Historia miejscowości Fogarasz
Fogarasz to urokliwe miasto położone w historycznej krainie chętnie odwiedzanej przez turystów – w Transylwanii. Ciekawe położenie tej miejscowości ( u stóp Gór Fogaraskich i nad rzeką Alutą) sprawiło, iż wykorzystywano ją do celów obronnych. Właśnie z tego powodu już w XIV wieku powstała tu warownia. Zamek, który dziś stanowi najważniejszą atrakcję turystyczną tego miasta, wybudowano, aby chronić tą część Transylwanii przed najazdami Turków. Na szczęście dla zwiedzających budowla przetrwała zawirowania wojenne i dziś jest w całkiem dobrym stanie.
Zamek Fogarasz
Kamienny zamek wybudowano w miejscu starego drewnianego kasztelu. Sama budowla była wiele razy przebudowywana. Ostatnia wielka rozbudowa tego zabytku miała miejsce w XVII wieku, a jej inicjatorem był książę Siedmiogrodu, Gabor Bethlen. Renesansowe oblicze tejże budowli, jakie możemy podziwiać dziś, zawdzięczamy właśnie tamtej przebudowie. Z czasem zamek otoczono fosą, a komnatom nadano bardziej reprezentacyjny charakter. Podczas II wojny światowej Zamek Forgasz był więzieniem, gdzie przetrzymywano internowanych żołnierzy z Polski. Po wojnie władze komunistyczne nie zmieniły sposoby wykorzystywania tego zabytku, tylko zamiast żołnierzy polskich, więziono tu przeciwników ówczesnych władz. Oczywiście dziś Zamek Forgasz jest dostępny dla turystów. Funkcjonuje tu muzeum i biblioteka, a w piwnicach przetrzymuje się wino. Zamkowe mury to dobry punkt widokowy, z którego można podziwiać okolicę.
Warto zauważyć, że cytadela nigdy nie została zdobyta. Dziś turyści mogą podziwiać zabytkowe komnaty wraz z cennymi eksponatami oraz fortyfikacje, które rozbudowywano na przestrzeni wieków. Odwiedzający twierdzę mają okazję zobaczyć zabytkowe meble i broń oraz przykłady sztuki sakralnej.
Piękno okolicznej natury
Sam zamek to tylko jedna z licznych atrakcji regionu. Turystów zachwyca przede wszystkim natura. W okolicy można podziwiać najwyższe pasmo Karpat Południowych, czyli Góry Fogaraskie. Najwyższym szczytem jest Moldoveanu (2544 m n.p.m.) o dość skalistym charakterze. Jednym z trudniejszych do zdobycia szczytów (i przez to tak atrakcyjnym dla turystów) jest Negoiu (2535 m n.p.m.), który można porównać (pod względem trudności) do Orlej Perci w Tatrach.