Dwór w Łopusznej - Wiktor Baron Fotografia
DWÓR W ŁOPUSZNEJ

Widok na Dwór w Łopusznej od głównej bramy wjazdowej

Dziś Dwór w Łopusznej to siedziba Muzeum Tatrzańskiego, jednak wcześniej mieszkało tu wiele znamienitych polskich rodzin. Obiekt ten zainteresuje zarówno miłośników architektury jak i tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie na polskiej wsi.

Trochę o historii dworu

W XVI wieku król Stefan Batory podarował te tereny Walerianowi Poradowskiemu, który wybudował w Łopusznej folwark.  Piękny obiekt, który możemy podziwiać dzisiaj, powstał w latach 1787-1790 z inicjatywy konfederaty barskiego, Romana Lisieckiego. Potem wieś Łopuszna stała się częścią posagu, kiedy córka Lisieckiego – Ludwika poślubiła Leona Przerwę-Tetmajera. W dalszych latach posiadłość ta gościła lub dawała schronienie wielu osobistościom. Kiedy powstanie listopadowe zakończyło się klęską, do dworu trafił Seweryn Goszczyński, który opisał go potem w opublikowanym w 1851 „Dzienniku podróży do Tatrów”.  Często przebywali tu też poeci i działacze patriotyczni. Ostatnią rodziną, która sprawowała pieczę nad majątkiem była rodzina Lgockich. Po drugiej wojnie światowej dwór znacjonalizowano. Dwór w Łopusznej stał się oddziałem Muzeum Tatrzańskiego w 1978 roku.

DWÓR W ŁOPUSZNEJ

Dwór w Łopusznej

Dom Klamerusów

Dom Klamerusów w Łopusznej

Jak wygląda Dwór w Łopusznej

Obiekt w Łopusznej to typowy wiejski dwór szlachecki. Wybudowano go na planie prostokąta. Dwór jest drewniany i ma tylko jedno piętro. Tuż obok dworu usytuowany jest gacek, czyli mały budynek mieszkalny (niegdyś mieszkał tam polski poeta romantyczny Bohdan Zaleski). Na terenie posiadłości znajduje się też stajnia, wozownia, spichlerz i obory. Obok dworu stoi drewniana chałupa wybudowana przez Jana Klamerusa w 1887, którą przeniesiono tu ze wsi. Całość otacza drewniane ogrodzenie.

Co znajdziemy w środku

Jako, że Dwór w Łopusznej należy do Muzeum Tatrzańskiego, dziś można podziwiać tam wiele ekspozycji muzealnych. W budynku głównym wyeksponowano XIX-wieczne meble oraz sprzęty. Kuchnia jest w pełni wyposażona. W drewnianej chałupie znajdziemy eksponaty zakupione we wsi. Budynek ten składa się z sieni, kuchni, izby, strychu i komory dobudowanej z tyłu domu. W sieni umiejscowiono drobne przedmioty codziennego użytku. W chałupie znajdziemy też naczynia reprezentujące różne okresy historyczne oraz „święte obrazy” oraz inne sprzęty używane przez ludność wiejską.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *