Pałac w Wojanowie - Wiktor Baron Fotografia
Pałac w Wojanowie

Widok na Pałac w Wojanowie

Pałac w Wojanowie to rozległy, zabytkowy kompleks z XVII wieku, choć o jego obecnym wyglądzie zadecydowały głównie późniejsze przebudowy. Jest to pałac o ciekawej historii, obecnie będący własnością prywatną, przekształconą w elegancki obiekt hotelowo-konferencyjny. Znajduje się on w województwie dolnośląskim, niedaleko Jeleniej Góry.

Historia pałacu w Wojanowie

Pierwszy znany wpis o Wojanowie pochodzi z 1281 roku. Były to wówczas dobra lenne Eberharda von Schildau. Rycerze z Wojanowa byli powiązani z ważnym, śląskim rodem von Zedlitz, który to ród był właścicielem ziem wojanowskich do 1727 roku. W tym czasie tylko na krótko, w początkach XVI wieku, majątek został przejęty przez Antona I Schaff-Gotscha.

Właśnie przedstawiciele rodu von Zedlitz wybudowali w Wojanowie renesansowy dwór, ale nie dane im było długo nacieszyć się nową siedzibą, ponieważ została ona zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej przez wojska szwedzkie. Pałac odbudowano w 1667 roku, jednak miał on już wtedy nowy, barokowy styl. W pierwszych latach XVIII wieku zmienili się właściciele pałacu i od tej pory Wojanów przechodził kolejno w ręce różnych arystokratów pruskich oraz jeleniogórskich magnatów.

W 1831 roku pałac ponownie przebudowano, nadając mu modny, neogotycki wygląd. Posiadłość zyskała dodatkowe piętro i całkowicie zmienił się charakter wystroju wnętrz pałacu, pojawiły się także nowe detale architektoniczne, dzięki którym dworska rezydencja wyróżniała się od innych pałaców w regionie. Kilka lat później Wojanów został wystawiony na sprzedaż i tak pałac stał się własnością króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, który podarował ów majątek swojej córce Luizie Niderlandzkiej. W tym czasie posiadłość powiększyła się o piękny park oraz ogrody, a ich architektem był słynny Peter Joseph Lenne, dyrektor pruskich ogrodów królewskiej. Pod koniec XIX Wojanów jeszcze raz poddano modernizacjom, a w 1889 roku pałac odziedziczyła Maria zu Wied.

Współczesna historia pałacu Wojanów

Podczas drugiej wojny światowej pałac przestał służyć jako luksusowa rezydencja i zamieszkali w nim jeńcy wojenni, którzy pracowali w pobliskiej fabryce. Kiedy wojna dobiegła końca, pałac w Wojanowie został splądrowany i przejęty przez państwo. Majątek przekształcono w PGR, a główny budynek pełnił odtąd rolę obiektu administracyjnego oraz mieszkań dla pracowników rolnych. Przez te wszystkie lata nie prowadzono żadnych prac modernizacyjnych, więc pałac popadł ostatecznie w ruinę. W 1995 roku Wojanów został wykupiony przez włoską firmę, która zdecydowała się pałac odremontować, nim jednak pałac zdołał wrócić do dawnej świetności, w 2002 roku wybuchł w nim pożar, który zniszczył sporą część posiadłości.

W 2004 roku właścicielem dawnej rezydencji została Spółka z o.o. „Pałac Wojanów”. Majątek przeszedł gruntowną modernizację, odrestaurowano wnętrze pałacu, przywrócono renesansowy charakter dworu oraz romantyczny park krajobrazowy. Odbudowano nie tylko sam pałac, ale też oficynę, spichlerz, stajnię, stodoły oraz wozownie, choć obecnie pełnią one inne funkcje niż kilka wieków temu. Pałac w Wojanowie to teraz elegancki hotel z zapleczem konferencyjnym i salami weselnymi, rozbudowaną częścią sportowo-rekreacyjną, basenem, jacuzzi, salonami odnowy biologicznej.

Gdzie znajduje się pałac w Wojanowie?

Pałac Wojanów to imponująca budowla. Stoi on na planie prostokąta, a jego główną ozdobą są cztery narożne wieże. Do ogrodu prowadzą strome, szerokie schody, a od frontu rozciąga się pięknie utrzymany dziedziniec otoczony zabytkowymi zabudowaniami gospodarczymi. Wnętrze pałacu jest bogato zdobione, utrzymane w duchu epoki, a wokół budynku rozciąga się kilkunastohektarowy park z licznymi ścieżkami i promenadami spacerowymi.

Rezydencja leży na terenie historycznej Doliny Pałaców i Ogrodów. Jest to obszar o powierzchni 100 km kwadratowych, pełen zabytkowych pałaców, zamków oraz dworków – zajmuje on niemal całą Kotlinę Jeleniogórską. Pałac Wojanów jest oddalony od Jeleniej Góry o około siedem kilometrów, i można do niego dotrzeć drogą prowadzącą do Janowic Wielkich albo Trzcińska. Od południa Dolina Pałaców i Ogrodów graniczy z pasmem górskim Karkonosze, a od północy sąsiaduje z Górami Kaczawskimi.

Ze względu na to, że Wojanów pełni dzisiaj głównie funkcję hotelową, nie jest możliwe zwiedzanie wnętrz pałacowych, a jedynie wycieczka po terenie dziedzińca pałacu. Osoby, które chcą z bliska obejrzeć pałac w Wojanowie, muszą wcześniej dokonać rezerwacji terminu. Spacer po parku otaczającym majątek jest bezpłatny.

;

Artykuł przygotowany we współpracy z okiemturysty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *