Transylwania - przewodnik i zdjęcia

Transylwania

Transylwania to historyczny region w centralnej i północno-zachodniej Rumunii. Słynie z pięknego krajobrazu, który obejmuje Karpaty i Płaskowyż Siedmiogrodzki. Region ma bogatą historię kulturową, z wpływami kultury łacińskiej, słowiańskiej, węgierskiej i germańskiej. Słynie również ze swojego związku z legendą o Draculi, zainspirowaną XV-wiecznym rumuńskim księciem Władem Palownikiem. Transylwania to popularne miejsce turystyczne, znane z zamków, fortec i malowniczych wiosek.

Transylwania – zarys historyczny

Pierwszą znaną cywilizacją zamieszkującą to terytorium była Agathyrsi należąca do kultur Scytów. Od IV wieku przed naszą erą dominowała kultura celtycka La Tène. Rdzenne plemiona Daków zaangażowały się w politykę od I wieku przed naszą erą i zjednoczyły się pod rządami króla Burebisty, tworząc swoje królestwo Dacja.

Cesarstwo Rzymskie dołożyło wszelkich starań, aby przejąć terytorium od króla Decebala, co doprowadziło do powstania rzymskiej Dacji w 106 roku. Podczas panowania rzymskiego terytorium Transylwanii, zostało zaludnione kolonistami łacińskimi, a jego bogate zasoby naturalne były systematycznie eksploatowane. Jednak w związku z rosnącym zagrożeniem najazdami cesarz Aurelian w 275 roku wycofał swoje legiony i ewakuował mieszkańców na południe od Dolnego Dunaju, po czym prowincję zajęli Gotowie. W 376 r. potężny lud Hunów pokonał i rozgromił Gotów, osiedlając się w okolicy. Po śmierci króla Attyli ich imperium rozpadło się, a Gepidzi podbili region w 455 roku pod rządami króla Ardarica. Przez dwa stulecia Gepidzi kontrolowali Transylwanię, którzy prowadzili udaną wojnę z Cesarstwem Wschodnio rzymskim. Następnie zostali pokonani przez Longobardów i Awarów w 567. W następnych latach Awarowie przejęli pełną kontrolę nad Siedmiogrodem, intensywnie zasiedlając ten obszar plemionami słowiańskimi, które zaakceptowały ich zwierzchnictwo. Ekspansja imperium Franków nałożyła jednak na nich rosnące zagrożenie i zmiażdżyła ich kaganat w wojnach Awarów. Pierwsze Cesarstwo Bułgarskie zaanektowało południową część Transylwanii.

Pod koniec IX wieku Transylwania została zdobyta i podbita przez Węgrów. Król Węgier Stefan I potwierdził swoje roszczenia do rządzenia wszystkimi ziemiami zdominowanymi przez węgierskich panów, osobiście poprowadził swoją armię przeciwko swojemu wujowi ze strony matki Gyuli III, a Siedmiogród stał się częścią Królestwa Węgier w 1002 r. W XII i XIII wieku południowo-wschodnia i północno-wschodnia Transylwania została zasiedlona przez saksońskich kolonistów. Po wojnie o Kosowo i przybyciu Osmanów do granicy węgierskiej do Siedmiogrodu przybyły tysiące uchodźców wołoskich i serbskich.

W latach 1002-1526 Siedmiogród był częścią Królestwa Węgier, na czele którego stał wojewoda mianowany przez króla Węgier. Po bitwie pod Mohaczem w 1526 r. Siedmiogród stał się częścią wschodniego Królestwa Węgier. Później, w 1570 r., na mocy traktatu w Speyer królestwo przekształciło się w Księstwo Siedmiogrodu, którym rządzili przede wszystkim kalwińscy książęta węgierscy. Król wschodnich Węgier został pierwszym księciem Siedmiogrodu, zgodnie z traktatem, Księstwo Siedmiogrodu nadal należał do Królestwa Węgier w rozumieniu prawa publicznego, które podkreślało w bardzo znaczący sposób, że dobra Jana Zygmunta należały do ​​Świętej Korony Węgierskiej i nie wolno mu było ich alienować.

Habsburgowie zdobyli te tereny wkrótce po bitwie pod Wiedniem. W 1687 r. władcy Siedmiogrodu uznali zwierzchnictwo cesarza Habsburgów Leopolda I, a region został oficjalnie przyłączony do imperium Habsburgów. W 1699 Turcy prawnie uznali utratę Siedmiogrodu w 1699 roku podpisując traktat Karłowicki.

Region ten był miejscem ważnej bitwy podczas I wojny światowej, która spowodowała wymianę niemieckiego szefa sztabu, czasowe wstrzymanie niemieckich ofensyw na wszystkich pozostałych frontach i utworzenie zjednoczonego dowództwa mocarstw centralnych pod dowództwem niemieckiego cesarza. Po klęsce w I wojnie światowej Austro-Węgry rozpadły się. Wybrani przedstawiciele etnicznych Rumunów z Transylwanii, Banatu, Crișany i Maramureszu wspierani przez mobilizację wojsk rumuńskich, proklamowali Unię z Rumunią 1 grudnia 1918 r. Proklamacja Unii w Alba Lulia została przyjęta przez posłów Rumunów z Siedmiogrodu i poparta miesiąc później głosami posłów Sasów z Siedmiogrodu.

Węgry po I wojnie światowej protestowały przeciwko nowym granicom państwowym, ponieważ nie były one zgodne z rzeczywistymi granicami etnicznymi, ponieważ ponad 1,3 lub 1,6 miliona Węgrów, reprezentujących 25,5 lub 31,6% populacji Siedmiogrodu (w zależności od zastosowanych statystyk), mieszkających po rumuńskiej stronie granicy, głównie w Kraju Székely we Wschodniej Transylwanii oraz wzdłuż nowo utworzonej granicy.

Galeria Zdjęć

« z 4 »

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Co warto zobaczyć w Transylwanii

Sighisoara

Sighisoara to miasto w południowo-wschodniej Rumunii. Jest stolicą historycznego regionu Siedmiogrodzkiego. Sighisoara słynie z zabytkowej starówki, która obejmuje imponujący zamek z XII wieku, kościół z XIV wieku, ratusz i domy z XVI wieku. Miasto słynie również z legendy o Draculi, który urodził się tu w 1431 roku. Sighisoara jest popularnym miejscem turystycznym, z licznymi restauracjami, kawiarniami i sklepami. Jest uważana za najpiękniejsze miasto Rumunii wybudowane w średniowieczu.

Sighisoara

Sighisoara w Transylwanii

Braszów

Braszów jest miastem w południowo-wschodniej Rumunii. Jest stolicą regionu historycznego i administracyjnego o tej samej nazwie. Region zajmuje część doliny rzeki Olt i jest znany z licznych zabytków, w tym zamku, twierdzy i starych kościołów. Braszów słynie z imprez kulturalnych i muzycznych, w tym Festiwalu Filmowego i Festiwalu Muzycznego. Miasto ma bogatą historię, sięgającą czasów starożytnych. Jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Rumunii, z dwoma uniwersytetami.

Braszów

Czarny Kościół w Braszowie – Transylwania

Sybin 

Sybin jest miastem w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie, stolica okręgu Sybin. Liczy 154 892 mieszkańców. Leży nad rzeką Cibin, która jest dopływem Aluty. Posiada wiele zabytków architektury oraz przepiękny rynek w starym mieście.

Sybin

Most Kłamców w Sybinie

Alba Lulia

Alba Iulia to miasto położone w centralnej Rumunii, w regionie Transylwanii. Jest jednym z najważniejszych historycznie miast w kraju, mającym duże znaczenie kulturalne i polityczne. Znane jest z imponującej twierdzy Alba Carolina, która została zbudowana w XVIII wieku w stylu barokowym na planie gwiazdy. Twierdza ta stanowi jedno z najważniejszych dzieł architektury wojskowej w Rumunii i jest popularną atrakcją turystyczną

Alba Iulia

Monastyr Ramet

Monastyr Râmeț to jeden z najstarszych klasztorów prawosławnych w Rumunii, położony w malowniczej dolinie rzeki Geoagiu w górach Trascău, w regionie Alba. Jego historia sięga XIII wieku, a klasztor odgrywał znaczącą rolę w życiu duchowym i kulturalnym regionu. Monastyr składa się z dwóch głównych części: starego kościoła, który zachował elementy architektury i malarstwa z czasów średniowiecza, oraz nowego kościoła, zbudowanego w XX wieku.

Monastyr Ramet

Kościoły Warowne w Transylwanii

Kościoły Warowne w Transylwanii to grupa zabytkowych kościołów zbudowanych w średniowieczu w dzisiejszej Rumunii. Zostały wybudowane jako obrona przed najazdami tatarskimi i tureckimi oraz jako miejsca schronienia dla mieszkańców okolicy. Kościoły te charakteryzują się solidną, warowną architekturą i są uważane za jedne z najlepiej zachowanych zabytków średniowiecznej Europy Środkowej.

Kościoły warowne są dziś ważnymi atrakcjami turystycznymi w Transylwanii i są odwiedzane przez turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć te wyjątkowe zabytki średniowiecznej architektury.

Biertan

Biertan to wieś w Siedmiogrodzie w Rumunii, która słynie z ufortyfikowanego kościoła. Kościół, który został zbudowany w XV wieku, jest ważnym zabytkiem kulturalnym i historycznym w Rumunii i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół otoczony jest murem obronnym i słynie z misternych detali architektonicznych, w tym wieży i wielu kaplic. Kościół służył jako miejsce schronienia w czasie konfliktów, a także jako centrum duchowej i kulturalnej działalności w regionie. Biertan znajduje się w hrabstwie Sibiu i jest popularnym miejscem turystycznym dla osób zainteresowanych historią i kulturą Transylwanii.

Biertan - Transykwania - Rumunia

Kościół warowny w Biertan – Rumunia

Viscri

Viscri to wieś położona w południowej Rumunii. Jest to jedna z najstarszych wsi w regionie i była siedzibą szlachecką w średniowieczu. Obecnie wieś jest bardzo popularna wśród turystów, którzy przyjeżdżają do Viscri, aby zwiedzić jej piękne zabytki. Głównym zabytkiem jest kościół warowny z XII wieku o tej samej nazwie, który został zbudowany na planie prostokąta z pięcioma wieżami i murami obronnymi.

Viscri

Kościół warowny w Viscri – Transylwania

Prejmer

Prejmer to historyczne miasto położone na południu Rumunii. Jest to najstarsze miasto w regionie i jedno z najstarszych miast w kraju. Zostało założone w XIII wieku i od tego czasu zachowało wiele zabytków. Głównym zabytkiem Prejmeru jest imponujący kościół fortowy z XV wieku. Kościół jest otoczony grubymi murami z wieżami i basztami. Ma również wspaniałe wnętrza, w tym piękne freski, a także dziedziniec.

Prejmer - Transylwania - Rumunia

Kościół warowny w Prejmer – Transylwania

Harman

Kościół warowny w Harman to imponujący przykład średniowiecznej architektury obronnej znajdujący się w Rumunii, w regionie Siedmiogrodu. Został zbudowany w XIII wieku przez niemieckich osadników, znanych jako Sasi siedmiogrodzcy, którzy przybyli na te tereny na zaproszenie węgierskich królów. Kościół pełnił podwójną funkcję: był miejscem kultu religijnego oraz schronieniem dla mieszkańców w czasie najazdów. Jego masywne mury, otoczone murami obronnymi z basztami, świadczą o strategicznym znaczeniu tego miejsca w średniowieczu. Wewnątrz kościoła znajdują się cenne freski oraz liczne elementy oryginalnego wyposażenia, które zachowały się do dzisiaj. Kościół warowny w Harman jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Rumunii i stanowi część światowego dziedzictwa UNESCO. Jego unikalne połączenie funkcji sakralnych i obronnych przyciąga wielu turystów i miłośników historii, którzy chcą odkryć bogatą przeszłość tego regionu.

Harman

Zamek w Hunedoarze

Został pierwotnie zbudowany w XIV wieku i służył jako twierdza i rezydencja władców Transylwanii. Zamek w Hunedoarze jest ważnym miejscem historycznym i kulturowym w Rumunii oraz popularnym miejscem turystycznym. Słynie z gotyckich i renesansowych stylów architektonicznych, a także z bogatej historii. Na przestrzeni lat zamek przeszedł kilka renowacji, a obecnie jest udostępniony do zwiedzania.

Zamek w Hunedoarze

Zamek w Hunedoarze – Transylwania

Zamek Forgasz

Jest to duży, średniowieczny zamek, który został zbudowany w XIII wieku i jest popularną atrakcją turystyczną w regionie. Jest otwarty dla publiczności i można go zwiedzać przez cały rok, oferując wgląd w przeszłość i możliwość poznania historii regionu. [WIĘCEJ]

ZAMEK FORGASZ - TRANSYLWANIA - RUMUNIA

 

Zamek Rasnov

Zamek Rasnov, znany również jako Cytadela Rasnov, to zamek położony w mieście Rasnov w Rumunii. Został zbudowany w XIII wieku i służył jako obrona przed najazdami osmańskimi i tatarskimi. Zamek położony jest na wzgórzu nad miastem i jest popularnym miejscem turystycznym w Rumunii. Słynie z malowniczego położenia oraz panoramicznych widoków na okolicę.

Zamek Drakuli w Bran

Jest to znana atrakcja turystyczna w Rumunii i często nazywana jest „Zamkiem Draculi” ze względu na skojarzenia z fikcyjną postacią Draculi, stworzoną przez irlandzkiego pisarza Brama Stokera. Jednak zamek nie ma bezpośredniego związku z historyczną postacią Vlada Palownika, na którym Stoker oparł postać powieści. Zamek został pierwotnie zbudowany w XIII wieku i służył jako twierdza i rezydencja władców Transylwanii. Jest znany ze swojego gotyckiego stylu architektonicznego i przepięknego położenia u podnóża Karpat. [WIĘCEJ]

ZAMEK W BRAN -TRANSYLWANIA - RUMUNIA

Park Narodowy Piatra Craiului

Park Narodowy Piatra Craiului to rezerwat przyrody położony w Karpatach w Rumunii. Park zajmuje powierzchnię ponad 75 000 hektarów i jest domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi brunatnych, wilków, rysi i ptaków drapieżnych. W parku znajduje się również szeroka gama flory, w tym alpejskie łąki, lasy bukowe i wapienne klify. Odwiedzający park mogą uprawiać turystykę pieszą, kolarstwo górskie i inne zajęcia na świeżym powietrzu.

Park Narodowy Piatra Craiului - Transylwania - Rumunia

Park Narodowy Piatra Craiului w Transylwanii

Parcul Natural Bucegi 

Parcul Natural Bucegi to park narodowy w Rumunii. Park znajduje się w górach Bucegi w Krapatach, w pobliżu miast Sinaia i Predeal. Obejmuje wspaniały krajobraz, z malowniczymi klifami, wapiennymi skałami, wodospadami i jeziorami. Park Narodowy Bucegi jest jednym z najpopularniej szych miejsc turystycznych w Rumunii i słynie z wielu tras turystycznych, w tym tras narciarskich i pieszych.

Parcul Natural Bucegi - Transylwania - Rumunia

Parcul Natural Bucegi – Transylwania

Góry Fogarskie i Trasa Transfogaraska

Góry Fogarskie to wyżynny pasmo górskie w północno-zachodniej Rumunii. Pasmo rozciąga się od rzeki Olt do rzeki Prut i obejmuje część historycznego regionu Fogarasz. Jest znany z pięknych widoków, szczególnie wiosną i latem. Góry Fogarskie to także miejsce szczególnie ważne dla lokalnej kultury, w którym zachowały się tradycje ludowe i muzyki. Pasmo jest znane z licznych tras turystycznych, w tym tras trekkingowych, rowerowych i pieszych oraz przecinającej jej trasy Transfogaraskiej.

Trasa Transfogaraska

Mapa atrakcji turystycznych

RUMUNIA ZDJĘCIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *