Czarnogóra jest miejscem dość mocno przez turystów zapominanym, które dopiero teraz, po wielu latach, wraca do turystycznych łask. Czarnogóra to kraj iście magiczny, a coraz większym zainteresowaniem cieszy się jego niewielkie miasteczko Perast. Co powinniśmy wiedzieć przed podróżą w ten bałkański zakątek? Na co zwrócić uwagę, wybierając się do Perast?
Co zwiedzić w Perast?- najważniejsze zabytki
Perast liczy zaledwie 300 mieszkańców, dlatego wiele osób, zanim wybierze się w podróż, ma wątpliwości, co do tego, że to niewielkie miasteczko nie może zbyt wiele zaoferować turystom. Bez wątpienia jednak Perast postrzegany jest i oceniany jako najbardziej urokliwe miasteczko z Zatoce Kotorskiej. Co można zobaczyć w miasteczku, które składa się z jednej ulicy? Co Perast oferuje turystom? Niewątpliwie pierwszym zabytkiem, który zwraca uwagę po przyjeździe do Perastu jest Kościół Świętego Mikołaja. Jest to również charakterystyczny punkt panoramy Perastu. Kościół powstał w XVII wieku, jednak z nieznanych dotąd powodów nigdy nie został ukończony. Do najważniejszych jego punktów, które turyści powinni odwiedzić, zalicza się skarbiec. Drugim zabytkiem jest również kościół. Co prawda, Kościół Świętego Marka jest zdecydowanie mniej okazalszą budowlą, jednak zwraca uwagę swoją frontową fasadą, która została zwieńczona trzema figurami, natomiast z tyłu wyróżnia go parawanowa dzwonnica. W pobliżu Perastu na uwagę zasługują też zlokalizowane nieopodal wyspy. Jedną z nich jest Wyspa Świętego Jerzego, co prawda nie została ona usypana przez człowieka i niestety nie jest ona dostępna dla zwiedzających. Druga to Wyspa Matki Boskiej na Skale. Została ona utworzona sztucznie, przy wykorzystaniu pracy rąk ludzkich. Na wyspę można się dostać jedną z tradycyjnych łódek, które odpływają z portu. Początkowo wyspa ta była jedynie niewielką skałą, jednak już w XV wiek rozpoczęto usypywanie jej z dodatkowych kamieni i z… zatopionych okrętów. Następnie wybudowano tam niezwykle ciekawy pod względem architektonicznym kościół Matki Boskiej na Skale. Co ważniejsze, co roku 22 lipca mieszkańcy tradycyjnie dostarczają na wyspę kamienie.
Czym chata bogata – jedzenie
Ze względu na przynależność kuchni czarnogórskiej do grupy bałkańskich tradycji kulinarnych w restauracjach w Czarnogórze znaleźć możemy dania charakterystyczne nie tylko dla tego kraju, ale również dla Serbii, Bułgarii czy Chorwacji. Z kolei w innych krajach bałkańskich możemy natknąć się na tradycyjne dania czarnogórskie. Kuchnia czarnogórska opiera się głównie na baraninie. Jednak spotkamy tam również mięso wołowe czy wieprzowe. Najczęściej są one ze sobą mieszane w potrawach. O danie wyłącznie z mięsem wołowym bądź wieprzowym jest już nieco trudniej. Wegetarianie mogą mieć mały kłopot ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego posiłku, ale widoki im z pewnością wszystko zrekompensują.