Hriňová - Urocza kolorowa wioska na Słowacji

Hriňová
WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Ostatnio odkryłem malowniczą miejscowość Hriňová na Słowacji, a to wyjątkowe miejsce zawdzięczam spostrzeżeniom słowackich fotografów na najpopularniejszym portalu społecznościowym. Choć samo miasto nie prezentuje się jako coś nadzwyczajnego, to otaczające je przysiółki stawiają je w zupełnie innym świetle. Tereny te, porośnięte drzewami owocowymi na falistych stokach, stają się prawdziwą perełką, zwłaszcza wiosną, oferując niepowtarzalne ujęcia, które z pewnością muszą się znaleźć w  portfolio każdego fotografa krajobrazowego.

Hriňová – podstawowe informacje

Hriňová to urokliwe miasto na Słowacji, położone nad rzeką Slatiną w północno-wschodnim zakątku Kotliny Zwoleńskiej. Liczące 7814 mieszkańców w 2011 roku, jest ósmym co do wielkości miastem na Słowacji. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, gdy powstało jako osada leśna w obrębie wsi Detva. Zyskało prawa samodzielnej gminy w 1890 roku i odgrywało istotną rolę jako największa pod względem powierzchni wieś w Czechosłowacji w okresie międzywojennym.

Hriňová uniknęła kolektywizacji w czasach czechosłowackich, co okazało się trudne ze względu na rozległość terenu i rozproszenie gospodarstw. Prawa miejskie uzyskała w 1989 roku, jednak do dzisiejszego dnia znaczna część ludności mieszka w ok. 30 osiedlach, rozrzuconych wśród okolicznych wzgórz.. Od XIX wieku do 1915 roku funkcjonowała tu huta szkła i tartak parowy, a także wąskotorowa leśna kolej. Po II wojnie światowej rozwijały się zakłady mechaniczne, a w latach 80. zatrudniały około 1900 pracowników.

Miejscowość słynie z odkrycia w 1929 roku „skarbu” – 14 rzymskich denarów z II wieku n.e. Zachowały się liczne przykłady drewnianej architektury ludowej, w tym domy z charakterystycznymi wnętrzami i cenne drewniane krzyże nagrobne na miejscowym cmentarzu. Hriňová jest także znaną oazą folkloru, co czyni ją fascynującym punktem na kulturalnej mapie Słowacji.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *