Wąwóz Osumi - Wiktor Baron Fotografia

Kanion Osumi jest jedną z najważniejszych atrakcji Albanii. Jego długość (podawana według różnych źródeł) wynosi od 15 do nawet 26 km, ale najbardziej spektakularny odcinek, otoczony 100 metrowymi skałami ma około 10 km. Czy można przejść Wąwóz Osumi? Jak zaplanować wycieczkę na Wąwóz Osumi? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Wąwóz Osumi – dla każdego?

Przejście przez Wąwóz Osumi nie należy do najprostszych i wymaga pewnego wysiłku, w dużej mierze z tego względu, że znaczą część trasy trzeba pokonywać wodą. Są oczywiście miejsca płytsze, ale w miejscach nieco bardziej głębokich możemy zanurzyć się w wodzie aż po łydki. Dlatego tak istotne jest to, by zadbać o odpowiednie obuwie, które nie zostanie podczas wyprawy w mule. Zanim jednak zaplanujemy wycieczkę, warto zapoznać się bardzo dokładnie z prognozą pogody, by uniknąć wystąpienia potencjalnych opadów. Wskazane jest zatem, by odwiedzać wąwóz latem – wówczas to poziom wody jest najniższy.

 

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W ALBANII

Punkt widokowy – Kanon Osumi

Punkt widokowy nad Kanionem Osumi znajduje się przy samej drodze. Metalowe barierki i schodki są tak dobrze widoczne, że nie da się ich nie zauważyć. Minusem jest brak parkingu, ale przy tak niewielkim ruchu spokojnie można zostawić samochód przy drodze. W tym miejscu znajduje się również Vrima e Nuses, czyli po polsku: dziura panny młodej. Legenda głosi, że pewna panna nie chciała zostać mężatką. Ale w tamtych czasach nie mogła nie zgodzić się na ślub, więc pozostało jej wznoszenie modłów do nieba i poproszenie o wsparcia. Bóg – jak głosi legenda – wysłuchał jej i kazał rozstąpić się kamiennemu kanionowi, tworząc dziurę, w której panna mogła się skryć przed swatami. Ostatecznie Panna ślubu uniknęła, a dziura w Kanionie Osumi pozostała. Okazuje się, że w to miejsce przychodziły (i wciąż przychodzą) młode mężatki, aby szybko zajść w ciąże. Aby się tak stało, trzeba wejść do kamiennego otworu w ubraniach założonych na lewą stronę, a wyjść z niego w ubraniach założonych na stronę prawą. A jak to się mówi – w każdej legendzie jest jakiś pierwiastek prawdy…. Zielone wzgórza, łąki i lasy – dla tego zachwycającego widoku warto odwiedzić jedną z najważniejszych atrakcji Albanii.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Wąwóz Osumi
Wąwóz Osumi
Wąwóz Osumi
Wąwóz Osumi
Wąwóz Osumi
Wąwóz Osumi
Wąwóz Osumi
Wąwóz Osumi
Wąwóz Osumi
Wąwóz Osumi
Wąwóz Osumi

Więcej ciekawych informacji na stronie Bałkany Rudej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *