Montepulciano - Wiktor Baron Fotografia

We włoskiej Toskanii między dolinami Val d`Orcia i Val di Chiana na wapiennym wzgórzu rozciąga się Montepulciano. To niewielkie miasteczko uchodzi za jedno z najpiękniejszych w Toskanii. Doceniane przez filmowców przez dziesięciolecia kształtowało i kształtuje nadal wyobrażenie świata o Italii. Jak dotrzeć do tego niezwykłego miejsca i dlaczego warto je odwiedzić?

Historia Montepulciano

Montepulciano może się pochwalić piękną i długą historią sięgającą IV w. p.n.e. To właśnie wtedy etruski władca Porsen założył w tym miejscu niewielką osadę, która nieco później, w czasach rzymskich została przekształcona w garnizon. Zadaniem wojsk rzymskich była ochrona ważnych okolicznych szlaków handlowych. Właśnie ta strategiczna lokalizacja i położenie miasta na przecięciu granic wpływu dużych miast takich jak Perugia, Siena czy Arezzo zdecydowała o wypracowaniu przez Montepulciano władzy i bogactwa.

Średniowieczna polityka wykorzystująca sojusze z sąsiednimi miastami sprawiła, że miasteczko stało się najpierw miastem wolnym, a następnie w XIV wieku stało się terytorium podległym bogatej Florencji, co gwarantowało mu rozwój i dobrobyt. Budowano tu pałace, a Montepulciano pod kątem architektonicznym rozwinęło się w renesansową „perłę Cinquecento”, nad którą pieczę trzymał sam Antonio da Sangallo – wybitny włoski architekt tamtych czasów.

Montepulciano

Jak dojechać do Montepulciano?

Ponieważ Montepulciano znajduje się blisko stolicy Włoch to właśnie tam proponujemy skierować pierwsze kroki (przy okazji podziwiając też atrakcje Rzymu), chcąc zobaczyć to urokliwe miasteczko.

Bezpośrednie loty z Polski do Rzymu dostępne są m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Katowic i Bydgoszczy. Wykonywane są one praktycznie każdego dnia – w Rzymie są dwa lotniska. Lot do Rzymu zajmuje średnio 2,5 godziny.

Alternatywą dla Rzymu może być bezpośredni lot do położonej niedaleko Montepulciano Florencji. Niestety połączenia te są ograniczone najczęściej do sezonu letniego i wykonywane z mniejszej ilości polskich lotnisk.

Zdecydowana większość turystów dojeżdża do Montepulciano samochodem, gdyż jest to najlepszy sposób na zwiedzanie całej Toskanii.

Do miasteczka można dojechać z trzech kierunków:

  • z Rzymu od południa autostradą A1 i dalej zjazdem Chiusi/Chianciano Terme
  • z Florencji od północy także autostradą A1 i dalej zjazdem Sinalunga/Bettole
  • od Sienny drogą zwaną Sienna-Bettole

Centrum miasta objęte jest strefą ograniczonego ruchu, więc auto należy zostawić na jednym z dziesięciu płatnych parkingów oznakowanych symbolami od P1 do P10. Nie warto bez zezwolenia wjeżdżać w tę strefę, gdyż jest ona intensywnie monitorowana, a złamanie zakazu grozi wysokim mandatem.

Co warto zobaczyć w Montepulciano?

Bogata historia i naturalne położenie Montepulciano przekładają się na ilość obowiązkowych punktów na mapie, które koniecznie trzeba w tym miejscu odwiedzić.

Scena Piazza Grande

Rynek główny czyli także główna scena letnich festiwalów i innych wydarzeń rozgrywających się na świeżym powietrzu. To właśnie na Scena Piazza Grande kręcono kultową sagę „Zmierzch” i tutaj skupia się życie mieszkańców oraz turystów. Na małych straganach często za darmo można tu posmakować lokalnych potraw lub produktów wytwórców win.

Z jednej strony placu znajduje się XV wieczny ratusz – Palazzo Comunale, a z drugiej rezydencja Sangallo – Palazzo Contucci. Pomiędzy nimi wznosi się katedra Santa Maria Asunta, w której warto zobaczyć słynny XV wieczny tryptyk wniebowzięcia autorstwa Taddeo di Bartolo.

Montepulciano

Il Corso

Główna ulica miasteczka wijąca się malowniczo aż do jego wschodnich granic. Spacerując tą historyczną ulicą można podziwiać renesansowe rezydencje przyozdobione zielonymi okiennicami i etruskie artefakty przypominające o historycznych korzeniach miasta. Swój początek Il Corso ma przy placu Piazza Savonarola z jego słynnym posągiem Iwa Marzocco, a jej zwieńczeniem jest Piazza Grande.

Kościół Tempio di San Biagio

Tempio di San Biagio znajduje się na końcu malowniczej alei cyprysów i jest najsłynniejszym w Montepulciano dziełem znakomitego Antonio Sangallo. Jego budowa rozpoczęła się w 1518 roku, a kopuła i miodowe trawertyny kościoła uchodzą za wzorcowe dla budownictwa tamtego okresu.

Kościoły Chiesa di Sant`Agostino oraz Chiesa di Santa Lucia

Oba słynne ze względu na swoje piękne płaskorzeźby. Pierwszy z nich został zbudowany w XIII wieku i gruntownie przebudowany 200 lat później. Słynie z płaskorzeźby Madonny, św. Augustyna oraz św. Jana Chrzciciela. Drugi pochodzi z połowy XVII wieku, a w jednej z jego naw znajduje się niezwykły drewniany krucyfiks Giovanno Batisty Alessiego.

Punkt widokowy

Ponieważ Montepulciano usytuowane jest na wzgórzu, tuż przed wjazdem do miasta warto przystanąć i spojrzeć na rozciągającą się, przepiękną panoramę regionu. Z jednej strony widać połacie zielonej doliny Val di Chiana, z drugiej Val d`Orcia. Toskańskie krajobrazy nawet najbardziej niewrażliwym z pewnością zaprą dech w piersiach.

Galeria Zdjęć 

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Wino Montepulciano

Nie można odwiedzić Montepulciano i nie spróbować słynnego na całym świecie tamtejszego wina. Samo miasteczko pełne jest sklepików z winami i akcesoriami do win, a winorośl Montepulciano jest pod względem uprawy czwartą uprawianą we Włoszech. Co roku w mieście odbywa się wielki konkurs toczenia beczek – Bravio delle Botti, któremu towarzyszy ogromny festyn.

Okoliczne winnice wydają się nietknięte nowoczesnością, a sama historia wina w tym miejscu sięga aż czasów etruskich.

Montepulciano ma trzy najbardziej znane wina. Pierwsze to szlachetne czerwone Nobile di Montepulciano, które produkowane było przez okoliczną arystokrację i dwa drugie nieco mniej wytworne i tańsze, ale wcale nie ustępujące smakiem pierwszemu – Rosso di Montepulciano oraz białe wino deserowe Visanto.

Stowarzyszenie winiarskie Strada del Vino Nobile na miejscu organizuje wycieczki po tzw. szlaku winnym, w czasie których odwiedza się lokalne winnice i degustuje miejscowe specjały.

Mapa

Wpis został przygotowany przy współpracy z blogiem podróżniczym EmilPodrozuje.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *