Zamek w Czorsztynie - Wiktor Baron Fotografia
ZAMEK W CZORSZTYNIE

Widok na zamek w Czorsztynie z Niedzicy

Burzliwa historia zamku w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie to jedna z najbardziej tajemniczych i klimatycznych budowli w Polsce. Nazwa Czorsztyn, która była już w użyciu za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, prawdopodobnie pochodzi od niemieckiego słowa „Schorstein”, które stosuje się, aby określić wystającą skałę. Sama historia zamku obfituje w wiele dramatycznych zdarzeń. Podczas buntu chłopskiego w 1651 zdobył go Aleksander Kostka Napieralski, ale już 10 dni później ten sam oficer wojsk koronnych zakończył swój żywot nabity na pal. Jeden z najświetniejszych okresów w historii tego zamku wypadają na XVII wiek, kiedy zarządzał nim starosta Jan Baranowski. Niestety, czasy dobrobytu nie trwały długi i od około 1975, jako rezultat pożaru zapoczątkowanego przez uderzenie pioruna, konstrukcja popadała w ruinę. Części oryginalnych struktur nie udało się odratować, ale dobudowano nowe i dziś zamek prezentuje się dumnie.

Zamek w Czorsztynie dziś

Obecnie budowla pozostaje pod zarządem Pienińskiego Parku Narodowego. Dzięki intensywnym pracom renowacyjnym udało się odbudować piwnice, fragment dziedzińca, mur tarczowy. Podczas prac renowacyjnych odkryto pozostałości wieży obronnej pamiętającej jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego oraz wiele drewnianych naczyń. Miłośników historii na pewno ucieszy fakt, że zamek w Czorsztynie jest otwarty dla zwiedzających. Warto jednak pamiętać, że zwiedzanie tego kompleksu wymaga nieco sprawności fizycznej ze względu na konieczność pokonania kilku kondygnacji. Wysiłek kompensuje jednak piękna panorama, którą możemy podziwiać z tarasów widokowych.  Zwiedzanie rozpoczynamy na dziedzińcu zamku dolnego. Następny przystanek to Baszta Baranowskich oraz zamek średni. Ostatni punkt na trasie zwiedzania to zamek górny i wspomniane wcześniej tarasy widokowe. Opiekunowie zabytku zorganizowali też wiele wystaw tematycznych dotyczących Pienin. Dzięki tym wystawom możemy zapoznać się bliżej z historią zamku czy ciekawymi miejscami w tym regionie.

ZAMEK W CZORSZTYNIE

Widok na Zamek w Czorsztynie z Tatrami w tle.

Legendy o zamku w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie, jak wiele starodawnych historii, jest tłem wielu legend. Podobno w podziemiach tej budowli ukryto skarb, jednak wielu z tych, który próbowali go znaleźć, żałowali swojej decyzji. Stało się tak w przypadku pasterzy, Wojtka i Szymona, którzy usłyszeli od lokalnego znachora, gdzie znajduje się złoto. Jednocześnie znachor uprzedził ich, że kosztowności chronią demony i diabły, a dostać się tam można tylko w Noc Świętojańską. Nie zniechęciło to pasterzy, którzy zaopatrzyli się w kredę święconą i wosk z poświęconej świecy. Po kilku godzinach błądzenia, znaleźli złoto i klejnoty. Zabrali tyle, ile mogli unieść, ale szybko usłyszeli diabelski chichot. Uciekali przez całą noc, aż w końcu znaleźli wyjście. Niestety, okazało się, że skarb zmienił się w zwykłe kamienie. Gdy dotarli do swej wsi, zdali sobie sprawę, że upłynęło więcej czasu niż jedna noc. Wszystko było inne, nowe. Okazało się, iż błądzili w lochach całe sto lat, a wszyscy ich przyjaciele i rodzina, zmarli.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *