Sarajewo - Wiktor Baron Fotografia

Sarajewo

SARAJEWO GALERIA ZDJĘĆ

Sarajewo jest stolicą i największym miastem Bośni i Hercegowiny. Znajduje się w dolinie Sarajewa otoczonej Alpami Dynarskimi. Sarajewo słynie z bogatej historii i różnorodności kulturowej, ponieważ na przestrzeni wieków miało na nie wpływ wiele kultur i imperiów. Miasto ma długą i zróżnicowaną historię, będąc między innymi pod kontrolą Imperium Osmańskiego, Cesarstwa Austro-Węgierskiego i Jugosławii. Nazwa Sarajewo wywodzi się od tureckiego rzeczownika saray , oznaczającego „pałac” lub „dwór”. Dziś Sarajewo to tętniące życiem i kosmopolityczne miasto z bogatą sceną kulturalną i różnorodnymi atrakcjami, w tym zabytkami historycznymi, muzeami, parkami i targowiskami.

Sarajewo – zarys historyczny

Chociaż istnieją dowody na osadnictwo ludzkie na tym obszarze od czasów prehistorycznych, miasto powstało dopiero w XV wieku jako twierdza osmańska. Sarajewo w swojej historii kilkukrotnie zyskało międzynarodową sławę. W 1885 roku było to pierwsze miasto w Europie i drugie miasto na świecie, które miało sieć tramwajów elektrycznych kursujących przez miasto, zaraz po San Francisco w Stanach Zjednoczonych.  W 1914 roku było to miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda,  które wywołało I wojnę światową. Doprowadziło to do zakończenia rządów Austro-Węgier w Bośni i powstania wielokulturowego Królestwa Jugosławii na Bałkanach.

Później, po II wojnie światowej, obszar ten znalazł się pod kontrolą komunistycznej Socjalistycznej Republiki Bośni i Hercegowiny wchodzącej w skład Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Sarajewo zostało wyznaczone na stolicę republiki. Przyczyniło się do inwestycji w infrastrukturę i rozwój gospodarczy oraz wzrost populacji.

W 1984 roku republika socjalistyczna była gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, był to bardzo dobry czas dla miasta. Jednak po rozpoczęciu wojny domowej w Bośni i Hercegowinie  miasto przeżyło najdłuższe oblężenie w historii nowoczesnych działań wojennych, które trwało przez 1425 dni. Po działaniach wojennych wszystkie budynki były uszkodzone lub całkowicie zniszczone.

Sarajewo Wojna i Oblężenie

Zniszczone Sarajewo w wyniku działań wojennych i oblężenia. (CC BY-SA 4.0/Wikipedia)

Położenie Sarajewa.

Znajduje się 518 m (1699 stóp) nad poziomem morza i leży w dolinie Sarajewa, w środku Alp Dynarskich. Dolina była niegdyś rozległą, żyzną i zieloną przestrzenią, ale po II wojnie światowej nastąpiła znaczna ekspansja miejska i rozwój. Miasto otoczone jest zalesionymi wzgórzami i pięcioma głównymi górami. Najwyższym z okolicznych szczytów jest Treskavica o wysokości 2088m. oraz Bjelašnica mająca wysokość 2067 metrów.

Rzeka Miljacka jest jednym z głównych elementów geograficznych miasta. Przepływa przez miasto ze wschodu przez centrum Sarajewa do zachodniej części miasta, gdzie spotyka się z rzeką Bośnią . Rzeka Miljacka jest również znana jako „Rzeka Sarajewo”.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *