Zamek w Dębnie - Wiktor Baron Fotografia

Zamek w Dębnie

Zamek w Dębnie zbudowany został w nowatorskim stylu, przez bardzo bogatego średniowiecznego urzędnika, czyli Jakuba Dębińskiego. Zamek jest też jedyną prywatną XV wieczną rezydencją małopolski, jaka do dziś przetrwała w tak świetnym stanie. Co można zobaczyć na Zamku w Dębnie? Jakie atrakcje znajdują się na Zamku? Podpowiadamy poniżej i zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca w małopolsce!

Dębno – miejscowość w małopolsce

Dębno to niewielka miejscowość w województwie małopolskim, która może poszczycić się własnym zamkiem. Średniowieczna rezydencja powstała w XV wieku, na miejscu starszego drewnianego grodziska. Ufundował ją kanclerz wielki koronny i kasztelan krakowski – Jakub Dębiński.

Perła polskiej architektury

Zamek w Dębnie to perła polskiej architektury z czasów późnego gotyku. Co ciekawe, do dnia dzisiejszego przetrwał w niemal niezmienionym stanie od czasów powstania. Zachowała się pierwotna struktura murów, dawny układ wnętrz oraz duża część efektownego wystroju architektonicznego. Obecnie zamek ma kształt trapezu i złożony jest z czterech prostokątnych, dwukondygnacyjnych segmentów, które tworzą wewnętrzny, prostokątny dziedziniec, na środku którego znajduje się studnia. Ściany rezydencji zbudowane zostały z cegły w wątku polskim, a fundament z głazów narzutowych. Dziedziniec okolony jest na piętrze drewnianymi krużgankami.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Obecnie w zamku w Dębnie mieści się Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Można podziwiać tam wystawę stałą oraz wystawy czasowe. Przemierzając kolejne komnaty zamkowe na parterze można zobaczyć Skarbiec i Pokój Pani z unikatowymi meblami. Na piętrze najbardziej okazałą Salę Rycerską, a ponadto Salę Koncertową, Komnaty Barokową i Rokokową, Sień Myśliwską i Kaplicę Zamkową. Ciekawie zaaranżowane zostały Kuchnia i Spiżarnia. Wstęp do muzeum jest płatny. Do zamku przylega darmowy parking. Dojechać można tu drogą nr 4 z Krakowa do Tarnowa, 8 km za Brzeskiem znajduje się miejscowość Dębno, gdzie do zamku prowadzą już kierunkowskazy.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Zamek w Dębnie
Zamek w Dębnie
Zamek w Dębnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *