Wiosna to pora roku, gdy wodospady wkomponowane w krajobraz Karkonoszy zachwycają swoim pięknem, a podniesiony stan wody w rzekach tylko wzmaga ich wyjątkową moc. Dlatego w dzisiejszym wpisie chciałem przedstawić Wam największe i najbardziej znane karkonowskie wodospady, które są jednym z powodów, dla warto zorganizować plener fotograficzny w tych rejonach.
Wodospad Kamieńczyka
To najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Woda potoku Kamieńczyk spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 m do pięknego Wąwozu Kamieńczyka. Rozciąga się na długości 100 m, skalne ściany osiągają do 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 m. Co ciekawe, urok i baśniowy klimat wąwozu doceniło nie tylko wielu miłośników fotografii górskiej, ale też reżyser brytyjskiej produkcji Opowieści z Narni: Książę Kaspian (w Wąwozie Kamieńczyka nakręcono kilka scen filmu)
Wodospad Szklarki
Choć nieco niższy od Kamieńczyka, wodospad Szklarki od lat jest obiektem zachwytów zagranicznych turystów i fotografów górskich. Można go uchwycić w obiektywie z metalowej platformy widokowej, którą znajdziemy u stóp wodospadu lub wejść wyżej po stopniach i zachwycać się pięknem i bogactwem tutejszej przyrody z góry. Nieopodal wodospadu funkcjonuje również schronisko „Kochanówka”.
Wodospad Podgórnej
Wodospad Podgórnej leży w samym sercu Karkonoszy, na wysokości 547 m n.p.m. Trójstopniowa kaskada wodospadu spada z wysokości 10 m, co czyni z niego trzeci pod względem wielkości wodospad polskich Karkonoszy. Wodospad Podgórnej jest prawdziwą atrakcją malowniczej Przesieki. Uroku dodaje mu gęsty las i duży basen eworsyjny z krystalicznie czystą wodą, która zmienia swoje kolory, w zależności od pogody i pory dnia. Jednak nie barwy są tu najciekawsze, ale fakt, że służy on za basen dla morsów.
Wodospad Mumlawski
Na południowej stronie Karkonoszy znajduje się natomiast słynny wodospad Mumlawski. Kaskada o wysokości 10m jest niezwykle szeroka. Woda górskiego potoku spływa po granitowych progach, tworząc na dole liczne kotły eworsyjne zwane Czarcimi Okami. Wodospad Mumlawski można uwiecznić na fotografii z tarasu widokowego lub małego mostka na Mumlawie.
Łabski Wodospad
To wodospad o wysokości 45 m, który wpada w kilku kaskadach do polodowcowej doliny o nazwie Łabski Kocioł. Najlepsze widoki na potok rozciągają się z punktu widokowego znajdującego się pod schroniskiem Labska Bouda, jednak Ci, którzy chcą ująć w kadrze cały obiektyw, powinni obejrzeć je z większej odległości, np. ze schroniska Vrbatova Bouda.
Wodospad Panczawski
Wodospad Panczawski to najwyższy wodospad Karkonoszy i Czech – jego wysokość wynosi 148 m, a suma wszystkich kaskad dochodzi do 250 m. Naprawdę warto się wziąć na jego górną krawędź, ponieważ znajduje się tam punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na dolinę Łaby.
Lista wszystkich wodospadów Karkonoszy.