Toskania - Wiktor Baron Fotografia

Słoneczna Toskania od zawsze była obiektem natchnienia malarzy. Obecnie przyciąga do siebie również coraz więcej fotografów. W portfolio niemal każdego pejzażysty znajdą się zdjęcia toskańskich widoków. Dlaczego właśnie ten region?

Zarys historyczny

Toskania to region Włoch, który pod wieloma względami, stanowi esencję wszystkiego co włoskie. Język włoski jest oparty na standardzie toskańskim, wypracowanym przez Dantego i wielu współczesnych twórców, takich jak Petrarka i Boccaccio. Jednak pierwsze miejsce na mapie kulturalnej Włoch zapewnił Toskanii renesans, a rzeźby i architektura sprawiają, że o krajobrazach toskańskich marzy prawie każdy fotograf. Sama nazwa tej epoki jest zaś dziełem Giorgio Vasariego, Toskańczyka, który w połowie XVI w. pisał o „odrodzeniu” się sztuki.

Toskania Włochy

Przenieś toskański klimat do swojego portfolio

Toskańskie krajobrazy są niezwykle fotogeniczne, dzięki swej formie, jak i kolorom. Łagodne wzgórza wyłaniające się jedno za drugim przybierają wiosną różne odcienie zieleni, a jesienią – brązów. Łuki pagórków idealnie korelują z wysokimi drzewami, a urokliwe domy rozsiane na wzgórzach, utrzymane w naturalnej kolorystyce miejscowej ziemi, są efektywnym dopełnieniem obrazu. Brązowe mury, którym nadają kolorów czerwone dachy i malownicze wieżyczki, pięknie współgrają z winnicami skąpanymi w słońcu i wijącymi się cyprysowymi drogami. Całości dopełniają toskańskie miasteczka.

Jednym z nich jest Pienza z wąskimi kwiecistymi uliczkami, które stanowią ciekawe tło do sfotografowania pięknej panoramy miasta. Głównym punktem wizyty w tym włoskim miasteczku jest odwiedzenie gospodarstwa Genna Bobrini Maria Eva, które w filmie „Gladiator” odegrało rolę domostwa głównego bohatera. Perełką renesansu jest jednak miasteczko Montepulciano, w którym warto odwiedzić Piazza di San Franscesco, najpiękniejszy punkt widokowy w mieście i doskonałe miejsce do zrobienia zdjęć. Z placu rozpościera się widok na zabudowę miasta i kolorowe wzgórza, z cyprysami, winnicami i gajami oliwnymi w tle. Jeśli zastanawiałeś się, dlaczego mistrzowie malarstwa nadawali farbom dziwne nazwy Siena i Siena palona – odpowiedź na to pytanie znajdziesz w samej Sienie. Jest to malownicze miasteczko, w którym umiejętnie współgrają ze sobą ciepłe odcienie na zdobionych ścianach i portalach wąskich uliczek. To prawdziwa gratka dla każdego miłośnika fotografii krajobrazowej.

Toskania - Toscana

Co można uwiecznić na fotografii podczas podróży? Piękno przyrody, malownicze pejzaże, klimatyczną architekturę. W Europie nie brakuje miejsc, w których podróż z aparatem nabiera zupełnie nowego wymiaru. Toskania jest prawdziwym rajem dla fotografa. Nie tylko w przenośni, ale również dosłownie. Osoby lubiące uwieńczanie wspomnień powinny wybrać się do kilku pięknych miejsc we włoskiej Toskanii – plenery na pewno Wam się spodobają!  

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Dla zainteresowanych istnieje możliwość przeprowadzenia indywidualnych warsztatów fotograficznych w Toskanii. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *