Monastyr Visoki Dečani - Wiktor Baron Fotografia

Kierując się z Prizren do miasta Peć położonego u podnóża Gór Przeklętych, odwiedziliśmy kolejny obiekt sakralny na terenie Kosowa, który koniecznie trzeba Odwiedzić. Monastyr Visoki Dečani, bo o nim mowa jest najważniejszym klasztorem Prawosławnej Cerkwi Serbskiej oraz zabytkiem wpisanym na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Monastyr Visoki Dečani – zarys historyczny

Położony w uroczym miejscu monastyr u podnóża Gór Przeklętych, posiada katedrę, która jest największą tego typu średniowieczną budowlą na Bałkanach, zdobią ją liczne freski z epoki Bizantyjskiej. Klasztor został założony przez króla Stefana Dečanskiego w 1327. Głównym architektem był franciszkanin Vito z Kotoru. Monastyr został zbudowany z różowo-purpurowego, jasnożółtego i onyksowego marmuru, reprezentuje ostatnią fazę zachodniej, gotyckiej, bizantyjsko – romańskiej architektury i posiada liczne bizantyjskie obrazy oraz liczne rzeźby romańskie. Budowa trwała osiem lat. Klasztor był kilkukrotnie plądrowany, pierwszy raz w XVII wieku przez Osmanów, następnie podczas I wojny światowej przez armię austro-węgierską.

Podczas wojny domowej w Kosowie mnisi udzielani pomocy ludziom z różnych grup etnicznych, w tym Albańskim cywilom chroniącym się przed Serbką armią. W tym okresie do klasztoru została przydzielona ochrona wojsk KFOR, która uchroniła go od zniszczenia w 2004 roku w takcie trwania krwawych zamieszek. W starciach zostało postrzelonych i rannych kilku Albańczyków.

Obecnie klasztor nadal jest chroniony przez wojska pokojowe KFOR i żeby się do niego dostać trzeba zgłosić się do posterunku usytuowanego koło głównego wejścia. Po wylegitymowaniu przez żołnierzy i zostawieniu u nich paszportu można swobodnie zwiedzać ten przepiękny Monastyr.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *