Skalne miasto w Czechach - Skały Adrszpaskie - Wiktor Baron Fotografia

Skalne miasto w Czechach

Skalne Miasto to fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury. Co roku liczni turyści przechodzą po wyznaczonych szlakach i napawają się widokiem niezwykłych ostańców wznoszących się ku niebu i pokrytych lasem.

Kamienny labirynt w Czechach

Skalne miasto w Czechach to fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury i będący fragmentem Gór Stołowych w Czechach. Jednolita płyta piaskowca pod wpływem działania wiatru, wody i mrozu została podzielona (licznymi kanionami, dolinami i szczelinami) na szereg fragmentów. Między labiryntami form skalnych przebiegają szlaki turystyczne, które przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających. Skalne Miasto posłużyło filmowcom z Hollywood za plan filmowy podczas ekranizacji „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa.

Skalne miasto pomagało mieszkańcom w niebezpieczeństwie

Miejsce było znane okolicznym mieszkańcom już od dawna, którzy szukali tu po prostu schronienia w niebezpieczeństwie. Wieści o niezwykłych wspaniałych skalnych tworach przyciągnęła też turystów, pierwsi zwiedzający pojawili się tu ok. 1700 r. Skalne miasto odwiedziło wiele znanych osób, m.in. Goethe. Ale prawdziwy turystyczny boom zaczął się po wielkim pożarze w 1824 r. Ogień zniszczył wtedy prawie całą roślinność, ale jednocześnie odsłonił wszystkie zakamarki i labirynty skał. Wtedy też właściciele terenu rozpoczęli budowanie pierwszej sieci szlaków turystycznych. W 1933 r. obszar Adršpachsko-Teplickie Skały objęto ochroną, jest to największy rezerwat przyrody w Czechach.

Co warto wiedzieć

  • Skalne Miasta znajdują się w Górach Stołowych na terenie Czech, kilkanaście kilometrów od polskiej granicy.
  • Można je zwiedzać cały rok. W sezonie letnim (V-X) 8-18 h., zimowym (XI-IV) 10-16.30 h. Popularność miejsca sprawia, że w letnie weekendy jest tu naprawdę tłoczno. Dlatego warto się tu pojawić albo odpowiednio wcześnie rano, lub w środku tygodnia, a najlepiej wybrać mniej popularną porę roku – np. późną jesień lub wiosnę.
  • Przez Adrszpaskie Skalne Miasto oraz leżące w sąsiedztwie Teplickie Skalne Miasto poprowadzono kilka szlaków turystycznych. Trasy są dobrze oznakowane.
  • Wejście jest płatne – cena biletu zależy od sezonu. Bilet w sezonie letnim dla osoby dorosłej wynosi 120 Kc (korona czeska = ok. 0,16 zł.). Cennik i inne informacje:

Jak dojechać do Skalnego Miasta

Istnieją różne możliwości dojazdu:

  • samochodem – z Kudowy-Zdroju do Adršpach mamy ok. 30 km. Na miejscu jest duży parking (płatny)
  • busem z Kudowy Zdrój do miejscowości Náchod, a dalej pociągiem do stacji Adrspach (lub Teplice nad Metuji). Rozkład jazdy busów: http://www.teroplan.cz/  Rozkład jazdy pociągów: https://www.cd.cz
  • pociągiem z Wrocławia do Adršpach – Koleje Dolnośląskie uruchomiły weekendowe połączenia w okresie V-X – Koleją do Skalnego Miasta

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *