Sighișoara - Wiktor Baron Fotografia

Sighișoara

Gdzie się znajduje Sighișoara?

Sighisoara to bajkowe i urokliwe miasto położone w środkowej Rumunii na terenie historycznego regionu Siedmiogród. Dziś stanowi jeden z najlepiej zachowanych zespołów miejskich z okresu średniowiecza w tej części Europy. Jest tu tyle do zwiedzania, że warto odwiedzić to miejsce na dłużej niż tylko na jeden dzień. Miłośników mrocznych historii z pewnością zainteresuje fakt, że właśnie tutaj przyszedł na świat Vlad Palovnik, czyli pierwowzór rozsławionego w literaturze i filmie Drakuli. Jako, że władze miasta zadbały o to, aby zachować oryginalne budowle oraz układ miasta, Sighisoara w wielu miejscach wygląda tak, jakby czas się po prostu zatrzymał. Co więcej, turystyczny potencjał tej miejscowości został dobrze wykorzystany – nie brakuje tu kawiarni czy restauracji, a baza noclegowa jest dobrze rozbudowana. Warto jednak zauważyć, że ze względu na historyczny charakter miasta, nie jest to miejscowość przystosowana do potrzeb osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich lub o kulach. Na zwiedzanie Sighisoary lepiej zaopatrzyć się w wygodne obuwie.

Odrobina historii

Sighisoara może pochwalić się bardzo długą historią. Pierwsze oficjalne wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1298 (po łacinie miasto to określano jako Castrum Sex, a po węgiersku – Segusvar). W miejscowości tej mieszkali głownie rzemieślnicy. Szczytowym momentem rozwoju Sighisoary był XVI wiek. W tym okresie znajdowało się tu 15 cechów miejskich, a część z nich przetrwała do 1875 roku.

Perełki turystyczne

Jednym z bardzo dobrze zachowanych i widocznych na pierwszy rzut oka (nic dziwnego, ma 64 m wysokości!) zabytkiem jest Turnul cu Ceas, czyli wieża zegarowa pochodząca z XVI wieku, która dziś stanowi symbol tego miasta. Niegdyś pełniła funkcje obronne i była świetnym punktem obserwacyjnym. Dziś także warto wejść na sam szczyt tej konstrukcji, aby podziwiać panoramę tego średniowiecznego miasta.

Jako, że Sighisoara jest miastem średniowiecznym, nie mogło zabraknąć pięknej i (na szczęście) dobrze zachowanej starówki. Ta część miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i stanowi perfekcyjny przykład ufortyfikowanego grodu z czasów średniowiecznych. To idealne miejsce na klimatyczną sesję zdjęciową. Miło też pije się kawę, podziwiając kunszt średniowiecznych budowniczych.

Miłośnicy grozy z pewnością nie powinni zapomnieć o odwiedzinach Domu Drakuli. Właśnie w tym budynku urodził się Wład Palownik. Prawdopodobnie była to pierwsza świecka budowla w Sighisoarze. Dziś mieści się tam restauracja, gdzie warto posilić się robiąc sobie krotką przerwę w zwiedzaniu.

Jeśli kondycja wam na to pozwala, warto też odwiedzić schody szkolne, które prowadzą z Dolnego Miasta do położonej na wzgórzu szkoły. Schody wykonano z drewna i pochodzą z XVII wieku. Konstruktorzy dobudowali zadaszenie, które miało chronić uczniów i nauczycieli przed słońcem lub deszczem. Oryginalnie konstrukcja składała się z 300 stopni, ale od połowy XIX wieku jest ich tylko 175. Choć wspinaczka po schodach, zwłaszcza latem, nie jest najmniej wymagającym wyzwaniem, warto podjąć ten trud, aby  zobaczyć neogotycki budynek szkoły. Stąd możemy też podziwiać bodajże najcenniejszą budowlę sakralną w tym mieście, czyli Kościół na Wzgórzu utrzymany w stylu gotyckim. Niestety, liście drzew blokują nieco widok, choć zimą, gdy drzewa są nagie, można dostrzec o wiele więcej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *