Muzeum Wsi Liptowskiej - Wiktor Baron Fotografia

Muzeum Wsi Liptowskiej inspiracją dla każdego fotografa

„Wsi spokojna, wsi wesoła” – pisał kiedyś Jan Kochanowski. Tylko gdzie można teraz zaznać sielskiego spokoju i jednocześnie ciekawych wrażeń wizualnych? Okazuje się, że całkiem niedaleko Tatr Zachodnich i Wysokich. Zapraszam do słowackiej miejscowości Przybylina do Muzeum Wsi Liptowskiej. 

Zwiedzanie Muzeum Wsi Liptowskiej 

U wylotu doliny Úzka, nad którą piętrzą się szczyty Tatr Zachodnich znajduje się słynny skansen z 1991 roku. To Muzeum Wsi Liptowskiej w Przybylinie, które jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów, fotografów i twórców filmu. Kręcono tu m.in. sceny do filmu Juraja Jakubisko o krwawej hrabinie Elżbiecie Báthory w 2008 roku.

W samym muzeum prezentowane są najcenniejsze zabytki dziedzictwa pochodzące z liptowskich wiosek, niegdyś zalanych przez wody jeziora Liptowskiego, w tym między innymi gotycki kościół Matki Bożej z Liptowskiej Mary i gotycko-renesansowy dwór ze wsi Parížovice, a także wiele chałup pokrytych stromymi gontowymi dachami. Poza tym w skansenie można zobaczyć kościół, remizę strażacką, kuźnię, wiatraki i oczywiście domy mieszkalne, które jednocześnie dają wiele możliwości zrobienia pamiątkowych fotografii. Jednak to nie wszystko! W miejscowości Przybylina odbywają się również liczne imprezy folklorystyczno-etnograficzne, które mają na celu przybliżenie zwiedzającym sposobu życia i zwyczajów dawnych mieszkańców tych okolic. Ponadto muzeum Wsi Liptowskiej posiada własne zoo, które z pewnością przypadnie do gustu, zwłaszcza najmłodszym turystom. Na terenie obiektów hodowane są m.in. koniec rasy huculskiej. 

Muzeum Wsi Liptowskiej: idealne miejsce na wypoczynek i kontakt z kulturą

Wymarzone miejsce dla miłośników zabytkowej architektury? Muzeum Wsi Liptowskiej! Tutaj poznasz nie tylko historię regionu liptowskiego, ale także naprawdę się zrelaksujesz. Wczesnogotycki kościół, wagon dawnej kolejki leśnej, renesansowy pałac czy szkoła rzemiosł ludowych to tylko niektóre z tutejszych atrakcji turystycznych. Od tej przygody dzieli Cię zaledwie 35 km. Pod warunkiem, że właśnie wypoczywasz w mieście Vysoké Tatry.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

WYDRUKÓJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Oficjalna strona internetowa: Muzeum Liptowskiej Wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *