Gjirokastra - Wiktor Baron Fotografia

Gjirokastra to nie tylko ładne miasteczko z kamiennymi dachami i osmańskimi domami. Być może zauważyliście, że na zboczach wzgórz nie ma drzew, ale czy wiecie dlaczego? W dole znajduje się bunkier przeciwatomowy! Wyobraź sobie rzędy kamiennych domów, które pną się po zboczu w Gjirokastrze, a każdy z nich wygląda, jakby miał swój własny srebrzysty dach. Ale to, co wyróżnia to małe albańskie miasto spośród innych, to niesamowity zamek górujący nad nimi wszystkimi. Jestem pewny, że jeśli ktoś zobaczyłby go po raz pierwszy, byłby natychmiast urzeczony tym, jak majestatycznie prezentuje się w tym pięknym otoczeniu!

Gjirokastra – Najpiękniejsze miasto w Albanii?

Gjirokastra jest miastem, którego szukasz, jeśli średniowieczna architektura i starożytne mury są na twojej trasie. To miasto-twierdza zostało rozbudowane przez Turków w czasie ich panowania, co czyni je bardzo dobrze zachowanym reliktem z tamtej epoki; nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jeden z jego najsłynniejszych mieszkańców pochodził właśnie stamtąd – Enver Hoxha (albański dyktator). Gjirokaster jest również miejscem urodzenia najbardziej znanego albańskiego pisarza Ismaila Kadare!

Gjirokastra to miasto w Albanii, które zyskało miano „miasta-muzeum” ze względu na swoje piękno architektoniczne. Dodatkowo, nazywane jest również srebrnym miastem ze względu na wszystkie szare dachy i budynki w tej uroczej metropolii, która szczyci się pięknymi starymi strukturami z maleńkimi sklepikami, warsztatami, punktami usługowymi dla turystów, a także restauracjami ukrytymi w małych alejkach prowadzących do fortec z widokiem na nowoczesną Gjirokastrę. Zwiedzających zachęca nie tylko historia, ale i kultura – orientalny klimat wymieszany z pozostałościami z czasów osmańskich można znaleźć wszędzie, gdziekolwiek się udasz!

 

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W ALBANII

Czy warto odwiedzić Gjirokastrę?

Albania staje się coraz bardziej popularną destynacją turystyczną, ale wiele z jej ukrytych skarbów wciąż pozostaje nieodkrytych. Restauracja Kujtimi w Gjirokastrze zasłynęła zarówno z jakości serwowanego jedzenia, jak i pięknej scenerii, która ją otacza. Stary most na drodze do Gjoekusty z Tirany przerzucony jest nad przepaścią pomiędzy dwoma wzgórzami tuż za miastem, co zapewnia wspaniałe widoki! Odwiedzający powinni również poświęcić czas na zwiedzenie akweduktów w pobliżu góry Dajti, które były kluczowe w dostarczaniu wody do Zamku Kale, gdy zostały zbudowane przez Ibrahima Pashę Toptani około 1750 roku!

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Gjirokastra
Gjirokastra Meczet
Gjirokastra - zabudowa starego miasta
Zabudowa Gjirokastry na stokach gór
Gjirokastra główna ulica w starym mieście
Gjirokastra
Gjirokastra
Gjirokastra
Gjirokastra - ruiny kamienic na starówce
Gjirokastra - Widok z zamku na miasto
Gjirokastra blokowiska w mieście
Gjirokastra
Gjirokastra
Gjirokastra

 

 

 

1 Comment

  1. Mariola pisze:

    Bardzo mi się podobają Pana zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *