Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Karkonoszy i Karpacza niewątpliwie jest Śnieżka. Dominujący szczyt nad całym grzbietem “Gór Olbrzymich” jest bez problemu widoczny w całej najbliższej okolicy, a nawet z dalej położonych pasm Sudetów. Podczas dobrej pogody będąc na wierzchołku “Królowej Sudetów” możemy podziwiać przepiękne panoramy sięgające nawet 200 kilometrów. Dla mnie jednak najciekawsze miejsca do fotografowania znajdują znacznie niżej, gdzie można umieścić w kadrze z całą okazałością tą wyjątkową górę.
Zarys Historyczny Śnieżki
Wierzchołek Śnieżki górujący nad Karkonoszami od zamierzchłych czasów był inspiracją dla wielu ludzi i przyciągał żądnych przygody wędrowców. Pierwsze zdobycie szczytu prawdopodobnie odbyło się w XV w. Od XVI wieku licznie przybywający kuracjusze do nieopodal położonych Cieplic zaczęli masowo odwiedzać wyższe partie Karkonoszy, dzięki dobrej jakości dróg prowadzących do okazałych Bud pasterskich. Wszystko to sprawiło, że w kolejnych latach szczyt Śnieżki był jednym z najczęściej odwiedzanych w Europie. Ciekawostką jest również ogromny błąd pomiaru dokonany przez rektora uczelni w Jeleniej Górze (Krzysztofa Schillinga), któremu wyszło że najwyższy punkt Karkonoszy mierzy 5500 metrów ponad dno otaczającej go kotliny. Sprawiło to podstawę do utrzymywania przez długie lata, że jest to jedna z najwyższych gór Europy.
Pierwszą budowlą jaka powstała na wierzchołku Śnieżki jest obecna do dzisiejszego dnia kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Wcześniej istniała jeszcze drewniana zabudowa, jednak nie przetrwała próby czasu. Na jej miejsce powstał jeden z najbardziej znanych budynków w Polsce. Mowa tutaj charakterystycznych spodkach, w których mieści się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Obecnie do środka wejście jest nie możliwe, może po remoncie coś w tej kwestii się zmieni.
Klimat panujący na śnieżce jest przez większość roku podobny do tego jaki panuje w strefie okołobiegunowej. Charakterystyczne dla tego miejsca są niskie temperatury, obfite opady deszczu i śniegu oraz porywiste wiatry.