Łabski Szczyt - Wiktor Baron Fotografia

Trzecim co do wysokości szczytem w Karkonoszach jest Łabski Szczyt o wysokości 1471 m. n.p.m. Znajduję się w głównej grani Karkonoszy, między wierzchołkami Szrenicy oraz Wielkiego Szyszaka. Nieopodal szczytu przebiega granica Polsko – Czeska oraz wododział między dorzeczem Odry i Łaby. Właśnie nieopodal na jego południowych stokach znajduje się Łabska Polana, z której biją źródła Łaby. Jeśli chodzi o względy fotograficzne miejsce najlepiej nadaje się na zachody słońca, jednak bez odpowiednich zgód wydanych przez dyrekcję KPN, na sam wierzchołek nie można wejść ponieważ znajduję się on poza wyznaczonym szlakiem.

Schronisko pod Łabskim Szczycie 

Na północnych stokach w okolicach Łabskiego Szczytu znajduję się jedno z najstarszych schronisk górskich w Karkonoszach, powstało w czasie wojny 30 letniej (1618 – 1648). Niewątpliwie jest to wyjątkowe schronisko, w którym próżno szukać hotelowych wygód. Specyficzny klimat tego miejsca zawsze mnie urzekał, wyczuwalne są  w nim jeszcze czasy dawnych nie skomercjalizowanych gór, które zawsze sobie ceniłem. W przeciwieństwie z położonym nieopodal schroniskiem na Szrenicy zachował się charakter górskiej chaty, w której można doznawać obecności ducha gór. Niestety na Szrenicy nieudolnie przeprowadzone remonty doprowadziły do powstania kiczowatej  jadłodajni, której brakuje smaku oraz harmonii z otaczającymi górami…

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Widok z Łabskiego Szczytu
Łabski Szczyt
Widok ze Szrenicy na Łabski Szczyt
Schronisko pod Łabskim Szczytem
Szlak na Łabski Szczyt
Łabski Szczyt i Łabska Łąka w zimowek szacie.

Łabski Szczyt – Szlaki Turystyczne 

Nieopodal wierzchołku Łabskiego Szczytu przebiega główny szlak Sudecki o kolorze czerwonym. Tym szlakiem można dotrzeć ze Szklarskiej Poręby, podążając nim dalej na wschód możemy zawędrować między innymi na Śnieżne Kotły, Wielkiego Szyszaka czy Śnieżkę. Najłatwiejsza droga wiedzie ze Szrenicy, na którą możemy wjechać wyciągiem krzesełkowym.  

Łabski Szczyt – Mapa 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *