Prizren - Wiktor Baron Fotografia

Prizren

Kolejnym miastem jakie miałem okazję odwiedzić na Bałkanach było Prizren. Jego położenie u podnóża Szar Płaniny, oraz płynąca przez starówkę rzeka Lumbardhi (Bistrica) sprawia to miasto najpiękniejszym w całym Kosowie.  Jest licznie odwiedzane przez turystów i myślę, że warto je odwiedzić ze względu na liczne zabytki architektury.

Prizren – zarys historyczny

Pierwsze wzmianki o Prizren pochodzą jeszcze z czasów rzymskich, z II wieku naszej ery. Miasto to pełniło funkcję stolicy królestwa Serbskiego wraz z Prisztiną. Na przestrzeni wieków miastem rządziło Cesarstwo Bizantyjskie, Bułgarzy, Serbowie, a w końcu Imperium Osmańskie.  Powstała tutaj w XIX wielu Liga Prizreńska, która stała na straży praw Albańczyków.

Niepokoje podczas wojny domowej oraz zamieszek w 2004 roku nie ominęły również Prizren. 1999 mnich z klasztoru, Charyton, został porwany i zamordowany (jego zwłoki, z odciętą głową, znaleziono rok później). Po uprowadzeniu mnicha pozostali mieszkańcy monasteru wyjechali z niego. Grupa mnichów wróciła do klasztoru po przybyciu na miejsce sił KFOR, które zajęły się ochranianiem obiektu. Podczas zamieszek z 2004 roku Albańczycy zbezcześcili i zniszczyli wszystkie świątynie chrześcijańskie.

Obecne ulice wypełnione restauracjami, sklepami z pamiątkami oraz turystami jakby zapomniały o brutalności nie tak dawnych czasów….

Warsztaty i plenery fotograficzne.

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *