Śnieżne Kotły - Wiktor Baron Fotografia

Śnieżne Kotły są jedną z największych atrakcji turystycznych w Karkonoszach, która znajduje się nieopodal Szklarskiej Poręby. Pionowe skalne urwisko przyciąga niezliczone ilości turystów, którzy podziwiają z tego miejsca jedną z najpiękniejszych panoram na Góry Izerskie, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie w Sudetach. 

Jak sama nazwa wskazuje Śnieżne Kotły, to dwa osobne cyrki lodowcowe. Mały Śnieżny Kocioł od Dużego jest oddzielony skalną grzędą, a na dnie największego z nich znajdują się polodowcowe stawki. Na ich terenie znajduje się ścisły rezerwat Karkonoskiego Parku Narodowego,  przez który wiodą górą jak i dołem dwa szlaki turystyczne. Mimo że Karkonosze nie przypominają swoją budową gór typu alpejskiego, to właśnie w Śnieżnych Kotłach możemy zobaczyć doskonały ich przykład. Skale urwiska sięgają 150 metrów wysokości, a największa głębokość wynosi około 300 metrów. Dzięki takiej budowie w żlebach śnieg potrafi zalegać do połowy lata, a zimą z tworzących się na krawędziach nawisów śnieżnych schodzą potężne lawiny.  Właśnie z tego powodu na okres zimowy jest zamykany zielony szlak turystyczny, który wiedzie ze schroniska pod Łabskim Szczytem do rozdroża pod Wielkim Szyszakiem

Śnieżne Kotły oprócz swojej przepięknej budowy o charakterze alpejskim, są bardzo istotnym miejscem w Karkonoszach ze względy przyrodnicze. W związku ze specyficznym skalnym podłożem obserwuje się największą różnorodność roślinną na obszarze Sudetów. Występują tutaj bardzo rzadkie gatunki roślin jak zwierząt, takie jak: skalnica śnieżna (jedyne stanowisko w Europie Środkowej), skalnica darniowa (jedyne stanowisko na świecie), świetlik maleńki, paproć rozrzutka alpejska (drugie stanowisko w Tatrach), sasanka alpejska, pierwiosnek maleńki, wawrzynek wilczełyko, tojad mocny, róża alpejska , modrzyk górski , zimoziół północny (Linnaea borealis – relikt epoki lodowcowej),  miłosna górska,  rdest wężownik, porosty miseczkowate (Rhizocarpon lecanorium – mające ponad 600 lat), ślimaki arktyczne, płochacze halne, drozdy obrożne.

Warsztaty i plenery fotograficzne.

Śnieżne Kotły Zimą
Stacja Przekaźnikowa EmiTel
Zima na Śnieżnych Kotłach
Zima na Śnieżnych Kotłach
Taras Widokowy na Śnieżnych Kotłach
Stacja Przekaźnikowa na Śnieżnych Kotłach
Śnieżne Kotły widok z Wielkiego Szyszka
Szlak na Śnieżne Kotły
« z 3 »

WYDRUKUJ ZDJĘCIA Z TEJ STRONY DO SWOJEGO DOMU LUB NA PREZENT

Śnieżne Kotły jak dojść?

Najłatwiejszą opcją na dotarcie do punktu widokowego na Śnieżnych Kotłach, jest wędrówka z górnej stacji wyciągu na Szrenicy i bardzo łatwy spacer tak zwaną “Drogą Przyjaźni Polsko – Czeskiej” (szlak czerwony). Dla bardziej wymagających turystów szczególnie polecam rozpoczęcie swojej wędrówki w Szklarskiej Porębie. Następnie kierujemy się do jednego z najpiękniejszych wodospadów w Karkonoszach, czyli słynnego Wodospadu Kamieńczyka. Słynnego bo był  miejscem zdjęć superprodukcji filmowej “Opowieści z Narni”. Potem szlakiem czerwonym dość gwałtownym podejściem wchodzimy na szczyt Szrenicy, mijając po drodze schronisko górskie na Hali Szrenickiej. Od Łąki Granicznej idziemy wcześniej wspomnianą drogą “przyjaźni”, w tym miejscu jednak warto zboczyć z czerwonego szlaku na wierzchołek Szrenicy, ze względu na przepiękne widoki z tarasu widokowego. Jak już dotrzemy na szczyt Śnieżnych Kotłów, kontynuujemy naszą wędrówkę czerwonym szlakiem trawersując stok Wielkiego Szyszaka. W pewnym momencie zmieniamy szlak na niebieski, z którego na Rozdrożu pod Wielkim Szyszakiem przechodzimy na zielony. Teraz idąc dnem Śnieżnych Kotłów, możemy podziwiać je z innej perspektywy. Kolejnym punktem na naszej wędrówce będzie schronisko pod Łabskim Szczytem, z którego kontynuujemy wycieczkę szlakiem żółtym do Szklarskiej Poręby. Trasa zajmie nam cały dzień, i nie jest dla każdego. Niemniej warto poświęcić się dla tak długiej drogi, ze względu na możliwość  podziwiania przepięknych górskich krajobrazów.

Śnieżne Kotły Mapa.

Śnieżne Kotły jak dojechać?

Mimo tego że na śnieżne kotły prowadzi utwardzona droga, wjazd na nią jest kategorycznie zakazany. Jest to teren Karkonoskiego Parku Narodowego, i po jego terenie mogą się poruszać tylko pojazdy służb parkowych i właścicieli obiektów znajdujących się na tym terenie. Tak więc auta trzeba zostawiać na parkingach znajdujących się przy granicy parku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *