Dziś Dwór w Łopusznej to siedziba Muzeum Tatrzańskiego, jednak wcześniej mieszkało tu wiele znamienitych polskich rodzin. Obiekt ten zainteresuje zarówno miłośników architektury jak i tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie na polskiej wsi.
W XVI wieku król Stefan Batory podarował te tereny Walerianowi Poradowskiemu, który wybudował w Łopusznej folwark. Piękny obiekt, który możemy podziwiać dzisiaj, powstał w latach 1787-1790 z inicjatywy konfederaty barskiego, Romana Lisieckiego. Potem wieś Łopuszna stała się częścią posagu, kiedy córka Lisieckiego – Ludwika poślubiła Leona Przerwę-Tetmajera. W dalszych latach posiadłość ta gościła lub dawała schronienie wielu osobistościom. Kiedy powstanie listopadowe zakończyło się klęską, do dworu trafił Seweryn Goszczyński, który opisał go potem w opublikowanym w 1851 „Dzienniku podróży do Tatrów”. Często przebywali tu też poeci i działacze patriotyczni. Ostatnią rodziną, która sprawowała pieczę nad majątkiem była rodzina Lgockich. Po drugiej wojnie światowej dwór znacjonalizowano. Dwór w Łopusznej stał się oddziałem Muzeum Tatrzańskiego w 1978 roku.
Obiekt w Łopusznej to typowy wiejski dwór szlachecki. Wybudowano go na planie prostokąta. Dwór jest drewniany i ma tylko jedno piętro. Tuż obok dworu usytuowany jest gacek, czyli mały budynek mieszkalny (niegdyś mieszkał tam polski poeta romantyczny Bohdan Zaleski). Na terenie posiadłości znajduje się też stajnia, wozownia, spichlerz i obory. Obok dworu stoi drewniana chałupa wybudowana przez Jana Klamerusa w 1887, którą przeniesiono tu ze wsi. Całość otacza drewniane ogrodzenie.
Jako, że Dwór w Łopusznej należy do Muzeum Tatrzańskiego, dziś można podziwiać tam wiele ekspozycji muzealnych. W budynku głównym wyeksponowano XIX-wieczne meble oraz sprzęty. Kuchnia jest w pełni wyposażona. W drewnianej chałupie znajdziemy eksponaty zakupione we wsi. Budynek ten składa się z sieni, kuchni, izby, strychu i komory dobudowanej z tyłu domu. W sieni umiejscowiono drobne przedmioty codziennego użytku. W chałupie znajdziemy też naczynia reprezentujące różne okresy historyczne oraz „święte obrazy” oraz inne sprzęty używane przez ludność wiejską.
Zapisując się na listę mailingową zyskujesz szybszy dostęp do nowych treści oraz promocyjnych ofert .