Trasa Transfogaraska - Wiktor Baron Fotografia

Niewątpliwie jedną z najciekawszych górskich dróg w Europie jest Trasa Transfogaraska. Mimo niewątpliwych walorów krajobrazowych jest jedną z najniebezpieczniejszych dróg w Rumuni oraz pochłoneła wiele istnień podczas budowy….

Przecinająca szosa grzbiet Gór Fogaraskich, mierzy 151 kilometrów i wznosi się na wysokość 2042 m.n.p.m. W jej najwyższym punkcie znajduje się najdłuższy Rumuński tunel. Przy drodze działa kilka hoteli i schronisk. Na trasie znajduje się 27 wiaduktów, 830 mostów oraz kilka mniejszych tuneli. Budowa w roku 1970  roku została zapoczątkowana na polecenie dyktatora Nicolae Ceaușescu, w paranoicznej obawie przed atakiem Związku Radzieckiego. Droga miała zapewnić szybki transport wojsk przez pasmo Karpat Południowych. Niestety trasa jest przykładem megalomanii Rumuńskiego dyktatora, która pociągnęła według nieoficjalnych danych kilkaset ofiar podczas budowy. 

Kiedy otwarta jest Trasa Transfogaraska?

Ze względu na jej wysokogórski przebieg droga nie jest przejezdna w okresie zimowym. Przeważnie jest to w okresie od października do maja. Jednak trzeba mieć na uwadze, że jeśli podczas zimy były bardzo obfite opady śniegu, szosa może być zamknięta nawet do Lipca.

Zamek Drakuli

Nieopodal Trasy Transfogaraskiej znajduję faktyczna siedziba Włada Palownika, który był pierwowzorem literackiej postaci Drakuli. Stało się tak dzięki potwornym okrucieństwom jakich dokonywał władca zamku, który wielbił się w nabijaniu ludzi na pal… Prawdopodobnie zabił około pięćdziesięciu tysięcy swoich rodaków. Obecnie zamek pozostaje w stanie ruiny, mimo tego jest koniecznym punktem do odwiedzenia na Drodze  Transfogaraskiej. 

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Trasa Transfogarska
Trasa Transfogarska
Trasa Transfogarska
Trasa Transfogarska
Trasa Transfogarska
Trasa Transfogarska
Trasa Transfogarska
Trasa Transfogarska
trasa-transfogarska-10
trasa-transfogarska-5

Trasa Transfogarska mapa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *