Dobór właściwego obiektu do lustrzanki nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza w przypadku początkującego miłośnika fotografii. Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretne obiektywy? Którego producenta wybrać? Na te i podobne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
- Najważniejsze parametry
- Ogniskowa
- Jasność
- Mocowanie
[no_toc]
Najważniejsze parametry
Zakupiliśmy lustrzankę, zapewne już z obiektywem kitowym. Najprawdopodobniej jednak dość szybko okazuje się, że przestaje on nam wystarczać, w efekcie czego stajemy przed dylematem, jaki obiektyw zakupić? Na samym początku warto jest się zastanowić, jakie są główne parametry, które opisują obiektywy. Należą do nich: ogniskowa, maksymalny otwór względny oraz mocowanie. Od konkretnych wartości opisujących owe parametry zależy wybór rodzaju obiektu.
Ogniskowa
Ogniskowa decyduje o efektywnym polu widzenia, czyli, można ogólnie stwierdzić, że o przybliżeniu. Najczęściej w odniesieniu do ogniskowej stosuje się takie określenia, jak obiektyw standardowy, szerokokątny, standardowy dla APS-C itp. W jaki sposób należy to rozumieć? Otóż punktem odniesienia dla obiektywów małoobrazkowych jest standardowy obiektyw o ogniskowej ok. 50 mm. Te o większej ogniskowej są nazywane teleobiektywami albo obiektywami długoogniskowymi z wąskim kątem widzenia. Z kolei obiektywy o mniejszej ogniskowej, takie jak m.in. te dostępne na stronie są nazywane szerokokątnymi lub krótkoogniskowymi, tzn. dającymi szerszy kąt widzenia.
Jasność
Kolejnym ważnym parametrem jest jasność obiektywu, która jest określana za pomocą wartości przysłony, poprzez parametr f/. Często można spotkać się również z tą wartością pisaną jako liczba po ukośniku, np. 105/2.8. Wartość przysłony to wynik podzielenia ogniskowej przez fizyczną średnicę względnego otworu. Obiektyw jest jaśniejszy, im owa liczba jest mniejsza. Przykładowo, niektóre obiektywy Canon posiadają wartość 50 mm f/1.4, czyli są o jedną działkę jaśniejsze niż modele 50 mm f/2.0. Jaśniejszy obiektyw posiada wiele zalet – pozwala na fotografowanie przy mniejszej ilości zastanego światła, umożliwia także łatwiejsze osiągnięcie niewielkiej głębi ostrości. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że jaśniejsze obiekty są zwykle cięższe i większe, dlatego też nierzadko na maksymalnym względnym otworze osiąga się gorsze rezultaty. Niektóre z owych modeli obiektywów to specjalistyczny sprzęt, przeznaczony do konkretnych zadań, na przykład do fotografii portretowej, przez co mogą nie być odpowiednie do innych dziedzin sztuki fotograficznej.
Mocowanie
Kolejnym ważnym parametrem jest mocowanie, od którego zależy, czy będzie możliwe podpięcie obiektywu do naszego modelu aparatu. Jeżeli będziemy szukać sprzętu firmowego, wykonanego przez producenta aparatu (jak np. obiektywy Canon), to sprawa jest względnie prosta. Obiektyw taki najprawdopodobniej będzie pasował do modeli lustrzanek tej marki, choć nie można mówić w tym przypadku o regule. Natomiast w przypadku zakupu obiektywów od niezależnych producentów, trzeba uważnie sprawdzić rodzaj mocowania i dowiedzieć się, do jakiego mocowania przeznaczony jest dany model. Niekiedy bywa tak, że ten sam obiektyw jest wypuszczany przez producenta w kilku wersjach, które różnią się między sobą między innymi mocowaniami.
Mimo że wybór odpowiedniego obiektywu nie jest prostym zadaniem, to z pewnością dokładne przeanalizowanie określonych wyżej parametrów sprawi, że będzie on choć nieco łatwiejszy.