Transylwania to historyczny region w centralnej i północno-zachodniej Rumunii. Słynie z pięknego krajobrazu, który obejmuje Karpaty i Płaskowyż Siedmiogrodzki. Region ma bogatą historię kulturową, z wpływami kultury łacińskiej, słowiańskiej, węgierskiej i germańskiej. Słynie również ze swojego związku z legendą o Draculi, zainspirowaną XV-wiecznym rumuńskim księciem Władem Palownikiem. Transylwania to popularne miejsce turystyczne, znane z zamków, fortec i malowniczych wiosek.
Spis Treści
Pierwszą znaną cywilizacją zamieszkującą to terytorium była Agathyrsi należąca do kultur Scytów. Od IV wieku przed naszą erą dominowała kultura celtycka La Tène. Rdzenne plemiona Daków zaangażowały się w politykę od I wieku przed naszą erą i zjednoczyły się pod rządami króla Burebisty, tworząc swoje królestwo Dacja.
Cesarstwo Rzymskie dołożyło wszelkich starań, aby przejąć terytorium od króla Decebala, co doprowadziło do powstania rzymskiej Dacji w 106 roku. Podczas panowania rzymskiego terytorium Transylwanii, zostało zaludnione kolonistami łacińskimi, a jego bogate zasoby naturalne były systematycznie eksploatowane. Jednak w związku z rosnącym zagrożeniem najazdami cesarz Aurelian w 275 roku wycofał swoje legiony i ewakuował mieszkańców na południe od Dolnego Dunaju, po czym prowincję zajęli Gotowie. W 376 r. potężny lud Hunów pokonał i rozgromił Gotów, osiedlając się w okolicy. Po śmierci króla Attyli ich imperium rozpadło się, a Gepidzi podbili region w 455 roku pod rządami króla Ardarica. Przez dwa stulecia Gepidzi kontrolowali Transylwanię, którzy prowadzili udaną wojnę z Cesarstwem Wschodnio rzymskim. Następnie zostali pokonani przez Longobardów i Awarów w 567. W następnych latach Awarowie przejęli pełną kontrolę nad Siedmiogrodem, intensywnie zasiedlając ten obszar plemionami słowiańskimi, które zaakceptowały ich zwierzchnictwo. Ekspansja imperium Franków nałożyła jednak na nich rosnące zagrożenie i zmiażdżyła ich kaganat w wojnach Awarów. Pierwsze Cesarstwo Bułgarskie zaanektowało południową część Transylwanii.
Pod koniec IX wieku Transylwania została zdobyta i podbita przez Węgrów. Król Węgier Stefan I potwierdził swoje roszczenia do rządzenia wszystkimi ziemiami zdominowanymi przez węgierskich panów, osobiście poprowadził swoją armię przeciwko swojemu wujowi ze strony matki Gyuli III, a Siedmiogród stał się częścią Królestwa Węgier w 1002 r. W XII i XIII wieku południowo-wschodnia i północno-wschodnia Transylwania została zasiedlona przez saksońskich kolonistów. Po wojnie o Kosowo i przybyciu Osmanów do granicy węgierskiej do Siedmiogrodu przybyły tysiące uchodźców wołoskich i serbskich.
W latach 1002-1526 Siedmiogród był częścią Królestwa Węgier, na czele którego stał wojewoda mianowany przez króla Węgier. Po bitwie pod Mohaczem w 1526 r. Siedmiogród stał się częścią wschodniego Królestwa Węgier. Później, w 1570 r., na mocy traktatu w Speyer królestwo przekształciło się w Księstwo Siedmiogrodu, którym rządzili przede wszystkim kalwińscy książęta węgierscy. Król wschodnich Węgier został pierwszym księciem Siedmiogrodu, zgodnie z traktatem, Księstwo Siedmiogrodu nadal należał do Królestwa Węgier w rozumieniu prawa publicznego, które podkreślało w bardzo znaczący sposób, że dobra Jana Zygmunta należały do Świętej Korony Węgierskiej i nie wolno mu było ich alienować.
Habsburgowie zdobyli te tereny wkrótce po bitwie pod Wiedniem. W 1687 r. władcy Siedmiogrodu uznali zwierzchnictwo cesarza Habsburgów Leopolda I, a region został oficjalnie przyłączony do imperium Habsburgów. W 1699 Turcy prawnie uznali utratę Siedmiogrodu w 1699 roku podpisując traktat Karłowicki.
Region ten był miejscem ważnej bitwy podczas I wojny światowej, która spowodowała wymianę niemieckiego szefa sztabu, czasowe wstrzymanie niemieckich ofensyw na wszystkich pozostałych frontach i utworzenie zjednoczonego dowództwa mocarstw centralnych pod dowództwem niemieckiego cesarza. Po klęsce w I wojnie światowej Austro-Węgry rozpadły się. Wybrani przedstawiciele etnicznych Rumunów z Transylwanii, Banatu, Crișany i Maramureszu wspierani przez mobilizację wojsk rumuńskich, proklamowali Unię z Rumunią 1 grudnia 1918 r. Proklamacja Unii w Alba Lulia została przyjęta przez posłów Rumunów z Siedmiogrodu i poparta miesiąc później głosami posłów Sasów z Siedmiogrodu.
Węgry po I wojnie światowej protestowały przeciwko nowym granicom państwowym, ponieważ nie były one zgodne z rzeczywistymi granicami etnicznymi, ponieważ ponad 1,3 lub 1,6 miliona Węgrów, reprezentujących 25,5 lub 31,6% populacji Siedmiogrodu (w zależności od zastosowanych statystyk), mieszkających po rumuńskiej stronie granicy, głównie w Kraju Székely we Wschodniej Transylwanii oraz wzdłuż nowo utworzonej granicy.
Sighisoara
Sighisoara to miasto w południowo-wschodniej Rumunii. Jest stolicą historycznego regionu Siedmiogrodzkiego. Sighisoara słynie z zabytkowej starówki, która obejmuje imponujący zamek z XII wieku, kościół z XIV wieku, ratusz i domy z XVI wieku. Miasto słynie również z legendy o Draculi, który urodził się tu w 1431 roku. Sighisoara jest popularnym miejscem turystycznym, z licznymi restauracjami, kawiarniami i sklepami. Jest uważana za najpiękniejsze miasto Rumunii wybudowane w średniowieczu.
Braszów
Braszów jest miastem w południowo-wschodniej Rumunii. Jest stolicą regionu historycznego i administracyjnego o tej samej nazwie. Region zajmuje część doliny rzeki Olt i jest znany z licznych zabytków, w tym zamku, twierdzy i starych kościołów. Braszów słynie z imprez kulturalnych i muzycznych, w tym Festiwalu Filmowego i Festiwalu Muzycznego. Miasto ma bogatą historię, sięgającą czasów starożytnych. Jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Rumunii, z dwoma uniwersytetami.
Sybin
Sybin jest miastem w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie, stolica okręgu Sybin. Liczy 154 892 mieszkańców. Leży nad rzeką Cibin, która jest dopływem Aluty. Posiada wiele zabytków architektury oraz przepiękny rynek w starym mieście.
Kościoły Warowne w Transylwanii
Kościoły Warowne w Transylwanii to grupa zabytkowych kościołów zbudowanych w średniowieczu w dzisiejszej Rumunii. Zostały wybudowane jako obrona przed najazdami tatarskimi i tureckimi oraz jako miejsca schronienia dla mieszkańców okolicy. Kościoły te charakteryzują się solidną, warowną architekturą i są uważane za jedne z najlepiej zachowanych zabytków średniowiecznej Europy Środkowej.
Kościoły warowne są dziś ważnymi atrakcjami turystycznymi w Transylwanii i są odwiedzane przez turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć te wyjątkowe zabytki średniowiecznej architektury.
Biertan
Biertan to wieś w Siedmiogrodzie w Rumunii, która słynie z ufortyfikowanego kościoła. Kościół, który został zbudowany w XV wieku, jest ważnym zabytkiem kulturalnym i historycznym w Rumunii i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół otoczony jest murem obronnym i słynie z misternych detali architektonicznych, w tym wieży i wielu kaplic. Kościół służył jako miejsce schronienia w czasie konfliktów, a także jako centrum duchowej i kulturalnej działalności w regionie. Biertan znajduje się w hrabstwie Sibiu i jest popularnym miejscem turystycznym dla osób zainteresowanych historią i kulturą Transylwanii.
Viscri
Viscri to wieś położona w południowej Rumunii. Jest to jedna z najstarszych wsi w regionie i była siedzibą szlachecką w średniowieczu. Obecnie wieś jest bardzo popularna wśród turystów, którzy przyjeżdżają do Viscri, aby zwiedzić jej piękne zabytki. Głównym zabytkiem jest kościół warowny z XII wieku o tej samej nazwie, który został zbudowany na planie prostokąta z pięcioma wieżami i murami obronnymi.
Prejmer
Prejmer to historyczne miasto położone na południu Rumunii. Jest to najstarsze miasto w regionie i jedno z najstarszych miast w kraju. Zostało założone w XIII wieku i od tego czasu zachowało wiele zabytków. Głównym zabytkiem Prejmeru jest imponujący kościół fortowy z XV wieku. Kościół jest otoczony grubymi murami z wieżami i basztami. Ma również wspaniałe wnętrza, w tym piękne freski, a także dziedziniec.
Zamek w Hunedoarze
Został pierwotnie zbudowany w XIV wieku i służył jako twierdza i rezydencja władców Transylwanii. Zamek w Hunedoarze jest ważnym miejscem historycznym i kulturowym w Rumunii oraz popularnym miejscem turystycznym. Słynie z gotyckich i renesansowych stylów architektonicznych, a także z bogatej historii. Na przestrzeni lat zamek przeszedł kilka renowacji, a obecnie jest udostępniony do zwiedzania.
Zamek Forgasz
Jest to duży, średniowieczny zamek, który został zbudowany w XIII wieku i jest popularną atrakcją turystyczną w regionie. Jest otwarty dla publiczności i można go zwiedzać przez cały rok, oferując wgląd w przeszłość i możliwość poznania historii regionu.
Zamek Rasnov
Zamek Rasnov, znany również jako Cytadela Rasnov, to zamek położony w mieście Rasnov w Rumunii. Został zbudowany w XIII wieku i służył jako obrona przed najazdami osmańskimi i tatarskimi. Zamek położony jest na wzgórzu nad miastem i jest popularnym miejscem turystycznym w Rumunii. Słynie z malowniczego położenia oraz panoramicznych widoków na okolicę.
Zamek Drakuli w Bran
Jest to znana atrakcja turystyczna w Rumunii i często nazywana jest „Zamkiem Draculi” ze względu na skojarzenia z fikcyjną postacią Draculi, stworzoną przez irlandzkiego pisarza Brama Stokera. Jednak zamek nie ma bezpośredniego związku z historyczną postacią Vlada Palownika, na którym Stoker oparł postać powieści. Zamek został pierwotnie zbudowany w XIII wieku i służył jako twierdza i rezydencja władców Transylwanii. Jest znany ze swojego gotyckiego stylu architektonicznego i przepięknego położenia u podnóża Karpat.
Park Narodowy Piatra Craiului
Park Narodowy Piatra Craiului to rezerwat przyrody położony w Karpatach w Rumunii. Park zajmuje powierzchnię ponad 75 000 hektarów i jest domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi brunatnych, wilków, rysi i ptaków drapieżnych. W parku znajduje się również szeroka gama flory, w tym alpejskie łąki, lasy bukowe i wapienne klify. Odwiedzający park mogą uprawiać turystykę pieszą, kolarstwo górskie i inne zajęcia na świeżym powietrzu.
Parcul Natural Bucegi
Parcul Natural Bucegi to park narodowy w Rumunii. Park znajduje się w górach Bucegi w Krapatach, w pobliżu miast Sinaia i Predeal. Obejmuje wspaniały krajobraz, z malowniczymi klifami, wapiennymi skałami, wodospadami i jeziorami. Park Narodowy Bucegi jest jednym z najpopularniej szych miejsc turystycznych w Rumunii i słynie z wielu tras turystycznych, w tym tras narciarskich i pieszych.
Góry Fogarskie i Trasa Transfogaraska
Góry Fogarskie to wyżynny pasmo górskie w północno-zachodniej Rumunii. Pasmo rozciąga się od rzeki Olt do rzeki Prut i obejmuje część historycznego regionu Fogarasz. Jest znany z pięknych widoków, szczególnie wiosną i latem. Góry Fogarskie to także miejsce szczególnie ważne dla lokalnej kultury, w którym zachowały się tradycje ludowe i muzyki. Pasmo jest znane z licznych tras turystycznych, w tym tras trekkingowych, rowerowych i pieszych oraz przecinającej jej trasy Transfogaraskiej.
Zapisując się na listę mailingową zyskujesz szybszy dostęp do nowych treści oraz promocyjnych ofert .