Wilno - Wiktor Baron Fotografia

Wilno

Stare Miasto zajmuje trzykrotnie większą powierzchnię niż imponująca krakowska Starówka. To Stolica Kultury Europejskiej 2009. Gościnni mieszkańcy, dobre jedzenie i dziedzictwo historyczne przyciągają do Wilna tłumy turystów. Jaka jest historia tego miasta? Na co zwrócić uwagę w Wilnie? O tym przeczytacie poniżej.

Wilno – zarys historyczny 

Wilno to stolica Litwy, położona na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilią. W całej aglomeracji miejskiej mieszka około milion osób. Miasto pod względem powierzchni jest największe w krajach bałtyckich. Wilno jest historycznie mocno związane z Polską. Do 1795 było stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w latach 1922–1939 znajdowało się w granicach II RP.

Wilno – lokalne potrawy

Litewska kuchnia nie należy do dietetycznych czy lekkostrawnych, ponieważ ich zdaniem potrawy powinny być przede wszystkim sycące. Ich bazą są dania mączne, ziemniaczane, polane tłuszczem, śmietaną, posypane skwarkami. Spożywa się tu dużo kapusty, roślin strączkowych, buraków. Z przypraw dominują czosnek, gałka muszkatołowa, pieprz, kolendra.

Zwiedzanie stolicy Litwy

Pierwsze kroki najlepiej skierować ku wileńskiej starówce wpisanej na listę UNESCO. Doceniono jej nietypowy eklektyczny charakter i uznano za doskonały przykład współistnienia wielu różnych kultur. Centralny punkt Starego Miasta to plac katedralny z nietypową, bo klasycystyczną, katedrą. Na wschód od niej wznoszą się Baszta Giedymina i Góra Trzykrzyska. Warto chociażby na chwilę wstąpić do bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Biskupa i św. Władysława i zobaczyć przepiękną Kaplicę Królewską gdzie znajdują się groby Aleksandra Jagiellończyka czy Barbary Radziwiłłówny. Kaplica uważana jest za arcydzieło sztuki baroku. Jeśli mamy więcej czasu możemy udać się na wycieczkę z przewodnikiem po podziemiach świątyni. Przy ulicy Universiteto g. 4 znajduje się interesujący pod względem architektonicznym budynek w stylu późnego renesansu. Zwróćcie uwagę na ciekawy dziedziniec z zachowanymi arkadami. Zaprojektowano je tylko na trzech ścianach. Ponoć, ze względu na niskie temperatury panujące na Litwie, w XIX wieku zamurowano krużganki na czwartej ścianie. Budowla powstała z inicjatywy papieża Grzegorza XIII, który chciał w ten sposób wspomóc akcję ewangelizacyjną na Rusi. Chodziło o propagowanie unii brzeskiej wśród ludności prawosławnej. Alumnat działał do czasu rozbiorów kiedy to przeszedł na własność Uniwersytetu Wileńskiego. Dziś mieszczą się tu różne instytucje kulturalne.

Wilno dla miłośników literatury

Miłośnicy literatury powinni koniecznie zobaczyć ulicę Literacką czyli Literatų gatve. Jej nazwa pojawia się w XIX wieku. Nadana została prawdopodobnie na cześć Adama Mickiewicza, który mieszkał w pobliżu. Nieco zapomniana i opuszczona uliczka zwróciła uwagę turystów dzięki grupie zapaleńców, którzy stworzyli tu niezwykły pomnik. Na ścianie jednego z domów umieszczono dziesiątki tabliczek poświęconym znanym mistrzom pióra.

Wilno dla dzieci

Na starówce wileńskiej, nieopodal katedry, mieści się pierwsze na Litwie Muzeum Zabawek. Jest ono podzielone na kilka części: archeologiczną, która zawiera najstarsze zabawki, etnograficzną – przeznaczoną dla zabawek z XIX–XX wieku i współczesną – pokazującą dzisiejsze zabawki. To idealna przestrzeń dla rodzin z dziećmi.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Więcej informacji o Wilnie (Wikipedia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *