Góry Durmitor - Wiktor Baron Fotografia

Góry Durmitor – wyjątkowe pasmo górskie

Nie jest tajemnicą, że Czarnogóra zachwyca błękitnymi wodami Adriatyku i wysokimi górami schodzącymi wprost do morza. Jednym z najważniejszych i tym samym można powiedzieć obowiązkowych punktów programu podczas wizyty w Czarnogórze jest przejazd przez Durmitor. Gdzie zlokalizowane jest to pasmo górskie? Czym zachwyca? Więcej na temat przeczytacie w poniższym artykule.

Durmitor – najładniejsza trasa widokowa Czarnogóry

Durmitor to pasmo górskie należące do Gór Dynarskich, położonych wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku. Najwyższym szczytem tego pasma jest Bobotov Kuk, który wznosi się na wysokość 2523 metrów n.p.m. W 1952 roku utworzono Park Narodowy Durmitor, a w 1980 roku wpisano te tereny na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa Durmitor pochodzi z języka celtyckiego i oznacza wodę płynącą z gór czy góry ociekające wodą.

Durmitor – najpiękniejsze pasmo górskie Europy

Durmitor to niezalesione góry wapienne wyróżniające się ogromną ilością głębokich kanionów, jaskiń oraz różnorodnych form skalnych. Przez niektórych uważane są nawet za jedne z najpiękniejszych gór Europy. Na terenie całego pasma Durmitoru znajduje się niemal 50 szczytów, mających wysokość nawet ponad 2000 metrów. Największym z nich jest wznoszący się na 2523 metry n.p.m. Bobotov kuk. Góry te są dostępne dla wszystkich turystów. Znajduje się tu kilka wytyczonych szlaków turystycznych, z którymi powinni poradzić sobie nawet średnio wprawieni wędrowcy. Te wyższe szczyty nie są jednak dostępne dla turystów.

Park Narodowy Durmitor – jak dojechać

Najlepszą bazą wyjazdową do odkrywania Parku Narodowego Durmitor jest Zabljak, najwyżej na całych Bałkanach położone miasto, będące zarazem zimową stolicą Czarnogóry – w zimie zjeżdża tu wielu narciarzy i snowboardzistów, by szusować na pobliskich stokach. Latem to także doskonałe miejsce do pieszych i rowerowych wędrówek. Ta najpiękniejsza trasa widokowa z pewnością zachwyci niejednego turystę!

Warsztaty i plenery fotograficzne.


Czarnogóra - Galeria Zdjęć

Więcej przydatnych informacji na stronie Stacja Bałkany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *