W Polsce budownictwo sakralne to niezwykle ważny element historii, o który doskonale zadbano. Wiele zachwycających i monumentalnych klasztorów przetrwało do dzisiaj. Jednym z nich jest Klasztor Cystersów, który co roku odwiedzają rzesze turystów, zachwycając się jego stylem. Co warto wiedzieć na temat Klasztoru Cystersów? Skąd wzięła się nazwa klasztoru? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Klasztor Cystersów w Jędrzejowie
Niegdyś wieś, w którym znajduje się klasztor nazywała się Brzeźnica i właśnie tu osiedlił cystersów sprowadzonych z Burgundii arcybiskup gnieźnieński. Pierwsi mnisi z opatem Mikołajem przybyli w te strony po roku 1147. Otrzymali wieś wraz z kościołem, który był prawdopodobnie pod wezwaniem świętego Andrzeja i stąd wzięła się nazwa Jędrzejów.
Najstarszy ośrodek cystersów
Jędrzejowskie opactwo należy do najstarszych ośrodków cysterskich, które powstały na terenach Polski. Do powstania opactwa przyczyniły się głównie fundacja Janika Gryfity z 1140 roku, który później został arcybiskupem gnieźnieńskim. Nowopowstały klasztor uposażył on swoimi własnymi dobrami. Wsparcie materialne uzyskali jędrzejowscy cystersi także od sandomierskiego rycerstwa ale przede wszystkim od krakowskich biskupów – najpierw Radosta a potem Gedki. Na siedzibę powstającego opactwa wybrano istniejącą osadę nazywaną Brzeźnica, posiadającą już kościół parafialny, nadający się do przejęcia przez cystersów i przeznaczenia go na oratorium.
Drugie najstarsze opactwo w Polsce
Klasztor w Jędrzejowie to drugie najstarsze opactwo cysterskie w Polsce, po klasztorze w Łeknie, i najstarsze działające do dziś, założone w 1140 roku, a ufundowane przez Janika Jaksę – późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego i jego brata Klemensa. Zakonnicy przybyli tutaj z Francji. Dziś głównym obiektem Opactwa Cysterskiego w Jędrzejowie jest piękna bazylika stanowiąca cenny zabytek, a przy tym Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka. Świątynia jest udostępniona nieodpłatnie dla wszystkich zwiedzających, zaś klasztor można zwiedzać w grupach zorganizowanych.