniały się i przekształcały w tradycyjne formy, fotografia architektury również ewoluowała z czasem. Od początku do połowy XX wieku fotografia architektury stała się bardziej kreatywna, ponieważ fotografowie używali w swoich kompozycjach ukośnych linii i odważnych cieni oraz eksperymentowali z innymi innowacyjnymi technikami.

Na początku lat pięćdziesiątych architekci zatrudniali więcej fotografów, w wyniku czego fotografia architektury była postrzegana coraz bardziej jako forma sztuki.

Technika Fotografowania Architektury 

Zasadą fotografii architektonicznej jest stosowanie kontroli perspektywy, z naciskiem na pionowe linie, które nie są zbieżne (równoległe). Osiąga się to poprzez ustawienie płaszczyzny ogniskowej kamery w tak, aby była prostopadła do podłoża, niezależnie od wysokości oka kamery. Wynik ten można osiągnąć za pomocą obiektywów szerokokątnych, obiektywów typu tilt/shift lub post-processingu.

Podobnie jak w przypadku fotografii krajobrazowej, zwykle stosuje się głęboką głębię ostrości , dzięki czemu zarówno pierwszy plan, jak i tło (do nieskończoności) są ostre. Podczas fotografowania wnętrz i plenerów ważne jest, aby fotografować obiektywem szerokokątnym .

Fotografia Nieruchomości

Fotografia nieruchomości to podgatunek fotografii architektury, ale różni się pod wieloma względami. Podczas gdy zarówno fotografia nieruchomości, jak i fotografia architektury to praktyka polegająca na robieniu zdjęć wnętrz i na zewnątrz, sposób, w jaki obrazy są rejestrowane i wykorzystywane, może się znacznie różnić. Zasadniczo fotografia nieruchomości jest wykorzystywana do marketingu i sprzedaży, w przeciwieństwie do fotografii architektury, która ma bardziej artystyczny i ekspresyjny charakter. Mimo że często temat jest ten sam, podejście stosowane przez fotografa może się różnić w zależności od tego, czy sesja zdjęciowa jest uważana za sesję dotyczącą nieruchomości czy architektury. 

Wygląd Zewnętrzny

Fotografia architektury zewnętrznej zwykle wykorzystuje światło dostępne w ciągu dnia, w nocy wykorzystuje się oświetlanie budynku. W wielu przypadkach krajobraz otaczający budynek jest ważny dla ogólnej kompozycji zdjęcia, a nawet niezbędny do przekazania estetycznej harmonii budynku z jego otoczeniem. Fotograf często umieszcza kwiaty, drzewa, fontanny lub posągi na pierwszym planie kompozycji, wykorzystując ich zdolność do kierowania oka na kompozycję i główny temat, czyli budynek.

Fotografia z drona zyskuje na popularności, ponieważ pokazuje w sposób nie codzienny znane nam na co dzień widoki. Prezentuje również w unikalny sposób z nowej perspektywy obiekty architektoniczne.

Wirtualne Spacery – czyli nowe spojrzenie na wnętrza

Dzisiejsza technologia w szczególności do zastosowań komercyjnych pozwala pokazać w bardzo ciekawy sposób wnętrza budynków. Mowa tutaj o wirtualnych spacerach, które mogę wykonać dla każdego zainteresowanego przedsiębiorcy.

2 Comments

  1. Kocham dawna architekturę. Fajne zdjęcia Ci wychodzą. Gratuluję. Też bardzo lubię robić zdjęcia chociaż jestem raczej tylko marną amatorką

  2. Michał pisze:

    Przepiękne zdjęcia architektoniczne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *