Zamek w Baranowie - Wiktor Baron Fotografia

ZAMEK W BARANOWIE

Zarys historyczny Zamku w Baranowie

Zamek w Baranowie Sandomierskim, zdecydowanie jedna z najpiękniejszych budowli tego typu w Polsce, zwany jest często „Małym Wawelem”. Zaprojektował go włoski architekt Santi Gucci, wykorzystując fundamenty obronnego dworu rycerskiego. Według zapisów Długosza owy dwór należał niegdyś do rodziny Baranowskich herbu Grzymała. Potem tym terenem władały różne majętne rodziny, aż w 1568 posiadłość przejął Rafał Leszczyński herbu Wieniawa, który zabrał się za budowę renesansowego dworu (dziś stanowiącego zachodnią część obiektu).  Jeśli chodzi o rządy rodu Leszczyńskich, ostatnim właścicielem zamku był Rafał X (postać bardzo znamienita, w końcu jego syn, Stanisław Leszczyński stal się królem Polski).

Później w zamku mieszkało wiele ważnych polskich rodzin, które dbały o dobry stan budowli. Niestety w 1898 doszło do pożaru, co wiązało się z koniecznością przeprowadzenia czynności renowacyjnych. Zmieniono też rozkład pomieszczeń, a proces ten nadzorował uznany architekt z Krakowa – Tadeusz Stryjeński. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej zamkiem opiekowała się rodzina Dolańskich.

Choć posiadłość została częściowo zniszczona w wyniku działań wojennych, w latach 1959-1969 przeprowadzono gruntową renowację, którą nadzorował prof. Alfred Majewski. Potem za obiekt odpowiadały Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki „Siarkopol”.  Obecnie to  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. sprawuje pieczę nad tą niezwykłą budowlą.

Zamek w Baranowie – ciekawostki architektoniczne 

Ta niezwykła budowla to jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury renesansowej w Polsce.  Zamek posiada cztery baszty położone w narożach, a także urokliwy wewnętrzny dziedziniec, który okalają pięknie wykonane krużganki. Zamek wygląda pięknie nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz – za dekorację wnętrz odpowiadał Jan Chrzciciel Falconi i Tylman z Gameren. Budowla wspaniale oddaje pochodzące z Włoch koncepcje architektoniczne, które stały się popularne w Polsce w XVI wieku.

Front zamku jest skierowany na południe, a ważnym elementem kompleksu jest ogród. Obiekt posiada trzy skrzydła mieszkalne oraz piwnicę. Głównym materiałem budowlanym była cegła, choć część ław fundamentalnych wykonano z bloków kamiennych. Pięknie prezentujący się dach pokrywa dachówka ceramiczna. Krużganki szczególnie przykuwają uwagę zwiedzających, gdyż są udekorowane jońskimi kolumnami, nadprożami prezentującymi głowy smoków czy kamiennymi maszkaronami ozdabiające cokoły kolumn. Warto zauważyć, iż zachowała się część oryginalnego wyposażenia – dekoracja stiukowa w baszcie „Falconiego” czy wizerunki włoskich miast.

Ważnym elementem kompleksu zamkowego jest park zajmujący powierzchnię 14 ha, choć jest to całkowicie nowa aranżacja. Dziś zwiedzający mogą korzystać z tarasów fontannowych oraz nowych alei lipowych.

Zwiedzanie zamku

Zamek w Baranowie można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Jeśli zdecydujemy się na przewodnika, zajmie nam to przynajmniej godzinę, ale warto też przeznaczyć trochę czasu na samotne wałęsanie się po terenie parku.  Trasa zwiedzania obejmuje dziedziniec, kaplicę zamkową oraz wnętrze zamku. Należy pamiętać o tym, że aby skorzystać z usług przewodnika, należy zebrać grupę przynajmniej 5 osób.

Obiekt w Baranowie to nie tylko niezwykła architektura, ale także pole golfowe! Goście mają możliwość wypożyczenia kijów golfowych i szkolenia się pod okiem profesjonalnego instruktora. Istnieje także możliwość zwiedzania zbrojowni rycerskiej, które połączone jest z widowiskiem historycznym. Na zamku często odbywają się wesela, dlatego przed podróżą w te rejony, warto wcześniej dokonać rezerwacji i zapytać o dostępność.

Miłośników kinematografii na pewno zaciekawi fakt, iż niektóre sceny z serialu „Czarne Chmury” kręcono właśnie na tym zamku. OFICJLANA STRONA ZAMKU

Warsztaty i plenery fotograficzne.

1 Comment

  1. Kaldekor pisze:

    Zamek w Baranowie Sandomierskim to niewątpliwie perła renesansowej architektury w Polsce. W czasach swojej świetności był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych oraz gościł liczne znane postacie. Dzisiaj, po licznych renowacjach i odrestaurowaniu, służy przede wszystkim jako atrakcja turystyczna, ale też jako miejsce kulturalnych wydarzeń i imprez okolicznościowych, takich jak wesela. Jego architektura, wewnętrzny dziedziniec oraz otaczający park sprawiają, że jest jednym z częściej fotografowanych obiektów w Polsce. Dla wielu osób zwiedzanie tej budowli to podróż w czasie, dzięki której można poczuć atmosferę minionych wieków. Zarówno architektura, jak i wnętrza świadczą o bogatej historii oraz o wpływach różnych kultur, które kształtowały Polskę w okresie renesansu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *