Co warto zobaczyć w Rumunii - Wiktor Baron Fotografia

 Co warto zobaczyć w Rumunii

 

Niepowtarzalna górska panorama stanowi inspirację nie tylko dla turystów z całego świata, ale również fotografów i malarzy. Fantazyjne formacje skalne, dzika przyroda czy unikatowe zabytki potrafią wprawić w zachwyt o każdej porze roku. Warto wiedzieć, że w Rumunii znajdują się również nietypowe miejsca, które zrobią wrażenie nawet na najbardziej wymagających.

Góry Rodniańskie

Góry Rodniańskie na przestrzeni lat zapracowały na miano pasma dość trudnego i dzikiego, a jednocześnie jednego z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych masywów górskich w rumuńskich Karpatach Wschodnich. To właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt Karpat Wschodnich, Pietrosul, który liczy 2303 m n.p.m. Z jego wyższych wierzchołków roztaczają się piękne górskie widoki, obejmujące nie tylko całe pasmo Gór Rodniańskich, ale również Karpaty Marmaroskie i Muntii Tibles, więc naprawdę warto pomyśleć o zorganizowaniu sesji w tym niezwykłym miejscu. Cechą wyróżniającą Góry Rodniańskie na tle okolicznych gór jest bez wątpienia skalista rzeźba najwyższych partii. Ich wierzchołki są ostre, zbocza zalesione lasami momentami dość strome. Spotkać tu można również liczne jeziorka w polodowcowych kotłach i szereg jaskiń, wśród których najbardziej znana jest Izvorul Tăuşoarelor o 479 m głębokości. Okazji do zrobienia ciekawych fotografii górskich będzie więc co niemiara. Z uwagi na fakt, że przejście całych Alp Rodniańskich (bo tak nazywane jest także to pasmo górskie) zajmuje wiele czasu, Góry Rodniańskie będą dobrą opcją dla osób spragnionych dłuższej wędrówki po górskim terenie.

Góry Rodniańskie - Karpaty Rumuńskie

Maramuresz

Charakterystycznym elementem sielskiego krajobrazu Maramureszu są liczne drewniane kościoły i zabytkowe cerkwie, zwieńczone wysokimi i smukłymi wieżami. Ich wnętrza zdobią ciesielskie ornamenty, które z pewnością zainteresują miłośników polichromii, jednak mimo wszystko warto je odwiedzić, ponieważ niektóre z nich są całkowicie pokryte malowidłami i mogą być ciekawą inspiracją do zdjęć zabytkowych wnętrz. Prawdziwą gratką dla pasjonatów dłuższych wędrówek pieszych będą natomiast Góry Maramureskie z Fărcăul (1961 m n.p.m.) jako najwyższym szczytem. Niedaleko prowadzi również szlak na szczyt Mihailecul (1918 m n.p.m.), a między nimi kryje się malownicze jeziorko. Co ciekawe, w rumuńskich górach można bez przeszkód rozbić namiot i przenocować pod bezkresnym niebem.

Maramuresz - Karpaty Rumuńskie

Bukowina

W czym tkwi niezwykłość rumuńskiej Bukowiny? Odwiedzenie tych terenów jest niecodzienną podróżą do epoki średniowiecza, w której malowane klasztory położone są wśród łagodnie pofalowanych pagórków. A okoliczne widoki są zjawiskowe. Ponadto podczas pobytu w tej części Rumunii warto odwiedzić zabytkowe monastyry, w tym te położone w miejscowości Mănăstirea Humorului i Voronet. Warto odwiedzić te ciekawe budowle o każdej porze roku, choć należy przyznać, że największe wrażenie wywierają pod koniec okresu letniego – rano lub wieczorem, gdy światło we wnętrzu jest bardziej miękkie i ma cieplejszą barwę. Monastyry o charakterze obronnym są mało znanym rozwiązaniem w naszym kraju, jednak w Rumunii częściej możemy spotkać tego typu budowle.

Bukowina - Karpaty Rumuńskie

Wąwóz Bicaz

Wąwóz Bicaz zaliczany jest do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Rumunii. Położony w górach Hasmas przełom zachwyca szczególnie potężnymi skalnymi ścianami osiągającymi nawet 400 m wysokości, które wyrzeźbiła płynąca dnem rzeka Bicaz. Jego urokliwy charakter co roku przyciąga nie tylko turystów i pasjonatów fotografii górskiej, ale również osoby uprawiające wspinaczkę. Godną polecenia atrakcją turystyczną jest również Czerwone Jezioro, które znajdziemy w zachodniej części wąwozu. Nie zalicza się do naturalnych zbiorników wodnych, ale jest jeziorem osuwiskowym, które uformowało się w 1827 roku wskutek spiętrzenia wody po usunięciu zbocza góry. Jego wody otaczają liczne restauracje i pensjonaty, dlatego też będzie trafioną bazą wypadową dla osób zainteresowanych zrobieniem dłuższej przerwy w podróży.

Rumunia - Karpaty

Transylwania 

Historyczne miasteczka i niespotykane zabytki, piękna przyroda i niepowtarzalny klimat. Położona w centralnej Rumunii Transylwania to malownicza kraina, która może nam wiele zaoferować. Jej nieodzownym elementem są okazałe kościoły warowne, które wyglądem przypominają zamki i są wyjątkowym źródłem inspiracji fotograficznych. Do grona najczęściej odwiedzanych można zaliczyć budowle zlokalizowane w Sybinie, Braszowie i Klużu, w których poznamy bogatą kulturę i historię regionu. Ogólnie rzecz biorąc, zabytków przeszłości jest tak dużo w saskich wioskach, że na pewno zrobią wrażenie na entuzjastach fotografii zabytków architektury. Podczas wizyty warto również zwrócić uwagę na średniowieczne wioski, które po raz pierwszy zamieszkali sascy osadnicy ponad 900 lat temu. Najciekawsze wiejskie grody warowne znajdują się m.in. w Vicri, Harman, Prejmer, Biertan i Cisnadie.

Rumunia - Krajobraz Transylwanii

Trasa Transfongraska

W czasie realizacji górskiej wycieczki w Rumunii nie sposób pominąć również pokonania samochodem Drogi Transfogarskiej, prowadzącej przez Góry Fogararskie, która zasłużyła sobie na miano jednej z najbardziej malowniczych tras w Europie. Trudno zaprzeczyć temu stwierdzeniu, gdyż widoki dosłownie zapierają dech w piersiach. Nie może być zresztą inaczej, skoro w najwyższym punkcie osiąga wysokość ponad 2000 m n.p.m. Największe wrażenie robi jednak północy odcinek drogi, przy którym skorzystamy z takich atrakcji turystycznych, jak zapora na rzece Ardżesz czy zamek Poenari.

Rumunia - Droga Transfongraska

Zamek w Hunedoarze

Zamek w Hunedoarze jest wyjątkową gotycką warownią w całej Rumunii, której majestatyczna bryła jest urzeczywistnieniem marzenia o posiadaniu idealnej twierdzy. Można śmiało stwierdzić, że stanowi on kwintesencję średniowiecznej fortecy, która wygląda niczym z bajki. Jego kamienne wejście, wysokie wieże i fosa robią ogromne wrażenie. Jest to z pewnością obowiązkowy punkt podczas podróży do Transylwanii.

Rumunia jest nieco zapomnianym miejscem przez zwiedzających. A szkoda, ponieważ może nam naprawdę wiele zaoferować. Nie brakuje tu głębokich wąwozów, malowniczych cerkwi czy historycznych budowli obronnych, które odmienią oblicze każdego portfolio fotografa.

Rumunia - Zamek w Hunedoarze

RUMUNIA ZDJĘCIA

Rumunia – Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *