Kurs Turystyki i Fotografii Górskiej
Rezerwacja udziału w warsztatach fotograficznych. Jeśli chcesz wpłacić tylko zadatek (50% ceny), to w polu „KOD KUPONU” wpisz ZADATEK (reszta należności płatne na miejscu).
Cena nie zawiera:
– noclegu
– wyżywienia
– dojazdu
1,000.00 zł
Brak w magazynie
Czego Was nauczymy?
Kursy turystyki górskiej (wysokogórskiej) 1 stopnia. Szkolenie przygotowuje z zakresu podstaw poruszania się zimą po Tatrach i innych górach (wyższych lub niższych zimą, lub w warunkach zimowych). Dzięki Nam poznacie taktykę planowania wyjścia górskiego (np. fotograficznego), zasady ratownictwa lawinowego, podstawy asekuracji linowej (węzły, sposoby wiązania się w zespoły, wzajemna asekuracja w trudnym terenie górskim, nie wspinaczkowym).
Podczas planowanych wyjść górskich będziemy ćwiczyć techniki użycia czekana i poruszania się w stromym terenie w rakach, a w razie ześlizgnięcia się w stromym śniegu pokażemy wam jak szybko i sprawnie wyhamować upadek. W trakcie szkolenia poznacie podstawowy sprzęt górski i nauczymy was jak się nim sprawnie posługiwać. Na koniec pokażemy wam co należy zrobić, gdy zmuszeni będziemy do biwaku zimowego, tego planowanego i awaryjnego.
Kurs skierowany jest do osób bez doświadczenia górskiego, a także do tych osób, które takie doświadczenie posiadają, ale chcą poszerzyć swoją wiedzę o techniki linowe i asekuracyjne w zespołach kilku osobowych.
Zajęcia odbywają się w formie ćwiczeń w terenie, wykładów i zajęć praktycznych w schronisku, oraz w trakcie wycieczek w teren górski. Wycieczki górskie, w zależności od warunków pogodowych i lawinowych, realizowane będą w rejonach: Hali Kondratowej (ratownictwo lawinowe); Doliny Gąsienicowej, Czarnego Stawu Gąsienicowego, szlaku na przełęcz Zawrat (zajęcia linowe), oraz na grani głównej Tatr Wysokich, prowadzącej na wierzchołek taternicki Świnicy (wjazd kolejką na kasprowy Wierch w godzinach porannych i wspinaczka na szczyt, w zależności od warunków pogodowych).
1 DZIEŃ CZWARTEK:
16.00
SPOTNIE POD SCHRONISKIEM GŁODÓWKA I ZAKWATEROWANIE
16.30 do 17.30
OBIAD
17.30 do 20.00
ZAJĘCIA Z TURYSTYKI GÓRSKIEJ
20 do 21.00
WPROWADZENIE DO FOTOGRAFII GÓRSKIEJ2 DZIEŃ PIĄTEK:
4.30
WSCHÓD SŁOŃCA (plener fotograficzny)
7.30
ŚNIADANIE
9.30 DO 18.00
ZAJĘCIA Z TURYSTYKI GÓRSKIEJ
19.00
OBIADOKOLACJA
20.00 DO 22.00
ZAJĘCIA TEORETYCZNE Z TURYSTYKI GÓRSKIEJ3 DZIEŃ SOBOTA:
4.30
WSCHÓD SŁOŃCA (plener fotograficzny)
7.30
ŚNIADANIE
9.00 DO 13.00
ZAJĘCIA Z TURYSTYKI GÓRSKIEJ
14.00
OBIAD
15.00 do 19.00
PLENER FOTOGRAFICZNY
20.00 DO 22.00
ZAJĘCIA TEORETYCZNE Z FOTOGRAFII GÓRSKIEJ4 DZIEŃ NIEDZIELA:
4.30
WSCHÓD SŁOŃCA (plener fotograficzny)
7.30
ŚNIADANIE
9.30 DO 15.00
ZAJĘCIA Z OBRÓBKI ZDJĘĆ W PHOTOSHOPIE
WAŻNE INFORMACJE
1. Planowanie, taktyka i przygotowanie wyjścia górskiego w zimie.
2. Obsługa sprzętu używanego w turystyce zimowej (raki, czekan, kask, uprząż, lina, sprzęt do asekuracji).
3. Poruszanie się w terenie śnieżnym, skalno-śnieżnym i lodowym, nie wymagającym użycia asekuracji.
4. Poruszanie się w terenie śnieżnym, skalno-śnieżnym i lodowym,, wymagającym użycia asekuracji z liny (asekuracja w terenie trudnym turystycznym, nie wspinaczkowym).
Śnieg: asekuracja z ciała, asekuracja przyrządem do asekuracji, asekuracja z czekana, zakładanie prostych punktów asekuracyjnych (występ skalny, drzewo, kosówka, prowadzenie liny na grani między skałami. Asekuracja lotna.
5. Hamowanie upadku czekanem na śnieżnym stoku (4 typowe upadki, trzymanie czekana metodą: - samoasekuracji, - do hamowania).
6. Biwakowanie. Budowanie jamy śnieżnej. Namiot. Płachta biwakowa + śpiwór.
7. Ratownictwo lawinowe. Lawinoznawstwo. Trójca lawinowa. Czwórka lawinowa (detektor, sonda, łopata, plecak lawinowy).
ORGANIZATORZY
Piotr Picheta
Instruktor wspinaczki Polskiej Akademii Sportu. Podróżnik. Instruktor Stowarzyszenia Instruktorów Górskich (Instruktor Turystyki Wysokogórskiej, Instruktor Wspinaczki Górskiej). Fotograf górski. Członek sekcji katowickiej Towarzystwa Alpejskiego DAV (Deutscher Alpenverein). Wspinał się w Karakorum, w ramach wyprawy Batura Muztagh Pakistan 2011, w zachodnim paśmie Kakshaal Too (Kokszał Tau) w Kirgistanie w 2010 r., brał udział w wyprawie eksploracyjnej w dziewicze rejony Piku Kosmos (2014 r.). Działał także w Kaukazie, w Górach Swaneckich, w Alpach, w albańskich Prokletije i w Tatrach. Artykuły i relacje z wypraw publikował w czasopismach branżowych (m.in. „Taternik”, „Magazyn Górski”, „Góry”) oraz w serwisach wspinaczkowych i podróżniczych. Twórca marki odzieży wspinaczkowej i podróżniczej Climbe. Posiada licencję szkoleniową Tatrzańskiego Parku Narodowego o numerze 231/2021. .
Witor Baron
Zamiast miejskiego zgiełku wybrał życie w otoczeniu gór. Do niedawna związany ze Szklarską Porębą, gdzie przez kilka lat pracował i mieszkał w schronisku górskim na Szrenicy. Obecnie mieszka w Beskidzie Sądeckim. Swoją przygodę z aparatem rozpoczął w 2009 roku i od tego czasu jest laureatem licznych konkursów fotograficznych. Organizuje plenery fotograficzne podczas których można odwiedzić najpiękniejsze zakątki polskich gór oraz poszerzyć wiedzę na temat fotografii krajobrazu. Jego prace można oglądać na wielu portalach internetowych, w tradycyjnie drukowanych wydawnictwach oraz na autorskiej stronie www.
„Patrz oczyma, fotografuj sercem."