Zamek w Trokach - Wiktor Baron Fotografia

Perełka turystyczna Wilna: Troki

Obowiązkowym punktem planu niemal każdej wycieczki do Wilna są Troki. I nic w tym dziwnego! Położone zaledwie 30 km od stolicy Litwy stare miasteczko nie tylko kryje w sobie bogatą historię, o której przypominają nam zabytkowe budowle. To także jedno z najpiękniejszych miejsc na całej Litwie, które rozkłada się malowniczo wśród jezior, lasów, dolin i wąwozów, stwarzając niesamowitą okazję do uchwycenia w obiektywie uroku trockiego krajobrazu.

Troki: krótka historia

Historia tego litewskiego miasteczka od najdawniejszych czasów była związana z gotyckim zamkiem, który nie przez przypadek został wzniesiony na wyspie jeziora Galwe. Zamek trocki był swego czasu siedzibą książąt litewskich, a prowadziła do niego tylko jedna droga – zwodzony most. Co ciekawe, w czasie wojny z Moskwą w 1655 roku budowla została doszczętnie zniszczona i przez ponad 300 lat popadała w ruinę. Odrestaurowano ją dopiero w XX wieku.

Obecnie, potężny zamek prezentuje się dumnie na niewielkiej wyspie dzięki czerwonej cegle, z której go postawiono. Do jego wnętrza można dojść długim pomostem, mając przed sobą imponujący widok ceglanych baszt, wież i murów obronnych, które odbijają się w czystych wodach jeziora, dając niesamowitą okazję do zrobienia ciekawych zdjęć tego zabytku. I choć na próżno szukać w nim śladów oryginalnego wyposażenia z czasów Witolda Kiejstutowicza, na pewno zaskoczy nas licznymi eksponatami (monety, karaimskie stroje, pięknie zdobione fajki, pieczęcie szlacheckie), prezentującymi nie tylko potęgę, ale również znaczenie samego władcy.

Za to z okien zamkowych komnat rozpościera się piękny widok na jeziora, niewielkie wysepki, a także tereny zielone, należące do Trockiego Historycznego Parku Narodowego. Z niektórych można nawet dostrzec neorenesansowy pałac zbudowany z inicjatywy hrabiego Józefa Tyszkiewicza, który znajduje się w Zatroczu. Dopiero przechadzając się po zamkowym dziedzińcu i przypatrując się z bliska można dostrzec, że większą część ścian tworzą stare, kamienne mury średniowiecznej budowli, które uzupełniono nową cegłą.

Zamek w Trokach: idealne tło dla każdej fotografii

Zamek w Trokach jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc na Litwie. Zdobi pocztówki, mapy, a nawet przewodniki i foldery o Litwie. Żadne TOP10 nie obejdzie się bez niego, z kolei on sam nie obejdzie się bez tłumów turystów czy miłośników fotografii zabytków architektury. Nic więc dziwnego, że przyjeżdżając tutaj oczekuje się zabytku na miarę polskiego Malborka.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Zamek w Trokach
Zamek w Trokach
Zamek w Trokach
Zamek w Trokach
Zamek w Trokach
Zamek w Trokach
Zamek w Trokach
Zamek w Trokach
Zamek w Trokach
Zamek w Trokach

WYDRKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

 

Więcej informacji – Troki w Wikipedii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *