Jak fotografować nieruchomości i architekturę? - Wiktor Baron Fotografia

Jak fotografować nieruchomości i architekturę?

Bez względu na to, czy planujesz wynajęcie mieszkania, czy chcesz je wystawić na sprzedaż, to z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotne w procesie sprzedaży są zdjęcia. To właśnie z nimi potencjalny klient ma styczność na pierwszej linii. Rynek nieruchomości wciąż się rozwija i profesjonalnie przygotowana oferta, na którą składają się dobrej jakości i atrakcyjne wizualnie zdjęcia może przesądzić o sukcesie. Na co zwrócić uwagę podczas fotografowania nieruchomości? Jak się do tego przygotować? Na te oraz wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Jeszcze nie tak dawno zdjęcia domów, mieszkań czy lokali użytkowych, które zamieszczane były na portalach z ogłoszeniami wywoływały wśród niektórych salwy śmiechu, a co gorsza, skutecznie zrażały do zaznajomienia się z ofertą. Od kilku lat sytuacja ta uległa znacznej zmianie. Coraz częściej osoby wystawiające swoją nieruchomość bądź to na sprzedaż, bądź na wynajem, korzystają z pomocy profesjonalnego fotografa. Komunikacja wizualna, do której możemy właśnie zaklasyfikować fotografię nieruchomości, zyskuje coraz mocniej na znaczeniu i jest jednym z istotniejszych działań marketingowych.

Etap wstępny – przygotowanie nieruchomości

Zanim przystąpimy do wykonania profesjonalnej sesji zdjęciowej, powinniśmy pamiętać o odpowiednim zaaranżowaniu, a przede wszystkim posprzątaniu przestrzeni, w której będą wykonywane fotografie. Jeśli chcemy przykładowo sprzedać mieszkanie, to już na tym etapie powinniśmy pozbyć się osobistych rzeczy. Przestrzeń musi być neutralna i sterylna, co pozwoli potencjalnemu Klientowi wyobrazić sobie już na tym etapie, gdzie mógłby trzymać swoje rzeczy czy w jaki sposób będzie mógł zagospodarować to miejsce.

Wybór pory dnia

Warto pamiętać o tym, że szalenie istotną rolę w fotografowaniu nieruchomości odgrywa światło. Najlepiej rozpocząć sesję o poranku lub wczesnym popołudniem, kiedy światło nie będzie aż tak ostre. Za sprawą intensywnego światła dziennego zdjęcia mogą być prześwietlone. Wiele osób zadaje również pytanie o deszczowy i pochmurny dzień – nie ma żadnych przeciwskazań, by w taki dzień zrealizować zaplanowaną sesję. Można wówczas zrobić też bardzo dobre fotografie. Nie muszę chyba wspominać, że nocy klimat zupełnie nie nadaje się do fotografii i on tu stanowi wyjątek.

Jak fotografować nieruchomości

 

ILE KOSZTUJE PROFESIONALNA SESJA NIERUCHOMOŚCI? SPRAWDŹ TUTAJ

Przemyślany kadr i ujęcia

Warto rozważyć na początkowym etapie, które pomieszczenia naszym zdaniem są najatrakcyjniejsze i jakie atuty mieszkania powinniśmy wydobyć. Tak jak wspomniałem wcześniej, starajmy się usunąć z kadru zbędne przedmioty i co najważniejsze – ludzi. Unikamy prywatności i staramy się, by fotografowana nieruchomość miała neutralny charakter (bez patelni czy garnków na kuchence). Unikamy robienia zdjęć „z lotu ptaka”, np. stojąc na krześle, jak i zdjęć z tzw. perspektywy żaby. W zdjęciach pomieszczeń liczy się prostota. Zależy nam bowiem na tym, by przestawić realny stan danej przestrzeni. Nie jest zasadne również fotografowanie pojedynczych elementów (np. osobno biurko, osobno stół, osobno komoda).

Zdjęcia wnętrz

Sprzęt fotograficzny

Bardzo ważny w fotografii nieruchomości jest aparat z szerokokątnym obiektywem. Dzięki niemu zyskujemy możliwość pokazania większej powierzchni, niż tylko fragmentu kuchni czy blatu kuchennego. Warto też skorzystać ze statywu. Dzięki niemu unikniemy poruszonych zdjęć oraz ułatwi nam robienie zdjęć z zachowaniem pionowych ścian. W bardzo ciemnych pomieszczeniach, albo takich, gdzie mamy zbyt mocne światło z zewnątrz, może nam się też przydać lampa błyskowa. Jednak zdjęcia zrobione przy świetle dziennym lub oświetleniu sztucznym mieszkania pokażą je o wiele bardziej naturalnie. Idealnym obiektywem do fotografowania wnętrz jest Laowa 12mm f/2.8, o którym już pisałem na moim blogu.

Laowa 11mm f/2.8

Fotografuj Dronem

Dzisiejsze czasy umożliwiają nam bardzo szeroki dostęp do nowoczesnej technologii, dzięki której możemy w niecodzienny sposób fotografować nieruchomości. Mam tutaj  na myśli ujęcia z lotu ptaka wykonane dronem. Fotografowanie takim sprzętem pozwoli ujęcie budynku w taki sposób aby była dokładnie widoczna jego bryła. Dodatkowym atutem takiego rodzaju fotografii będzie możliwość pokazania otoczenia nieruchomości w jakiej się znajduje. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem przyjmowania zleceń konieczne jest uzyskanie licencji z Urzędu Lotnictwa Cywilnego na pilota bezzałogowego statku powietrznego.

Zdjęcia z drona nieruchomości

Wirtualny Spacer

Kolejnym sposobem aby pokazać w intersujący sposób wnętrza nieruchomości, są wirtualne spacery. Wirtualny spacer to nic innego jak zbiór kilku panoram 360 stopni. Do wykonania takiej panoramy na statywie będzie niezbędna głowica panoramiczna, w której jest możliwość ustawienia punku nodalnego.  Dodatkowo przyda na się program PTGui, który łączy poszczególne zdjęcia w jedną panoramę.  Zaletą wirtualnego spaceru jest to że koszt jedynie ponosimy za wykonanie takiej usługi u rekomendowanego fotografa google (ja również posiadam taki status), a opłaty za przechowywanie na serwerach Google nie ma wcale.   

 

ILE KOSZTUJE WYKONANIE WIRTUALNEGO SPACERU? SPRAWDŹ TUTAJ

Profesjonalny fotograf

Pamiętajcie również o tym, że skorzystanie z pomocy profesjonalnego fotografa zapewni Wam wysokiej jakości zdjęcia, bo nie bez znaczenia podczas fotografii nieruchomości są umiejętności i doświadczenie specjalisty. Jeśli chcesz zapoznać się z moją ofertą, albo porozmawiać o szczegółach i dowiedzieć się więcej, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *