Święty Stefan - Wiktor Baron Fotografia

Święty Stefan – jedna z najpopularniejszych atrakcji Czarnogóry

Święty Stefan jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Czarnogóry. Wyspa ta ulokowana jest w jednym z najpiękniejszych odcinków czarnogórskiego wybrzeża, w bliskim sąsiedztwie Budvy. Zabudowę wyspy rozpoczęła rodzina Pastrovici, finansując ją ze skarbów zrabowanych Turkom. Po II wojnie światowej miejscowość ta była prawie całkowicie wyludniona, ponieważ panująca tam bieda zmusiła mieszkańców do emigracji. Wówczas też zrodził się pomysł adaptacji wyspy na hotel. Pozostałych mieszkańców wyspy wysiedlono w 1952 r. Następnie w latach 50. i 60. odrestaurowano 80 oryginalnych kamiennych domków – wszystkich jakie znajdują się na wyspie. O tej wyspie krążą legendy…. Co to za wyspa i co można na niej dokładnie zobaczyć dowiecie się z poniższego artykułu.

Wyspa celebrytów

W 2005 roku władze postanowiły przywrócić Sveti Stefan do dawnej świetności i, po międzynarodowym przetargu, w 2007 do przeprowadzenia rewitalizacji wybrano sieć hoteli Aman Resorts, której wydzierżawiono wyspę na 30 lat. Ekskluzywny pięciogwiazdkowy kompleks hotelowy nosi nazwę Aman Sveti Stefan. Wyspa Świętego Stefana stała się synonimem luksusu. Otóż okazuje się, że „zwykły” śmiertelnik nie ma na nią wstępu, ponieważ wejścia na nią strzeże ochroniarz. Bywają tam głównie gwiazdy show biznesu, które mogą stronić od fotoreporterów w tym urokliwym i tajemniczym miejscu. Jednak mimo że obecnie wyspa jest niedostępna dla gości z zewnątrz, to i tak można ją podziwiać zarówno z perspektywy lądu, jak i z perspektywy morza.

Jak zobaczyć Wyspę Świętego Stefana

Są dwie możliwości na to, by zobaczyć wyspę. Pierwsza opcją jest skierowanie się na tzw. Magistralę Adriatycką, czyli główną drogę biegnącą przez niemal całą Czarnogórę wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Punkt widokowy wraz z niewielkim parkingiem znajduje się na poboczu tej trasy, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Budvą i Petrovacem na Moru. W drugim przypadku można skorzystać z oferty rejsów, które wyruszają z niektórych nadmorskich miejscowości w okolicy i podpływają w pobliże wyspy św. Stefana. Z centrum Budvy, z pomostu przy plaży słoweńskiej, codziennie wypływają niewielkie statki przewożące turystów na położoną nieopodal wyspę św. Mikołaja, a część tych kursów obejmuje również podpłynięcie pod wyspę św. Stefana.

Bez wątpienia Wyspa Świętego Stefana jest wizytówką Czarnogóry. Ten ekskluzywny kurort jest idealny miejscem do sfotografowania i zachowania go w swojej pamięci.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Św. Stefan
Św. Stefan
Św. Stefan
Św. Stefan
Św. Stefan
Św. Stefan
Św. Stefan
Św. Stefan

Czarnogóra - Galeria Zdjęć

 Św. Stefan – Mapa

Św. Stefan – Wikipedia

1 Comment

  1. Mariola pisze:

    Miałam okazję spędzić wakacje w tym cudownym miejscu. Wracają wspomnienia z Czarnogóry 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *