Monastur św. Nauma - Wiktor Baron Fotografia
MONASTYR ŚW. NAUMA

Monastyr Św. Numa

Monastur św. Nauma to miejsce, które przyciąga nie tylko turystów, ale i ludzi pragnących poprawić stan swojego zdrowia. Legenda głosi, że ten, kto spędzi noc przy grobie świętego, może odzyskać zdrowie.

Kim był święty Naum

Święty Naum, zwany także Naumem Ochrydzkim Cudotwórcą był uczniem Cyryla i Metodego. Brał udział w tworzeniu ochrydzkiej szkoły piśmienniczej oraz ewangelizacji Moraw. Po wygnaniu udał się do Bułgarii wraz z świętym Gorazdem, świętym Klemensem, świętym Sawą i świętym Angelarem. W 905 założył klasztor nad Jeziorem Ochrydzkim, który dziś znajduje się na terenie Macedonii i przyciąga wielu pielgrzymów z różnych części świata. Święty ten jest wspominany w kościele katolickim jako jeden z Siedmiu Apostołów Bułgarii, a jego imieniem nazwano jeden ze szczytów na Wyspie Lavingtona położonej w Antarktyce.

Trochę historii

Święty Naum przybył do Ochrydy w IX wieku wraz z Klemensem, który tak jak on był uczniem Cyryla i Metodego. Legenda twierdzi, iż święci chcieli wybudować dwa klasztory na przeciwległych stronach jeziora, w związku z tym Klemens wybudował cerkiew świętego Pantelejmona, a Naumowi przypisuje się założenie świątyni, którą ufundował bułgarski car. Święty Naum zmarł 10 lat później, a jego ciało spoczywa w wybudowanej przez niego cerkwi.

Oryginalną cerkiew zniszczono w czasach osmańskich, jednak w 1955, kiedy prowadzono wykopaliska archeologiczne, odkryto jej pozostałości, między innymi ściany przedstawiające malowidła różnych świętych i uczonych z zatartymi oczami (to Turcy zniszczyli oczy na malowidłach, aby postacie nie mogły na nich patrzeć). W XVI wieku na fundamentach pierwotnej świątyni wzniesioną cerkiew, którą możemy podziwiać dzisiaj. Jednym z najcenniejszych przedmiotów religijnych, który można znaleźć wewnątrz budowli, jest Ikona Wniebowzięcia od świętego Nauma. Na uwagę zasługują też charakterystyczne rzeźby z przełomu XVII i XVIII wieku.

Monastur św. Nauma w środku i na zewnątrz

Z monastyru, który usytuowano na południowym brzegu Jeziora Ochrydzkiego, można podziwiać Albanię. Świątynie wybudowano z kamienia i cegły w charakterystycznym stylu bizantyjskim. Centralna kopuła budowli jest oparta na czterech filarach, na których można podziwiać teksty zapisane cyrylicą i głagolicą.  Pierwszą rzeczą jaką, jaką widzimy po wejściu do cerkwi, jest ikonostas, który pochodzi z początku XVIII wieku i jest ozdobiony misternym motywem winorośli. Nie brakuje też fresków, które upamiętniają życie świętego Nauma oraz cuda, których dokonał. Sklepienie i niektóre fragmenty ścian ozdabiają złocone mozaiki. Grobowiec świętego Nauma znajduje się w wielobocznej przybudówce. Podobno niektórym udaje się usłyszeć bicie serca świętego. Podczas spaceru wokół świątyni można spotkać wiele pawi, które czują się tu dość swobodnie.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *