Fotografia Krajobrazu

 

 

« z 4 »

Warsztaty Fotografii Krajobrazu

Fotografia Krajobrazowa

Fotografia krajobrazowa ukazuje przestrzenie w świecie, czasem rozległe i nieskończone, a innym razem mikroskopijne. Fotografie krajobrazowe zazwyczaj oddają obecność natury, ale mogą również skupiać się na cechach stworzonych przez człowieka lub zakłóceniach krajobrazu. Fotografię krajobrazową wykonuje się z różnych powodów. Być może najczęstszym jest przypomnienie sobie osobistych obserwacji lub doświadczeń podczas przebywania na świeżym powietrzu, zwłaszcza podczas podróży. Inni realizują to szczególnie jako styl życia na świeżym powietrzu, obcowanie z naturą i żywiołami, niektórzy jako ucieczka od sztucznego świata

Wiele fotografii krajobrazowych przedstawia niewielką lub żadną działalność człowieka i jest tworzonych w celu czystego, nieskalanego obrazu natury, pozbawionego wpływu człowieka – zamiast przedstawiać takie tematy, jak urozmaicone ukształtowanie terenu, pogoda i oświetlenie otoczenia. Podobnie jak w przypadku większości form sztuki, definicja fotografii krajobrazu jest szeroka i może obejmować tereny wiejskie lub miejskie, obszary przemysłowe lub fotografię przyrody.

Dowiedz się również:

Jak fotografować krajobraz?

Jak zacząć fotografować krajobraz?  

Poznaj mistrza fotografii krajobrazu

Pierwszym i najważniejszym gatunkiem w historii fotografii była właśnie fotografia krajobrazowa. Prekursorem tego gatunku był w mojej ocenie Ansel Adams, którego rozsławiły zdjęcia parków narodowych w USA. Wraz z Fredem Archerem opracowali precyzyjny system tworzenia obrazu zwany Systemem Strefowym, technikę, metodę uzyskiwania pożądanego ostatecznego wyglądu odbitki poprzez przełożenie światła widzianego na konkretne odcienie na negatywie i papierze, w ten sposób dając im większą kontrolę nad fotografią. Wynikająca z tego klarowność i głębia takich obrazów charakteryzowała jego fotografię. Adams był również pionierem wizualizacji (którą często nazywał prewizualizacją) gotowej odbitki opartej na pomiarach światła podczas fotografowania.

Adams przez całe życie był orędownikiem ochrony środowiska, a jego praktyka fotograficzna była głęboko spleciona z tym orędownictwem. W wieku 12 lat dostał swój pierwszy aparat podczas swojej pierwszej wizyty w Parku Narodowym Yosemite. Los tak sprawił, że będąc dorosłym człowiekiem został zatrudniony w Departamencie Spraw Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych do robienia zdjęć parków narodowych. Za swoją pracę i wytrwałe orędownictwo, które pomogło w rozbudowie systemu Parku Narodowego, został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności w 1980 roku.

Fotograf Krajobrazu – Wiktor Baron

Fotografia krajobrazowa jest jedną z moich ulubionych dziedzin w tej przepięknej sztuce. Szczególnie umiłowałem fotografować krajobrazy górskie, które stanowią większość tematów moich najlepszych zdjęć krajobrazowych. Myślę, że niejeden pasjonat fotografii zaczyna od zdjęć krajobrazowych i dopiero w dalszym etapie myśli o innych dziedzinach. Zawsze staram się zadbać o dobrą ekspozycję fotografii, trzymać zasad kompozycji, jednak najważniejsze zawsze jest szczęście co warunków pogodowych. Tak więc czas i miejsce wykonywania zdjęci w fotografii jest najważniejsze!

Nie każdy zdaję sobie sprawę, ile pracy, a przede wszystkim czasu trzeba poświęcić, aby w swoim portfolio umieścić zadawalające zdjęcia. Istnieje przekonanie, że fotografowanie krajobrazów jest banalnie łatwe, jednak rzeczywistość jest całkowicie inna. Przede wszystkim wymaga dużo więcej wysiłku, iż fotografowanie w studiu, trzeba często wstawać w środku nocy, wracać bardzo późno do domu, nie mówiąc już warunkach atmosferycznych i związanych z nimi niedogodnościami (przemoczenie, ubłocone ubranie, itp.). Myślę, że fotografia krajobrazu jest bardzo dobrą ścieżką w doskonaleniu naszych umiejętności.

Fotografia Krajobrazu – Wydruki Fotograficzne

Zachęcam do zakupów zdjęć krajobrazowych mojego autorstwa. Zdjęcia można zakupić w formie licencji na wykorzystanie lub w postaci profesjonalnego wydruku fotograficznego na najlepszej jakości papierach. W moje ofercie dostępne są również wydruki na płótnie oraz fototapety, które znajdują się w moim sklepie. Jeśli ktoś chce wykorzystać do celów nie komercyjnych moje zdjęcia to zapraszam do kontaktu.

5 Comments

 1. Adam pisze:

  Bardzo mi się podobają Pana fotografie, też bym chciał takie robić…

 2. Kamil pisze:

  Dobre foty 🙂 . Pozdrawiam

 3. Michał pisze:

  Krajobraz na Pana fotografiach jest wręcz przepiękny ?

 4. Tadeusz pisze:

  Świetna galeria zdjęć krajobrazowych i do zobaczenia na warsztatach fotograficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *