Zdjęcia do dokumentów nie takie straszne - Wiktor Baron Fotografia

ZDJECIA DO DOKUMENTOW

Zgodnie z prawem dokumenty potwierdzające tożsamość muszą zawierać zdjęcie. Czy pamiętacie ten stres towarzyszący wykonywaniu zdjęcia do dokumentów i wątpliwości, czy na pewno zdjęcie będzie satysfakcjonujące? W erze fotografii cyfrowej ten problem został częściowo rozwiązany, gdyż podgląd zdjęcia dostępny jest natychmiast, można także wprowadzić lekką korektę zaczerwienionych oczu lub chwilowych niedoskonałości cery. To jednak nie wszystko. Dlaczego tak trudno uzyskać zdjęcie do dokumentów, które zapewni satysfakcję?

Twarzowe zdjęcie en face

Obecne przepisy dotyczące akceptowanych zdjęć do dokumentów wyparły dawne zdjęcia z serdecznym uśmiechem i lekkim profilem do obiektywu. Obecnie wymagany jest przede wszystkim widok na przód twarzy, z odsłoniętymi włosami i widocznymi uszami. Promienny uśmiech został zastąpiony naturalnym wyrazem twarzy w rozumieniu ustawodawcy, czyli z kamienną powagą. Uśmiech, który mógłby spowodować, że zdjęcie będzie wyglądało nieco bardziej przyjaźnie, niestety nie jest akceptowany. Ma to swoje uzasadnienie przez możliwość identyfikacji na podstawie rysów twarzy poprzez programy posługujące się SI. Jednak trudno o to, aby takie ujęcie zachwycało, a przecież dokument pozostaje z nami przez lata, nawet przez dekadę. Warto oddać się zatem w ręce profesjonalisty, dzięki czemu zdjęcie do paszportu czy zdjęcie do prawa jazdy, mimo niekorzystnego z punktu widzenia estetyki ustawienia, będzie nadal wyglądało ładnie i elegancko.

Wyjeżdżając na wymarzone wakacje, nikt nie chce się wstydzić zdjęcia w paszporcie, który musimy okazać co najmniej kilka razy, czy też podając prawo jazdy policjantowi podczas rutynowej kontroli, nie chcemy się zastanawiać, co sobie pomyśli, jak zobaczy naszą fotografię. Prawda jest taka, że oglądając dziesiątki, jak nie setki dokumentów, osoby uprawnione nie zwracają na to szczególnej uwagi, czy nasze zdjęcie jest ładne, czy też wręcz przeciwnie, jednak trudno pozbyć się uczucia zakłopotanie, jeśli mamy świadomość, że nie oddaje ono naszego naturalnego uroku.

ZDJĘCIA DO DOKUMNETÓW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *