Ponidzie - Wiktor Baron Fotografia

Ponidzie

Ponidzie jest niezwykle uroczym regionem w Polsce, szczególnie docenianym przez fotografów krajobrazu. Pofałdowane pagórki Wyżyny Małopolskiej tworzą urocze pejzaże, które zachwycą nie jedna osobę. Jak sama nazwa wskazuje obszar ten jest związany z rzeka Nidą, i jak wcześniej wspomniałem jest częścią Wyżyny Małopolskiej.

Niecka Nidziańska

Prawidłowa nazwa tego regionu brzmi Niecka Nidziańska, i jest to obszar położony w większości w województwie Świętokrzyskim nad środkową i dolną Nidą, od Chęcin po Nowy Korczyn. Stanowi wyraźne obniżenie terenu między Wyżyną Krakowsko-Częstochowską a Wyżyną Kielecką, którym płynie rzeka Nida, Szreniawa i Nidzica. Występują tu wzniesienia z okresu miocenu, zbudowane głównie ze skał gipsowych. W południowej części regionu dominuje krajobraz nizinny.

Zdjęcia Ponidzia

Dla mnie najciekawszym fragmentem Ponidzia są okoliczne pola i łąki w Czarnocinie, ze słynną kręta drogą. Chyba większość zdjęć, które możemy znaleźć w sieci pochodzą z tego miejsca. Kolejnym wartym fragmentem do eksploracji jest obszar położony wzdłuż drogi wojewódzkiej 783 z Skalbierza do Miechowa. Przy okazji polecam poszukać w Internecie fotografii z Ponidzia autorstwa Przemysława Kruka, które były dla mnie inspiracją w odrywaniu tego regionu Polski.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Ponidzie Mapa – Atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *