Muzeum Orawskiej Wsi  - Wiktor Baron Fotografia

Muzeum Orawskiej Wsi – wyjątkowy skansen 

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym różni się skansen od muzeum? Ja też. W każdym razie skansen to inaczej muzeum na wolnym powietrzu (ang. open-air museum), a jego nazwa pochodzi od szwedzkiej nazwy własnej parku Skansen, który posiadał w swych zbiorach przykłady regionalnej architektury drewnianej. I choć najstarszym słowackim skansenem jest Muzeum Architektury Ludowej w Bardejowie-Zdrój, w niniejszym artykule chciałbym Ci opowiedzieć więcej o pięknym i szczególnym skansenie – Muzeum Orawskiej Wsi w Brestovej.

Muzeum Orawskiej Wsi 

20 hektarów powierzchni i kilkadziesiąt obiektów architektonicznych – tak w skrócie można opisać Muzeum Orawskiej Wsi, usytuowane około 3 km od Zuberzca (słow. Zuberec), które zaliczane jest do najładniejszych muzeów architektury ludowej w Europie. To wyjątkowe miejsce rozłożone na dwóch brzegach rwącego potoku Zimna Woda Orawska w idealny sposób oddaje klimat ziemi orawskiej z końca XIX wieku. 

Każdy z pięciu sektorów wchodzących w skład kompleksu kryje w sobie inną historię. Podczas spaceru leśnymi ścieżkami możemy podziwiać drewnianą architekturę, reprezentującą zamożną część Orawy, a także góralskie łazy, skupiające się wokół życia najbiedniejszych mieszkańców tego rejonu, którzy utrzymywali się głównie z pasterstwa i pracy w lesie. W najwyższym punkcie skansenu w prześlicznej scenerii górskiej czeka na nas również symboliczny cmentarz wiejski z oryginalnymi nagrobkami i krzyżami oraz drewniany piętnastowieczny kościół św. Elżbiety. Dodatkową atrakcją będą organizowane festyny i imprezy folklorystyczne, które stwarzają ciekawą okazję do poznania orawskiej kultury i dobrej zabawy. A jeśli będziemy mieli ochotę na dłuższy odpoczynek, możemy udać się do oryginalnej gospody w zrekonstruowanym starym młynie. Brzmi cudownie, prawda?

Co ciekawe, wszystkie budynki znajdujące się na terenie skansenu pierwotnie były rozsiane po całej Orawie. Później, większość z nich została rozmontowana i przywieziona do skansenu, a niektóre są rekonstrukcjami. 

Warsztaty i plenery fotograficzne.

WYDRUKÓJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Oficjalna strona internetowa: Muzeum Orawskiej Wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *