Kościół w Dębnie - Wiktor Baron Fotografia

[no_toc]

Kościół w Dębnie

 

Potrzebujesz odrobiny wytchnienia i odpoczynku? Zapraszam Cię na wycieczkę do uroczej wsi Dębno w pobliżu jeziora Czorsztyńskiego o dużych walorach turystyczno-krajoznawczych. Malownicze krajobrazy to jednak nie jej jedyna zaleta. Potocznie zwane Dębno Podhalańskie słynie przede wszystkim z niezwykle cennego zabytku – drewnianego gotyckiego kościóła p.w. św. Michała Archanioła.

Unikalność kościoła w Dębnie 

Gotycki kościół w Dębnie Podhalańskim warto odwiedzić przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to jedyna w tym rejonie budowla, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A po drugie, jego harmonijna bryła idealnie wkomponowuje się w otoczenie i skrywa wspaniałe wnętrze. Największe wrażenie robi jednak unikatowa polichromia pochodząca z około 1500 roku. Tak zwane malowidła patronowe przypominające tkaniny pokrywają niemal całe wnętrze świątyni, składając się z 77 motywów występujących w 33 wariantach kolorystycznych i 12 układach. Niezwykle pięknie komponuje się z nimi grupa „Ukrzyżowania” eksponowana w łuku tęczowym kościoła. Jej krucyfiks jest najstarszym dziełem sztuki zachowanym w kościele. 

Na uwagę zasługuje również późnogotycki ołtarz główny z początku XVI roku, który stanowi doskonały przykład sztuki gotyki. Jego piękno eksponuje pozłacane tło, które mieni się w promieniach światła. Na atmosferę całego wnętrza kościółka w Dębnie nie bez powodu wpływają też skromne, ale wiekowe wyposażenie, w tym średniowieczna ambona, ława kolatorska czy cymbałki, jedyny tego typu zabytek w Polsce, a jeden z pięciu na całym świecie. 

Co ciekawe, w tym kościele filmowy Janosik poślubił Marynę. Niemniej jednak w serialu widzowie mogli zobaczyć aż trzy kościoły. W kościele w Dębnie odbywała się jedynie cała ceremonia zaślubin. 

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Więcej informacji o Kościele w Dębnie na Wikipedii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *