Eliaszówka - Wiktor Baron Fotografia

Eliaszówka (1023 m.) jest jednym ze szczytów w Beskidzie Sądeckim położonym w Piwnicznej – Zdroju. Na jej wierzchołku znajduje się wieża widokowa, z widokiem na dolinę Popradu oraz pasmo Jaworzyny Krynickiej. Niestety na niezbyt udane położenie konstrukcji nie możemy podziwiać panoramy na Tary i Pieniny,  ponieważ zasłaniają nam to wierzchołki drzew.

Wieża widokowa na Eliaszówce – jak dojść?

Najłatwiejsze dojście było zielonym szlakiem  z parkingu na Przełęczy Gromadzkiej. Niestety od jakiegoś czasu na samą górę nie można wjechać autem, bo mieszkańcy zażyczyli sobie ograniczenia wjazdu tylko dla nich. Właśnie w taki sposób absurdalne pomysły mniejszości wpływają na atrakcyjność turystyczną danego regionu. Dawniej było to idealne miejsce na niezbyt wymagające spacery, dla starszych osób oraz dla rodzin z małymi dziećmi.

Bardziej wymagająca trasa wiedzie z Piwnicznej zielonym szlakiem. Początkowy odcinek jest dość długim podejściem na Piwowarówkę, z której rozpościerają się przepiękne widoki na Beskid Sądecki. Kolejny etap wiedzie grzbietem graniczącym z Słowacją, w większości zalesionym bez większych podejść.

Zarys Historyczny

Tak jak większość pasm Karpackich, wierzchołek Eliaszówki nie stanowi wyjątku pod względem ponownego zalesiania. Dawniej były tutaj obecne rozległe pastwiska, co dawało bardziej rozległe widoki. Obecnie szczyt jest całkowicie zalesiony, i sytuację ratuje w pewnym stopniu wieża widokowa, o której już wspominałem.

Podczas II wojny światowej przez Eliaszówkę funkcjonował szlak kurierski, który funkcjonował jeszcze podczas PRL. 1893 roku funkcjonariusze WOP zatrzymali trzech młodych Słowaków przemycających wydawnictwa religijne.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Zachód słońca na Eliaszówce
Zimowy widok na stoki Eliaszówki
Widok zima z Przełęczy Gromadzkiej na Eliaszówkę
Wieża widokowa na Eliaszówce
Jesień na Eliszówce
Widok jesienią z Przełęczy Gromadzkiej na Eliaszówkę
WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Eliaszówka Szlaki – Mapa 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *