Kruja - Wiktor Baron Fotografia

Kruja to urocze miasto położone w środkowej Albanii. Jest stolicą okręgu o tej samej nazwie. Nazwa pochodzi od słowa krua (pol. źródło). Kruja położona jest 30 km na północny wschód od Tirany, na wysokości 600 m n.p.m. u podnóża góry Sarisalltikut. Miasto to zasłynęło w 1433 r., kiedy Skanderbeg odbił je z rąk Turków. Kruja była pierwszą historyczną stolicą kraju. Jej dzieje sięgają III w. p.n.e., kiedy to na jednym z okolicznych wzgórz znajdowało się iliryjskie miasto Zgërdhesh, nazywane również Albanopolis. W kolejnych latach mieszkańcy przenieśli swoją osadę wyżej, tworząc dzisiejszą Kruję.

Kruja – Albański Kraków

Kruję odwiedzają setki turystów! Dzięki swojemu położeniu – kilkadziesiąt kilometrów od przejścia granicznego Muriqan/Sukobin – Kruja jest częstym celem jednodniowych wycieczek z Czarnogóry. Co roku miasto odwiedzają tysiące zagranicznych turystów, a jej fenomenalna atmosfera sprawia, że chce się tam wracać. Najsłynniejszym zabytkiem Krui jest charakterystyczny żółty zamek (Kalaja e Krujës). Kolejnym ciekawym i wartym odwiedzenia miejscem jest Muzeum Etnograficzne, które zostało uznane za jeden z najważniejszych pomników kultury w kraju. W zaledwie kilku pokojach zebrano przedmioty obrazujące rzemiosło i warunki życia w Albanii na przestrzeni ostatnich 300 lat. W obrębie murów twierdzy znajduje się również mały klasztor bektaszytów. Pokonując trasę z zamku, w kierunku centrum, można wstąpić na bazar – największy w całej Albanii wybór pamiątek we złota czy srebra. To miejsce określa się mianem „albańskiego Krakowa”.

 

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W ALBANII

Jak dojechać?

Do Krui dostaniemy się z Tirany na trzy sposoby: busem, autobusem lub tzw. przewozem osób. Własnym samochodem z Tirany do Krui najlepiej kierować się drogą krajową SH11, w stronę Fushë-Krui. Z Fushë-Krui trasa wynosi 11 km drogą SH 38 do Krui. Podróż samochodem zajmie około godziny.

Jedzenie

Kawiarni i restauracji w Krui nie brakuje! Ale legenda głosi, że jeśli najdzie nas szczególna ochota na coś wyjątkowego, to warto wybrać się na zamek, który zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale również oferuje pyszne jedzenie i lokalne piwo o nazwie Tirana.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Kruja - widok na miasto
Kruja - Turecki Targ
Kruja - Turecki Targ
Kruja - Zamek
Kruja - Zamek
Kruja - Zamek

Kruja Mapa

Więcej ciekawych informacji znajdziecie na:  Stacja Bałkany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *