Klasztor w Tyńcu - Wiktor Baron Fotografia
KLASZTOR W TYŃCU

Widok na Kościół św. św. Piotra i Pawła i dziedziniec opactwa Benedyktynów w Tyńcu

Mało brakowało, a klasztor w Tyńcu popadłby w ruinę. Na szczęście w odpowiednim czasie podjęto się odpowiednich inwestycji i dziś opactwo jest zwane „polskim Monte Cassino”. Jego piękne położenie i ciekawa historia przyciągają wielu turystów oraz wiernych z Polski i zagranicy.

Kiedy benedyktyni pojawili się w Tyńcu?

Według badań ludzie zamieszkiwali te okolice już w epoce neolitu. Potem pojawili się tu przedstawiciele tzw. kultury tynieckiej (utożsamiani z Celtami). Do dziś przetrwały trzynastowieczne legendy o Walgierzu Wdałym, Helgundzie i Wisławie Pięknym, których akcja rozgrywa się na terytorium dzisiejszego Tyńca.

Nie jesteśmy w stanie określić dokładnie, kiedy do Tyńca zawitali benedyktyni. Jeśli wierzyć zapisom Jana Długosza miało to miejsce w 1044, czyli za czasów panowania Kazimierza Odnowiciela , jednak niektórzy historycy skłaniają się ku okresowi, kiedy na tronie zasiadał Bolesław Szczodry. Co ciekawe, podczas wykopalisk archeologicznych w nawie kościoła znaleziono kości, które mogły należeć do Bolesława Szczodrego, donatora opactwa.

Ciekawostki architektoniczne

Klasztor w Tyńcu usytuowano na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą. Najstarszą budowlę wybudowano na tym wzniesieniu już w XI wieku i uległa ona zniszczeniu podczas najazdu tatarskiego. Zastąpiono ją nową kaplicą ze sklepieniem krzyżowym podtrzymywanym przez półkolumny. Za czasów Kazimierza Odnowiciela (prawdopodobnie) wybudowano kościół romański z kostek piaskowca. Na początku XIV konstrukcje odnowiono w modnym wtedy stylu wczesnogotyckim, a po 1452 budowla nabrała w pełni gotyckiego charakteru za sprawą trójbocznego prezbiterium, kaplicy i wieży wybudowanej w części północno-zachodniej.

Klasztor, który możemy podziwiać dzisiaj, nosi na sobie znamiona swojej burzliwej (i eklektycznej) historii, dlatego znajdziemy tu elementy romańskie, gotyckie i barokowe. Miłośnicy stylu romańskiego mogą podziwiać ściany korpusu kościoła, przestrzeń między budynkiem a krużgankami, mury refektarza oraz gotycki portal. Gotyckie elementy można zauważyć podziwiając prezbiterium oraz południowe i zachodnie mury klasztoru.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

 

 

Klasztor w Tyńcu Zwiedzanie

Choć dziś w opactwie nadal rezydują benedyktyni, część kompleksu udostępniono turystom. Podczas zwiedzania mamy szansę pospacerować po klasztornym dziedzińcu, obejrzeć wnętrze zapierającego dech w piersiach kościoła oraz krużganków, które pamiętają czasy średniowiecza. W kompleksie mieści się Muzeum Klasztoru w Tyńcu, gdzie możemy zobaczyć przedmioty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych, które pochodzą z okresu przed pojawieniem się benedyktynów.

Warto zauważyć, że nie tylko sam kompleks, ale i okolica robi wrażenie. Z Wzgórza Klasztornego można podziwiać Wisłę oraz małopolskie krajobrazy. To idealne miejsce na sesję zdjęciową, zwłaszcza jeśli lubimy historię i ducha dawnych czasów.

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *