Z czego słynie?
Krynica Zdrój to przede wszystkim miejscowość uzdrowiskowa, do której przyjeżdżają kuracjusze w różnym wieku. Miasto to słynie z czystego powietrza oraz wód mineralnych, które pomagają w zwalczaniu różnych schorzeń. Za sprawą Józefa Dietla miasteczko stało się kierunkiem wizyt kuracjuszy z całej Polski już w XIX wieku, a domy uzdrowiskowe oraz prywatne wille zaczęły pojawiać się w Krynicy jak grzyby po deszczu. Pozycję tego miasta jako ważnego ośrodka uzdrowiskowego umocnił profesor Rudolf Zuber, który na początku ubiegłego wieku odkrył niezwykłe właściwości wody leczniczej nazwanej potem jego nazwiskiem. Dzięki temu, iż w 1911 doprowadzono do Krynicy Zdrój kolej, liczba odwiedzających ten region Polski bardzo się zwiększyła. Dziś do Krynicy Zdroju przyjeżdżają osoby zmagające się z chorobami układu moczowego i trawiennego oraz ci, którzy mają problemy z przemianą materii. Kuracjuszy korzystają z kąpieli borowinowych oraz suchych kąpieli gazowych. Na terenie miasta działają nie tylko sanatoria, ale i szpitale.
Krynica Zdrój jest także ciekawym miejscem dla miłośników kultury. Jedną z największych imprez cyklicznych odbywających się w tym miejscu jest Festiwal imienia Jana Kiepury. Impreza ta ściąga na południe Polski piosenkarzy, zespoły, teatry muzyczne i fanów dobrej muzyki. Koncerty mają naprawdę niezwykłą odprawę, gdyż są organizowane na deptaku, Głównej Pijalni oraz Starym Domu Zdrojowych.
Krynica Zdrój dla aktywnych
Wizyta w tym urokliwym miejscu pozwala nie tylko na podreperowanie zdrowia. Krynica Zdrój oferuje też wiele form aktywnego wypoczynku. Przyjeżdżają tu przede wszyscy miłośnicy sportów zimowych. Na terenie miejscowości działają dwa parki liniowe, które oferują zróżnicowane trasy odpowiednie dla każdego, nawet dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił po raz pierwszy. Miłośnicy wody mogą rozważyć spływ kajakiem lub pontonem. Lokalne władze zadbały o bogaty system tras rowerowych, a nawet jeśli przyjedziemy do Krynicy bez swojego roweru, zawsze możemy skorzystać z usług wypożyczalni rowerowych. Miłośnicy bardziej ekstremalnej jazdy na rowerze mają do swojej dyspozycji profesjonalny Bike Park oraz trasy z dość stromymi podjazdami.
Nasz pobyt w tej okolicy nie musi ograniczać się do samej Krynicy. Korzystając z atrakcyjnych szlaków turystycznych możemy zawędrować w naprawdę wyjątkowe miejsca. Podczas pieszej wędrówki można zdobyć Jaworzynę Krynicką, a jeśli nie mamy siły zdobyć tej góry w tradycyjny sposób, mamy możliwość wjechania na szczyt kolejką gondolową. Będąc już na szczycie zobaczymy panoramę Beskidu Sądeckiego, a nawet i Tatry, jeśli dopisze nam pogoda. W samym centrum miasta znajduje się też Góra Parkowa (741 m n.p.m.), o którą warto zahaczyć podczas spaceru.
Jeśli interesują nas alternatywne formy noclegu lub mamy ochotę coś przekąsić, warto zajrzeć do schroniska Bacówka nad Wierchomlą położonym na wysokości 887 m n.p.m. Z tej lokalizacji mamy dobry widok na pasmo Radziejowej.
Lokalne legendy
Krynica Zdrój to miejsce tajemnicze, zwłaszcza Diabelski Kamień, o którym krąży wiele legend. Według jednej z nich rycerz pochodzący z Muszyny zakochał się kiedyś w pasterce z Krynicy. Jednak ojciec rycerza nie miał zamiaru pozwolić synowi na ślub z ubogą kobietą. Posłał więc syna na wojnę, który wrócił z wyprawy cały i zdrowy. Jednak tu skończyło się jego szczęście, bo w drodze powrotnej napadli go zbójcy i niemal pozbawili życia. Gdy porzucili go w bardzo złym stanie, jego jęki usłyszała pasterka, która nie mogąc mu pomóc, zaczęła się modlić. Nagle u stóp konającego pojawiło się źródełko. Kobieta obmyła ukochanego, który nagle ozdrowiał. Niedługo potem odbył się ślub, a ludzie korzystali z uzdrawiających mocy źródlanej wody. Nie podobało się to jednak Diabłowi, który zabrał z Tatr ogromny kamień, aby zablokować nim ujście wody. Na szczęście upuścił ów głaz blisko Jaworzyny, a lokalni ludzie nadal mogą korzystać z uzdrawiającej wody.