Monastyr Ramet - Wiktor Baron Fotografia

Monastyr Ramet

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Podczas warsztatów fotograficznych w Transylwanii miałem okazję odwiedzić Monastyr Ramet, miejsce przesiąknięte historią i duchowością. Położony w sercu malowniczych Gór Trascău, klasztor ten jest jednym z najstarszych zabytków religijnych Rumunii, ukrytym wśród stromych skał i bujnej zieleni. Miejsce to, ze swoją niezwykłą architekturą i spokojem, oferowało nie tylko wyjątkowe scenerie do naszych fotografii, ale także momenty refleksji i ukojenia.

Monastyr Ramet – Historia

Mănăstirea Râmeț to urokliwy kompleks klasztorny usytuowany w sercu Rumunii, otoczony majestatycznymi górami Trascău i położony w pięknej dolinie rzeki Geoagiu, mniej więcej 18 kilometrów na zachód od małego miasta Teiuș. Lokalne legendy opowiadają, że założycielami tego duchowego miejsca byli dwaj mnisi, Grenada i Romulus, którzy w 1214 roku rozpoczęli jego budowę. Mimo to, historyczne zapiski oraz inskrypcje przy wejściu do świątyni sugerują, że monastyr mógł powstać dopiero w drugiej połowie XIV wieku. Sama nazwa Mănăstirea Râmeț wywodzi się prawdopodobnie od eremitów, którzy pierwotnie znaleźli tutaj swoje duchowe schronienie.

W XV wieku, na terenie klasztoru powstała szkoła, która funkcjonowała nieprzerwanie aż do roku 1762, kiedy to została zniszczona przez wojska austriackie. Przez następne wieki, mnisi (a później również mniszki) wielokrotnie doświadczali trudności spowodowanych zawirowaniami historycznymi. Stabilizacja i spokój nastąpiły dopiero po tym, jak Rumunia odzyskała niepodległość, lecz okres ten nie trwał długo. Po drugiej wojnie światowej, w czasach rządów komunistycznych, klasztor został przemieniony w schronisko turystyczne.

W latach 80. XX wieku na terenie kompleksu zbudowano nową cerkiew poświęconą świętym Piotrowi i Pawłowi, która jest wyrazem typowego dla nowoczesnej rumuńskiej architektury eklektyzmu, łączącego elementy stylu mołdawskiego oraz wołoskiego. W czasie zwiedzania świątyni szczególną uwagę zwraca przedstawienie Sądu Ostatecznego, na którym wśród postaci potępionych można dostrzec twarze Lenina i Stalina. Dzisiaj, w murach Monastyru Râmeț mieszka około stu sióstr, kontynuujących jego bogatą tradycję duchową.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *