Jak zrobić zdjęcie portretowe w domu? - Wiktor Baron Fotografia

Jak zrobić zdjęcie portretowe w domu?

Zdjęcia  portretowe są jednym z najczęściej wykonywanych rodzajów fotografii. Jednym z powodów jest to że są one zapisem naszych najwspanialszych  wspomnień z bliskimi, jak i również spełniają ważną rolę żeby w innych aspektach życia. Jednym z nich jest wymiar czysto biznesowy, do którego wykorzystamy profesjonalne sesje wizerunkowe. Kolejnym rodzajem fotografii portretowej są najczęściej wykonywane zdjęcia do dokumentów czy CV. Nawet nieszczęsne fotki typu selfie są portretami, które masowo w dzisiejszych czasach zalały świat wirtualny mediów społecznościowych. Tak więc zdjęcia portretowe są obecne na każdym kroku naszego życia.

Ale jak zrobić takie zdjęcie? Dla osoby która poznała podstawy fotografii, nie powinien być to większy problem, jedynym ograniczeniem jest nasza kreatywność. Większym problemem może być używanie lamp błyskowych do tego typu fotografii, ze względu ilość akcesoriów jakie mamy na rynku (modyfikatory światła) oraz możliwości ich ustawienia w studiu, bądź plenerze. Jedną z najważniejszych zasad jest skupienie uwagi na portretowanej osobie, czyli wypełniamy tak kadr aby było w nim jak najmniej wolnego miejsca.  Kolejną ważnym elementem jest używanie małej wartości przesłony aby uzyskać efekt rozmytego tła.  Dzięki takiemu zabiegowi nasz model wyjdzie na pierwszy plan fotografii, a wszelkie nie istotne elementy staną się uzupełnieniem ujęcia. Trochę inaczej te zasady mają w chwili gdy chcemy uzyskać tak zwany „portret sytuacyjny”, najczęściej spotykany w reportażach prasowych. W takiej sytuacji tło i otoczenie mogą mieć kluczowy wpływ na obiór i zrozumienie danej fotografii. 

Jeśli chcesz nauczyć się fotografować ludzi jak mistrz, zachęcam do udziału w kursie fotografii studyjnej i portretowej.

KURS FOTOGRAFII PORTRETOWEJ

Jak zrobić dobry portret?

Dla początkujących może się wydawać że fotografia portretowa w aspekcie technicznym jest bardzo wymagająca i trudna do opanowania. Ja jednak śmiem twierdzić że w porównaniu z fotografią krajobrazową jest bajecznie prosta. Możemy pracować w pełni regulowanym środowisku (oświetlenie studyjne, itp.) przez co czynniki pogodowe w cale nie muszą storpedować nasze działania jak to ma na przypadku pejzażu, w którym jesteśmy skazania na zachcianki matki natury. W fotografii portretowej jedynym ograniczeniem może być nasza kreatywność oraz kiepski dobór modela. W dalszej części postaram się przedstawić moje recepty na dobry portret.

  • Kadruj tak aby wypełnić cały kadr, większość początkujących miłośników fotografii zostawia za wiele przestrzeni wokół portretowanej osoby. Jednak najgorsze co może się wydarzyć to nie przemyślane ucinanie na przykład czubka głowy….
  • Ostrość zawsze łap na oczach fotografowanej postaci i sprawdzaj na powiększeniu w podglądzie aparatu czy faktycznie ostrość jest faktycznie w odpowiednim punkcie. Nie ma nic gorszego jak rozmyta postać w fotografii portretowej…. 
  • Korzystaj z niskich wartości przesłony alby uzyskać rozmyte tło. Dzięki takiemu zabiegowi Twoje zdjęcia nabiorą nowego wymiaru. Efekt bokeh pozwoli na skupinie uwagi na  postaci będącej bohaterem naszych fotografii. Zapoznaj się również z artykułem: Podstawy Fotografii 
  • Pamiętaj o uporządkowaniu tła zdjęcia. Nie ma nic gorszego jak panujący bałagan za naszym modelem, trzeba również pamiętać aby umiejętnie go wkomponować w miejsce.  
  • Zadbaj o odpowiednią relację z fotografowaną osobą, ważna jest dobra atmosfera aby model mógł się poczuć swobodnie. Zdenerwowanie i napięcie na sto procent skończy się fatalnie dla całej sesji fotograficznej. Ja osobiście uważam że po krótkiej korespondencji mailowej warto spotkać się z osobą fotografowaną wcześniej aby omówić jej oczekiwania i ewentualne obawy. Szczególnie ważne jest wcześniejsze spotkanie z parą młodą której będziemy robić sesję ślubną i reportaż podczas wesela. O tym jak fotografować pary młode  znajdziecie więcej informacji w artykule:  Jak zacząć robić lepsze zdjęcia ślubne.
  • Warto też pomyśleć o dobraniu odpowiedniego miejsca na sesję fotograficzną. Jedne miejsca się sprawdzą podczas sesji ślubnej, a całkowicie inne podczas sesji biznesowych i wizerunkowych. 
  • Efekt finalny musisz dopracować w post produkcji, czy jak to woli podczas obróbki zdjęć. Konieczne będzie abyście uczyli się od samego początku wywoływania plików RAW, oraz profesjonalnego retuszu w Adobe Photoshop

Jak wykorzystać profesjonalne zdjęcia portretowe?

Ten szczególny rodzaj fotografii, jakim jest fotografia portretowa, najlepiej oddaje charakter i głębię uczuć człowieka. Chwila potrzebna na zrobienie zdjęcia pozwala na uchwycenie ogromnej ilości emocji. Zazwyczaj najlepsze efekty daje skorzystanie z pomocy profesjonalisty – doświadczony fotograf będzie wiedział, jakich technik użyć i jak najlepiej wykorzystać potencjał fotografowanej osoby sprawiając, że końcowy efekt będzie zachwycający. Tym bardziej warto zastanowić się nad pewnymi sposobami wykorzystania zdjęć portretowych, aby poza walorem estetycznym zyskały też znaczenie praktyczne.

Jak zrobić zdjęcie portretowe w domu? 1

Efektowna dekoracja domu

Głębia ludzkiego spojrzenia nieodmiennie przykuwa wzrok – to na nim zazwyczaj fotograf koncentruje się w fotografii portretowej. Profesjonalnie wykonany portret świetnie sprawdzi się jako efektowna dekoracja Twojego domu sprawiając, że żaden gość nie przejdzie obok niego obojętnie. Szczególnie dobry pomysł to wywołać na fotoobrazie ulubiony portret, dzięki czemu zyskasz pewność co do jakości wykonania. Tajemnicze, zmysłowe czy wesołe oczy potrafią nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru zarówno jako podkreślenie panującego w nim stylu, jak i jego ciekawe przełamanie. Możesz zdecydować się zarówno na wyeksponowanie portretu własnego lub swojej rodziny, pochodzącego z niedawnej sesji zdjęciowej, jak i na wybór zdjęć modeli czy modelek. Pierwsze rozwiązanie wprowadzi do wnętrza przytulną atmosferę, podkreślając jego osobisty charakter czy rodzinne pasje, zaś drugie pozwoli na nieskrępowane wyrażenie smaku dekoratorskiego, w którym osoby fotografowane będą pewnego rodzaju dopełnieniem aranżacji, wprowadzając do niej nutę tajemnicy.

Album wspomnień

Fotografia pozwala na długi czas uchwycić ulotne chwile, warto więc zatroszczyć się o to, aby miały profesjonalną oprawę. Zdjęcia portretowe pochodzące z udanej sesji ożywią wspomnienia, a chwilom rodzinnych uroczystości dodadzą atrakcji. Z okazji narodzin dziecka, świąt czy po prostu dla przyjemności warto skorzystać z usług profesjonalnego fotografa i zyskać piękne zdjęcia przedstawiające całą rodzinę czy jej poszczególnych członków. Wartym nadmienienia jest pomysł corocznego powtarzania sesji w tym samym składzie i w podobnych okolicznościach. Dzięki niemu będziemy mieli okazję powracać do przyjemnych chwil czy odtwarzać proces dorastania dzieci, jednocześnie wprowadzając nową rodzinną tradycję. Niezależnie od indywidualnych pomysłów, warto odpowiednio oprawić tak powstałe dzieła sztuki, czy to w tradycyjnym albumie, czy w formie fotoksiążki, co pozwoli dobrze je zachować i wygodnie do nich powracać. Jak zrobić zdjęcie portretowe w domu? 2

Dziel się efektami w social media

Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że obecnie duża część naszego życia toczy się w social media. Pamiętając o ich wadach, można je też wykorzystać w sposób jak najbardziej pozytywny i bezpieczny. Portale społecznościowe i komunikatory to bardzo wygodny sposób na przechowywanie i dzielenie się wspomnieniami, nie tylko tymi uchwyconymi w odpowiednim momencie za pomocą smartfona. Niektóre efekty sesji zdjęciowych są tak zachwycające, że masz ochotę podzielić się nimi ze światem. Jest to jak najbardziej zrozumiałe i warto w takim przypadku rozważyć ich publikację w niektórych mediach społecznościowych, dzięki czemu zobaczy je jeszcze większa liczba osób. Portret możesz wykorzystać zarówno jako wyróżniające się zdjęcie profilowe, jak też jako część ciekawego, artystycznego profilu, chociażby na Instagramie. Niezależnie od przeznaczenia, należy pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach. Pierwszą z nich jest skonsultowanie pomysłu z fotografem i ewentualne oznaczenie go na zdjęciu. Jest to nie tylko kwestia grzeczności, ale bardzo często także wymóg prawny, zgodnie z którym co do zasady nie można wykorzystywać zdjęć bez zgody autora. Drugą kwestią jest pamiętanie o bezpieczeństwie i prywatności. Pewnych zdjęć, zwłaszcza dzieci, nie warto upubliczniać często nieznajomym osobom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *