Jaki obiektyw do aparatu zabrać na urlop?
Chcesz uwiecznić każdą ważną chwilę wyjazdu i zastanawiasz się, co jest Ci do tego potrzebne? Przede wszystkim nie należy zabierać ze sobą za dużo sprzętu. Szkoda energii na noszenie ciężkiej, wielkiej torby z aparatem. Podpowiemy Ci, jaki obiektyw do aparatu zabrać ze sobą i jakie jeszcze akcesoria są niezbędne, by przywieźć niesamowite zdjęcia z podróży.
5 niezbędnych rzeczy w bagażu fotografa
Zanim dowiesz się, jaki obiektyw do aparatu zabrać na urlop, przeczytaj co jeszcze – poza aparatem z optyką – musi znaleźć się w twoim bagażu:
- Karty pamięci – warto zabrać kilka kart. Nie zajmą Ci zbyt wiele miejsca w torbie, a są gwarancją, że możesz fotografować do woli. Uwaga! Nie należy kupować jednej karty o bardzo dużej pojemności, ponieważ może wolno zapisywać zdjęcia, istnieje też ryzyko, że nie będzie współpracować z twoim aparatem. Co więcej, jeśli ją zgubisz lub ulegnie awarii, to nie masz alternatywy. Dlatego właśnie zabierz ze sobą przynajmniej dwie karty pamięci.
- Baterie – jeśli jedziesz na krótki urlop, wystarczy, że weźmiesz ze sobą dwie w pełni naładowane baterie (dedykowane do modelu sprzętu, ponieważ oryginalne baterie mają duże pojemności i prawidłowo współpracują z aparatem). Gdy wybierasz się na nieco dłuższy urlop, warto zabrać poza dwiema bateriami ładowarkę do nich.
- Pasek do aparatu – może się wydawać, że to banalna porada, jednak wiele osób odpina dedykowany pasek albo nigdy go nawet nie zakłada po zakupie aparatu. Jest on bardzo przydatny, szczególnie gdy robisz zdjęcia w górach czy nad morzem – dzięki niemu aparat nie wpadnie ci do wody. Jest jeszcze jedna zaleta noszenia aparatu na pasku. Nie tak łatwo go ukraść. W dużych kurortach wakacyjnych często zdarza się, że ktoś wyrywa turystom aparat z ręki, jednak gdy masz pasek owinięty wokół nadgarstka, nie jesteś już takim łatwym celem dla złodzieja.
- Filtr polaryzacyjny, który sprawi, że niebo będzie ciemniejsze (nie będzie przepalone w słoneczny dzień), chmury będą zaakcentowane, zieleń bardziej nasycona, a powietrze w górach „bardziej przejrzyste” (pejzaże będą szczegółowe, nasycone barwami i wyrysowane).
- Statyw podróżny – mały, lekki, a jednocześnie na tyle solidny, by utrzymać aparat. Przyda ci się on podczas robienia zdjęć w nocy, fotografowania zachodów słońca lub pejzaży w ciemny i pochmurny dzień. Może także posłużyć do robienia zdjęć grupowych. Wystarczy nastawić w aparacie samowyzwalacz i gotowe.
Taki zestaw warto jeszcze uzupełnić o szmatkę do czyszczenia obiektywu, czytnik kart i tablet, jeśli chcesz wysyłać zdjęcia na bieżąco znajomym lub zgrywać do chmury. Dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu zyskasz gwarancję, że nie przepadną.
Jaki obiektyw do aparatu kupić na urlop – 3 ważne parametry
Podstawą wyboru odpowiedniej optyki jest zastanowienie się, jakie zdjęcia lubisz robić podczas urlopu – pejzaże, portrety, reportaże, a może makro? Jeśli wiesz, że wszystkie te plany fotograficzne wykorzystasz w czasie wyjazdu, zastanów się, na jakiej ogniskowej lubisz pracować. Jeśli nie masz swojej ulubionej lub jesteś amatorem fotografii, który dopiero się uczy, wybierz obiektyw, który daje ci duże możliwości, czyli zmiennoogniskowy.
Zanim kupisz obiektyw do aparatu, zwróć uwagę na jego:
- Budowę – czy ma odpowiednie uszczelnienia zabezpieczające optykę przed dostawaniem się kurzu, brudu i wody.
- Wagę i wielkość – jeśli jesteś osobą, która nie wypuszcza aparatu z ręki przez cały urlop, to pamiętaj, że obiektyw nie może być za ciężki. Co więcej, jeśli masz ograniczenia związane z wielkością bagażu, zwróć również uwagę na wielkość szkła.
- Ogniskową – zoom czy stałka. Obiektywy zmiennoogniskowe np. Sigma Contemporary 18-200 mm F3.5-6.3 dają duże możliwości i są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie wiedzą, jaki rodzaj fotografii będą wykonywać podczas wyjazdu. Warto pamiętać, że zoomy są często ciemniejsze niż stałki.
Obiektywy stałoogniskowe np. Sigma Contemporary 56 mm F1.4. są świetnym rozwiązaniem dla fotografów, którzy mają swoją długość ogniskowej, na której lubią pracować lub jadą z konkretną misją np. zrobienia reportażu na indyjskim targowisku. Stałki pozwalają uzyskać nieco wyższą jakość zdjęć niż zoomy, ale są swego rodzaju ograniczeniem.
Dla osób, które szukają uniwersalnego szkła, pozwalającego uwiecznić w szybki i łatwy sposób urlopowe przygody, najlepszym rozwiązaniem są obiektywy typu zoom. Fotografowie, którzy szukają doskonale rysującego szkła, dającego piękne efekty plastyczne, powinni zdecydować się na optykę stałoogniskową np. pochodzącą z serii Sigma Art. Przedstawione obiektywy Sigma możesz znaleźć na: https://sigma-foto.pl/obiektywy/.
Kiedy już wiesz, jaki obiektyw do aparatu chcesz kupić, zanim wyjedziesz na urlop, pamiętaj o podstawowych rzeczach, czyli zwróć uwagę na mocowanie bagnetu i upewnij się czy pasuje do twojego aparatu. Druga sprawa to ubezpieczenie szkła – jeśli już inwestujesz w nową optykę, warto ubezpieczyć za pośrednictwem producenta lub dystrybutora kupiony obiektyw.
FOTO: Andrzej Oprychał